subota, 4. jul 1998.

DA LI JE NEZAVISNO INFORMISANJE ELEKTRONSKIH MEDIJA ISPROVOCIRALO ODUZIMANJE OPREME

Posle konkursa - nasilno zatvaranje

Obecanje Saveznog ministarstva za telekomunikacije da ce svim radio i tv stanicama koje u takozvanom prvom krugu nisu dobile frekvencije i tv kanala biti pruzena mogucnost da kompletiraju dokumentaciju i tako naknadno dobiju frekvencije, proizaslo je izgleda iz prvobitnih pritisaka kako medija u Srbiji tako i medjunarodnih novinarskih asocijacija.

Pomenuto ministarstvo je, naime - nedavnom pretnjom crnogorskim elektronskim medijima da moraju iskljucivo sa njim sklopiti ugovor o koriscenju frekvencija ili ce se u protivnom smatrati da nezakonito rade - samo nagovestilo da ce posle konkursa uslediti represije slicne onima iz juna ’97. godine, kada su savezni inspektori nasilno zatvarali stanice. Prva takva akcija dogodila se u sredu, kada je pristinskom Radio “Kontaktu" oduzeta oprema za emitovanje.

To sto je ovaj radio jedina nezavisna stanica na Kosovu planirala da emituje program na albanskom i srpskom jeziku izgleda nije bilo tako vazno koliko cinjenica da je odskora u program uneo i informativni segment, reemitujuci vesti Radija B-92, Glasa Amerike i Svetskog programa BBC.

U prilog tezi da je upravo nezavisno informisanje isprovociralo oduzimanje opreme govori i to da je Savezno ministarstvo za telekomunikacije nedavno obavestilo Radio “Kontakt" da je kompletirao dokumentaciju u skladu s uslovima konkursa i da ce “u najkracem mogucem roku dobiti dozvolu za emitovanje". Paradoks je tim veci sto u resenju o zabrani emitovanja, koje je prilikom odluzimanja dela opreme ovom radiju uruceno glavnom i odgovornom uredniku Dorijanu Nuaju, navodi da se program emitovao bez dozvole, sto je juce bilo i obrazlozenje saveznog sekretara za informisanje Gorana Matica.

Treba podsetiti da je savezni ministar za telekomunikacije Dojcilo Radojevic izjavio da je problem u onim stanicama koje uopste nisu konkurisale za frekvencije, dok ce za sve one koje nisu na prvobitnom spisku dobitnika frekvencija biti ostavljen prelazni period da dopune dokumentaciju. “Dodela frekvencija je proces koji tece", uveravao je tom prilikom novinare i Goran Matic, tako da se mogao steci dojam da su izjave asocijacija nezavisnih elektronskih medija o skorim represijama nad elektronskim medijima koji nisu po volji rezimu u najmanju ruku preterane.

Ministri Radojevic i Matic nisu se oglasili posle zabrane Radio “Kontakta". Osim objasnjenja o pravim razlozima za ovaj potez, javnosti bi mogli da objasne kako to da neki ne mogu dobiti nijednu frekvenciju, a pojedine televizije i radio stanice bez sedista, opreme i jednog sata programa mogu dobiti i po desetak frekvencija, zahvaljujuci kojima ce pokriti prostor cele Srbije.

O. Mamuzic

DS I GSS O AKCIJI SAVEZNIH INSPEKTORA

Policija uspesna samo protiv medija

Demokratska stranka i Gradjanski savez Srbije juce su ostro osudili zatvaranje Radio “Kontakta". Prema GSS, nasilno gasenje ovog radija koji je doprinosio smirivanju tenzija i boljem razumevanju, potvrdjuje da vlastima u Srbiji nije stalo do smirivanja situacije na Kosovu.

DS podseca drzavne organe da je “njihov posao na Kosovu da pre svega stite Ustav tako sto ce da uspostave red i mir, zastite gradjane i onemoguce terorizam, a ne da sprecavaju ustavno pravo na slobodno informisanje".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /