cetvrtak, 2. jul 1998.

MINI PORTRET NOVOG JU BOGATASA

Momci sa vrelog asfalta

Dok zakljucava vrata kabrioleta ili dzipa u jednoj ruci drzi mobilni telefon i razgovara, a u isto vreme iz dzepa “armani" pantalona zvizduk drugog “mobajla" alarmira mu novi poziv. Nije tresko pogoditi da je rec o novoprodukovanom jugo bogatasu ili pak, narodski receno lovatoru. I dok prosecni Srbin razmislja kako da prezivi i razvuce pretanka primanja, mladi decko parajlija nema tih briga. On moze sebi da priusti sve - i to odmah - sto se moze platiti dojc markama ili nekom drugom cvrstom valutom. Takvih je, vidi se iz socioloskih istrazivanja, tek nesto vise od dva procenta celokupnog stanovnistva.

Kad nisu “van", podmladak bogatasa moze se videti u skupim restoranima, luksuznim hotelima ili domacim prestiznim letovalistima. U grupi mladih jugo lovatora dominatne su tri grupacije - zestoki decki, japi momci i tatini sinovi. I dok prve dve grupacije, mada na sasvim razlicite nacine, zaradjuju novac za svoje “pajero" motore i zlatne tvz. “tenis narukvice" (rec je o zlatnoj narukvici optocenoj dijamantima, prvi su je popularisali americki teniseri), dotle tatini decaci ne privredjuju. To su deca uticajnih roditelja, mahom politicara i bankara, koja su od najranije mladosti shvatila da je za “srecu" u zivotu dovoljno imati tatin novcanik pun para.

- Preferira brzu voznju, dosad je slupao na desetine skupih automobila, zalila se Prva mama, prvog JU sina, poznatog i kao “momka sa vruceg asfalta". S druge strane jos je poucnija prica Prvog prekodrinskog sina - dok su “prosecni" Srbi krvarili u otadzbinskom ratu, on je zatvarao banjalucke bazene da bi nesmetano uzivao sa rasnom plavusom (da sve lici na Holivud).

Sociolozi ovaj fenomen tumace zeljom mocnih roditelja da svojoj deci priuste sve ono, sto sami nisu imali, a oduvek su zeleli. Ukoliko majka nije mogla sebi da priusti “kartije" ogrlicu, kcerka ce je imati u vise primeraka.

Mladi bogatuni prepoznaju se i po tome sto ne vole teske droge. Koriste mahom samo marihuanu. Od vrsnjaka ih razlikuje i recnik - u “spiku" obavezno ubacuju poneku englesku sintagmu za koju su “ubedjeni" da nema adekvatan prevod u srpskom jeziku". Nose oruzje, cak i po dva pistolja, ali se ne odlucuju lako da ga koriste.

I po izboru devojaka, tatini sinovi se razlikuju od dve pomenute grupacije. Dok se za zestokog momka podrazumeva da kraj sebe ima rasnu lepoticu ciji je “jedini zadatak" da ga slepo voli i slusa, dotle se “tatina decica" sve vise okrecu agencijama za poslovnu pratnju. - Oni su zapravo najzahvalnija klijantela, kaze vlasnik jedne agencije, jer traze najbolje i placaju najvise.

Pa i ako se s vremena na vreme zapitaju da li su sve te prelepe devojke s njima “zbog ljubavi" ili pak neceg drugog, odmahnu rukom, jer su ih vecno zauzeti roditelji naucili da sve gledaju kroz prizmu novcanika.

N. Preradovic

Kupuju i sto se kupiti ne moze

- Cast izuzecima, ali neumerenost, rdjav ukus, grandomanija i bahatost - obelezje su njihovog zivotnog stila. Gospostina novokomponovanih bogatasa deluje humorno, karikaturno i slikovito. Puni dzepovi, a prazne duse. Nema kraja njihovim ambicijama, kad se potvrde u biznisu, na redu je politika. Politicki Olimp ih ne ostavlja na miru. U svetu, cesto je uspesna karijera nezamisliva bez uspona u politici. I nasi bogatasi hoce da se potvrde u politici, jer veruju da je najveca moc - vlast nad ljudima. Ti novi bogatasi navikli su da kupuju sve: svoj pedigre kao stari namestaj, kuce na prestiznim mestima, prestizna mesta. Kupuju sve i sto se kupiti moze i ne moze, ocena je profesora sociologije dr Ratka Bozovica.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /