nedelja, 5. jul 1997.

Kosovo u tri slike - od Gazimestana do danasnjih dana

Novi srpski poredak

Miloseviceva strateska politika vise ne stanuje na Kosovu. Njegovo interesovanje za Pokrajinu srazmerno je kolicini i vrsti pritisaka koje trpi od Holbruka, Gelbarda i ostalih emisara americke i svetske diplomatije, ali i sve ozbiljnijih oruzanih akcija i politickih aspiracija OVK. Kosovo je, dakle, Milosevicu postalo kamen u cipeli koji ga tako i toliko zulja da bi se najradije izuo i isao bos. Nesreca je samo sto ce se, u bilo kojoj varijanti, svi drugi mnogo gore od njega provesti kao bosi po trnju

Velimir Ilic


U politickom vokabularu minule decenije Kosovo ima bar nekoliko znacenja: neiscrpna tema za manipulaciju nacionalnom svescu; sredstvo za osvajanje i odrzavanje vlasti; region za selekciju i umnozavanje poslanickih mandata; poligon za uvezbavanje nove politicke geografije uz pucanje i stradanje... Ako je neko objasnjenje geopolitickog pojma Kosovo ovom prilikom mozda izostalo to ne znaci da je ova, nekad autonomna pokrajina bivse federacije SFRJ, prestala da bude neiscrpna inspiracija tvoraca i kreatora novog srpskog poretka.

Zaista, nepresusna je ta nasa novija polticka epika - od “Oj, Srbijo, iz tri dela, ponovo ces biti cela", vekovnih ognjista na liniji od Karlobaga, Ogulina i Karlovca do Virovitice, “svih Srba u jednoj drzavi" do “svete srpske zemlje" i “oltara Srbije". Ishode i tragicne posledice pomenutih nacionalnih ideja i neostvarenih ciljeva (ako su to uopste i bili) vec znamo, pocevsi od raspada bivse Jugoslavije, rata u Hrvatskoj i Bosni pa do Dejtona. A sada je na redu Kosovo.

Nije mali broj onih koji su skloni tvrdnji da je agonija i pocela na Kosovu te da ce se tu i zavrsiti. Bili oni u pravu ili ne, tek - neke cinjenice im idu u prilog.


Slika prva

“Kuca na prodaju" - pisalo je osamdesetih na kapijama mnogih dvorista kosovskih Srba i Crnogoraca. Suoceni sa sikaniranjem i pretnjama doseljenih ili suseda Albanca odlazili su put Sumadije i ostalih krajeva Srbije, prethodno manje-vise dobro i devizno naplativsi svoja imanja. Tacan broj odseljenih nikada nije utvrdjen pa su i takve okolnosti bile vrlo pogodne za potonje manipulacije. Nezadovoljstvo, strah i neizvesnost medju brojnim srpskim i crnogorskim porodicama kanalisani su iz Beograda, prema Beogradu. Nebrojeno mnogo vozova bez voznog reda stizalo je iz Kosova Polja, dolazili su nezadovoljnici i nevoljnici predvodjeni odabranim liderima i dane i noci provodili po parkovima, narocito u Pionirskom, preko puta Skupstine. Od pobednika Osme sednice ocekivao se preokret, mir i sigurnost.

Putovali su i iz Beograda na Kosovo, razni, ukljucujuci i Slobodana Milosevica koji je u Kosovu Polju izgovorio istorijsku recenicu “niko ne sme da vas bije". Ona danas sasvim drugacije odjekuje u glavama i usima nekadasnjih mitingasa, ali tada nam se, sto bi rekao politicki o(ne)svescen pesnik, “dogadjao narod". Antibirokratska revolucija je uzimala maha i sortirala tadasnje i buduce zrtve jedne nove politike u kojoj su Milosevica pogresno dozivljavali kao nacionalistu. A on je samo zonglirao takozvanim nacionalnim osecanjima, pokusavajuci da dugorocno spasi ideoloske ostatke srusenog Berlinskog zida. Proslava 600. godisnjice Kosovske bitke, na Vidovdan 1989. trebalo je da bude slag za tortu strategije trasiranja i osvajanja vlasti na talasu nacional-romantizma, epike i mitologije, zacinjene pokusajem da se sacuvaju najkrupnije mrvice ideologije iz koje je potekao novi Vodja. (Manipulacije i prevare iz vremena kada je Kosovo bilo zamajac potonjeg “dogadjanja naroda" nekoliko godina kasnije objasnjavao je po novinama jedan od lidera - Miroslav Solevic, ali uzalud i bez zeljenog odjeka i pouke).

Posle strajka rudara u Starom trgu i podrske iz Cankarjevog doma “dogodili su se" i studenti na celu sa tadasnjim rektorom, a danas zasluznim ambasadorom Slobodanom Unkovicem (tada to nije bila manipulacija, a proslogodisnji studentski protest, setimo se, jeste). “Uhapsite Vlasija", odjekivalo je ispred Skupstine SFRJ. Tragikomicno je izgledalo i zvucalo Milosevicevo “Ne cujem dobro, ali cu vam odgovoriti na to sto trazite". I Vlasi bi uhapsen.

Ispostavilo se da je cilj bio “Srbija od Horgosa do Dragasa" pa smo, spektakularno, dobili novi, ko zna koji po redu, Dan drzavnosti jedinstvene Srbije, agitprop masinerijom predstavljen kao jedini pravi i, zar je moguce drugacije, istorijski. Radovi na putu u bolju buducnost i dalje traju...

Slika druga

Godine raspleta isle su svojim tokom. Kosovska politicka uprava razvlascena je po novom nacionalnom kljucu pa su, jedan po jedan, otpadali svi nesrpski kadrovi. Pojavila se tada i potpuno nova kategorija nacionalne i politicke podobnosti - “posteni Albanci". (Nad tom sintagmom se i danas grohotom smeju i lingvisti i sociolozi, politikolozi, demografi i psiholozi dok ozbiljnost izaziva jedino kod neuropsihijatara). Tu i tamo se, poput suvog cveca u ikebani kvazidemokratije, po neki od “postenih Albanaca" cak pojavio i kao poslanik u novom visestranackom parlamentu na listi SPS. Bivalo je to fingirano preslikavanje kosovske multinacionalne svakodnevice, a zapravo su ih Milosevicevi politicki predradnici sa Kosova angazovali kao sezonsku radnu snagu, za kratkorocnu upotrebu. Vrtoglavim razvojem demokratije u novoj jednodelnoj Srbiji i te slike su bledele pa se danas ni prstima jedne ruke ne mogu izbrojati politicki “posteni Albanci" na koje racuna vladajuca partija i njen sistem satelita.

Rezim je u medjuvremenu razvio izborni sistem po kome Kosovo postaje pravi rasadnik poslanika. Dodatnu matematicku pogodnost stvorila je cinjenica da su kosovski Albanci odlucno bojkotovali sve dosadasnje parlamentarne i predsednicke izbore u Srbiji (i Jugoslaviji), ali je, srazmerno tome, stvarano danas do rata komplikovano stanje paralelnog sistema - od niotkog priznate “Republike Kosovo" do njenog parlamenta, vlade u egzilu, skolstva i poreskog sistema (Fond za finansiranje Kosova) do paravojne OVK. Milosevic je polako gubio svoje tacke oslonca na Kosovu da bi danas spao na oazu oktroisane vlasti u pristinskoj centrali i delove kosovsko-metohijske teritorije koje jos uvek pod kontrolom drze policijske i vojne snage.

Slika treca

Secate li se Gazimestana pre devet godina? Propagandni stab tada poletnog osvajaca dugorocne vlasti Slobodana Milosevica dirigovao je nacionalnu euforiju aranziranu deseterackim parolama, e da bi na Gazimestanu, kao po “Kletvi cara Lazara", okupio sve “sto je srpsko i srpskoga roda". A taj politicki parastos, sto i vranjanski vrapci vec znaju, bio je kamen temeljac mnogim potonjim stradanjima pa i danasnjem koje traje na Kosovu.

I ove godine opet je bio Vidovdan. I Gazimestan je tamo gde stoji vec vekovima - ali nije bilo Milosevica. On je u medjuvremenu prerastao Srbiju i postao veliki predsednik male Jugoslavije sto, kao nuspojavu, izaziva amneziju i potire obecanja za jednokratnu upotrebu, ukljucujuci i ono “niko ne sme da vas bije", dato kosovskim Srbima. A od tolike sigurnosti i bezbednosti neki kosovski Srbi koji su u to vreme pohodili Gazimestan i kosovopoljske mitinge, pa i policajci koji su ih obezbedjivali, na zalost, nisu vise medju zivima. Jedinstvenu trodelnu Srbiju sad, pod teretom oruzja, terora i pogresne politike, nagriza njen treci deo koji je Milosevic (pre)gazio kao stepenicu do Belog dvora. Kosovskih Srba i parastosa koji su na Vidovdan, 28. juna 1998, organizovali u Gracanici nije bilo, cak ni pomenom, u drzavnim medijima pa ni u Tanjugovom zbirnom izvestaju o ovom velikom istorijsko-crkvenom prazniku. Da li samo zato sto su okupljeni skandirali da ih je Milosevic izdao? Ili mozda sto su trazili da se i predstavnici Srba i Crnogoraca sa Kosova ukljuce u proces trazenja dugorocnog resenja za prostore na kojima zive upravo oni, a ne Ratko Markovic, Tomislav Nikolic i ostali Milosevicevi emisari koji kao turisti uzaludno slecu u Pristinu? Ne.

Svaki dodatni odgovor je sasvim jednostavan - Miloseviceva strateska politika vise ne stanuje na Kosovu. Njegovo interesovanje za Pokrajinu je, na jednoj strani, srazmerno broju glasaca kojih je od Podujeva do Dragasa svakim danom sve manje, a na drugoj - kolicini i vrsti pritisaka koje trpi od Holbruka, Gelbarda i ostalih emisara americke i svetske diplomatije, ali i sve ozbiljnijih oruzanih akcija i politickih aspiracija OVK. Kosovo je, dakle, Milosevicu postalo kamen u cipeli koji ga tako i toliko zulja da bi se najradije izuo i isao bos. Nesreca je samo sto ce se, u bilo kojoj varijanti, svi drugi mnogo gore od njega provesti kao bosi po trnju ili koji to trnje - poput kosovskih Srba, policije i vojske - uveliko gaze, svakodnevno trpeci tekovine Miloseviceve, kako ono bese - “vizionarske politike".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /