petak, 3. jul 1998.

RASPRAVA U POTKOMITETU ZA EVROPSKE POSLOVE KOMITETA ZA SPOLJNE POSLOVE AMERICKOG SENATA (4)

“On je veoma sarmantna osoba"

Ako ovo nastavi da se siri, raspasce se i ono sto imamo u Bosni. Ako ne mozemo da kontrolisemo srpsku policiju na Kosovu, bojim se da ce se nesto desiti i tamo gde sada imamo mir, kaze Bob Dol

Robert Dol: Mogu li samo da dodam da Milosevic razume Senat Sjedinjenih Drzava, da zna da on ima sto clanova i da razume kad na jednoj strani imate 60 ili 70 ljudi. Tako da mislim da i to moze da pomogne. Dzozef Bajden: O kej.

Senator Pol Kaverdel (republikanac iz Dzordzije): Kosovo nije svakodnevna rec i mislim da ce biti potrebno ogromno moralno vodjstvo da bi nacija shvatila zasto ovo radimo. Na sastanku koji se desio pocetkom ove nedelje, u vezi s ovim pitanjem, postavio sam pitanje da smo kao jedina supersila na svetu sve vise suoceni s tim da cemo na kraju sve morati sami da uradimo. A tu ima ogranicenja. Mi placamo cenu za takvu posvecenost i spremnost da zadrzimo snagu koja ima dovoljno sredstava za obuku i opremu. Ova sredstva se razvodnjavaju zbog trenutnih obaveza koje smo napravili kao nacija.

Cini mi se da negde treba da se zaustavimo i zapitamo se: “Kakvi kriterijumi ce globalno upravljati ovakvim odlukama?" U svakom trenutku, mozemo da pokazemo na pet ili sest mesta na mapi na kojima se desavaju istinske tragedije za koje bi mogla da se trazi intervencija. I, kao sto sam rekao, tu postoje ogranicenja. Mislim da ta ogranicenja treba da budu sira od kulturnih. Mi imamo odlicne kulturne odnose s Evropom.

Mislim da ova rasprava zahteva da razmislimo o sirini onoga sto mozemo da uradimo u ovakvim situacijama.

Robert Dol: Slazem se s vama da ne mozemo da idemo po svetu i govorimo: “Evo problema, hajde da se za njega sami pobrinemo". Medjutim, mislim da ovde ima i vaznijeg pitanja.

Po mom misljenju, ako ovo nastavi da se siri, raspasce se i ono sto imamo u Bosni. Mislim, ako ne mozemo da kontrolisemo srpsku policiju na Kosovu, bojim se da ce se nesto desiti tamo gde imamo mir, bar dok smo mi tu, dok ucestvuju Amerika i ostale 34 nacije. I zbog toga mislim da postoji direktna veza.

Od pocetka sam smatrao da danas ne bismo bili u tom delu sveta da smo pre nekoliko godina podigli embargo na uvoz oruzja. Svi koji su ovde glasali su za to, zato sto bi oni mogli sami da se bore. Pravo na samoodbranu je uostalom garantovano poveljom Ujedinjenih nacija. Ali mi Bosancima nismo dali to pravo i sada to placamo milijardama dolara. Americke snage su tamo vec par godina i mislim da bi trebalo da ostanu. Mozda bi trebalo samo smanjiti broj. Mislim da je to zavestanje politike necinjenja koja je pocela pocetkom devedesetih i nastavila se sve dok Senat SAD nije progovorio sa 69 glasova.

Ja u ovom slucaju ne bih pravio izuzetak, ali bi ovo moglo da nastavi da se siri na Crnu Goru i druge zemlje, na primer Albaniju. Ko zna gde bi se taj veliki sukob zavrsio? Deo tog problema je sto mi nismo odmah reagovali kako treba u Jugoslaviji i posledicama toga se jos bavimo. To moramo da zavrsimo i ako moramo sami, mi to moramo da okoncamo.

Kristofer Dod (Robertu Dolu): Puno vam hvala, lideru... Dobro je sto ste se pojavili i sto ste opet ovde i sto. G. predsedavajuci, zatrazio bih punu saglasnost da u zapisnik udje izjava... Gordon Smit: Nemam primedbi.

Kristofer Dod: ...povodom ovoga. Samo bih primetio: u sustini, u martu nas nekoliko smo ponudili rezoluciju za Kosovo koja je predstavljala pocetak slanja signala o kojima vi sada govorite. Upravo smo, pre nekoliko minuta, zapravo glasali o istoj stvari.

Senator Pol Kaverdel (republikanac iz Dzordzije): Kosovo nije svakodnevna rec i mislim da ce biti potrebno ogromno moralno vodjstvo da bi nacija shvatila zasto ovo radimo

Glasanjem se u osnovi kaze - terminologija je prilicno neodoljiva, rekao bih, buduci da se u prvoj recenici kaze da mi necemo ostati beskonacno. I niko ne zeli da glasa za nesto sto govori da cemo ostati beskonacno. Nas petorica smo glasali protiv te rezolucije - senatori Bajden, Liberman, Klilend, Rob i ja - iz prostog razloga, moje je misljenje, sto ona salje vrlo konfuznu poruku. Hocu da kazem, ako danas sedite tamo u Srbiji i gledate kako Senat Sjedinjenih Drzava, sa 90 prema 5, glasa da se ne ostane beskonacno... to je dobra poruka za ljude ovde kod kuce, jer u njoj je sadrzana doza izolacionizma. Kada je o tome rec, vi ste svakako svesniji vise od svih nas... setimo se vremena u nasoj zemlji kada je nacrt zavisio od jednog glasa, u casu kada je Evropa gorela. Frenklin Ruzvelt se ponovo kandidovao na izborima obecavajuci da se mi necemo angazovati u svetskom sukobu. Prema tome, to je primamljiva stvar.

Ali pretpostavljam da se danas... Milosevic pita sta to Senat smera, nakon sto smo upravo glasali, 90 prema 5, da bismo rekli da necemo ostati bekonacno. Niko i ne zeli da ostanemo beskonacno, ali pitanje je mudrosti ove vrste rezolucija, kada u isto vreme pokusavamo da ubedimo medjunarodna tela i organizacije da ih podrze i da nam se pridruze, ukoliko je neophodno, u primeni vojne sile kako bi se uhvatili u kostac sa situacijama. Cini se da to zelimo na sve moguce nacine, ali da u stvari ne zelimo da (uputimo poruku?). Ne znam da li na ovu temu uopste imate neki komentar ili ne.

Hteo sam zapravo da cujem komentar povodom stvari koju ste istakli kada vas je moj dobar prijatelj i kolega senator Koverdel pitao o efektu prelivanja (konflikta). To ste otprilike nagovestili u svom izlaganju. Jedna od stvari koje Kosovo cine drugacijim od Bosne je to sto u slucaju Kosova postoji cvrst saveznik koji je spreman da pruzi podrsku, a to je Albanija, zemlja kakvu Bosna nije imala u susedstvu. Hrvatska jeste bila umesana, ali iz svojih sopstvenih razloga i bilo je neke zbrke oko toga gde je ona u svemu tome, dok je Albanija veoma odlucna u obezbedjivanju podrske i pomoci Kosovu.

Slutim da ukoliko ne ucinimo nesto povodom tragedije na Kosovu, sto ste dobro identifikovali, postoji veoma realna mogucnost, cini mi se - a mozda u tome gresim... ne tvrdim uopste da sam veliki strucnjak za taj deo sveta, ali mozda nas ocekuje situacija koja ce izmaci kontroli i preci dalje u Makedoniju i niz poluostrvo.

Da li mozete jos i to da prokomentarisete - vidim da je moje vreme isteklo - ako zelimo da postanemo svesniji svega toga...Ukoliko na to ne odgovorimo, naci cemo se u situaciji koja ce prilicno izmaci kontroli.

(Nastavlja se)

Sarmer u grupi

Robert Dol: Po mom misljenju, on je veoma sarmantna osoba, s kojom mozete sedeti i reci ce vam: “Pa, ostanite na rucku, ili na veceri ili celu noc ili cak nedelju". I kad se sastanete s Tudjmanom, Izetbegovicem i Milosevicem, on je sarmer u toj grupi, jer zeli da se otarasi sankcija. Bio sam tamo u januaru. Rekao mi je da su dve godine dovoljne: “Dovoljno dugo smo pod sankcijama". Ja sam odvratio: “A sta je s Kosovom?" “O, pa imamo veliki napredak na Kosovu. Upravo cu objaviti veliki obrazovni program". Svega nekoliko nedelja kasnije ubijeni su prvi ljudi. Njemu ne mozete verovati.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /