ponedeljak, 6. jul 1998.

PITANJA BEZ ODGOVORA

Da li i u kom grmu lezi zec

Vlada Srbije izbegava da odgovara na poslanicka pitanja, iako je to njena obaveza, jer bi, u suprotnom, razotkrila beneficije koje koriste njeni clanovi i monopole vladajuce koalicije, smatraju u SPO

"Leskovacki okruzni odbor Srpskog pokreta obnove zahteva od Vlade Srbije da u najkracem mogucem roku da odgovore na postavljena poslanicka pitanja. Vlada koja ne postuje pravni poredak zemlje na cijem se celu nalazi ne postuje ni gradjane svoje zemlje, i takva vlada ne zasluzuje da bude na celu Srbije".

Ovo se, izmedju ostalog, kaze u saopstenju pomenutog odbora SPO, naslovljenom sa "Da li u tom grmu lezi zec?", uz obrazlozenje da "Vlada Mirka Marjanovica i Vojislava Seselja nastavlja sa bahatim ponasanjem i krsenjem pravnih normi na kojima pociva normalan demokratski svet".

Kao primer navodi se kako je vlada ponovo prekrsila Poslovnik skupstine Srbije time sto nije odgovorila na 21 pitanje koje joj je, u pisanoj formi, jos 29. maja uputila poslanik SPO iz Leskovca Bojane Ristic. U saopstenju se posebno istice da je, prema clanu 195. Poslovnika, vlada duzna da odgovori poslaniku u roku od osam, a u izuzetnim slucajevima - od 30 dana. Taj rok je, dakle, istekao 28. juna.

Za ovako grubo krsenje Poslovnika odgovornost snosi, po oceni leskovackog odbora SPO, i predsednik Narodne skupstine koji je duzan, prema clanu 32, da se stara o njegovoj primeni.

U pomenutom odboru SPO smatraju da vlada "bezi od obaveze da odgovori na postavljena pitanja zbog same sadrzine pitanja". Kada bi na njih odgovorila, "javno bi razotkrila potpuni monopol vladajuce koalicije nad najznacajnijim medijima u Srbiji, odnosno privilegije koje koriste svi clanovi vlade , pocevsi od automobila i telefona do clanstva u upravnim odborima. Takodje bi javnosti morala da predstavi obrazovnu, strucnu i profesionalnu strukturu clanova vlade, njihovih pomocnika i zamenika, od kojih vecina nije sposobna i kvalifikovana da obavlja poslove i duznosti na koje je izabrana".

Najbolja potvrda ovakvih ocena su sama pitanja. Cela jedna grupa posvecena je kompaniji "Politika" s ocitom namerom da se, makar i tim putem, javnost obavesti ko upravlja ovom, nekada velikom medijskom kucom i ko je odgovoran za ono sto njeni listovi pisu. U obrazlozenju sama Bojana Ristic navodi da je "opste poznata cinjenica da listovi Kompanije 'Politika' svakoga dana sve vise lice na informativne biltene stranaka iz vladajuce koalicije. Sa ovakvim stavom pre par meseci javno su se saglasili i predstavnici Srpske radikalne stranke".

Sledeca grupa pitanja tice se Radio televizije Srbije. Poslanika Bojanu Ristic zanimalo je, izmedju ostalog, da li RTS objektivno i nepristrasno izvestava o dogadjajima u zemlji i inostranstvu, kada ce biti umanjen iznos koji gradjani svakog meseca, preko takse na elektricno brojilo, izdvajaju za rad RTS, i kada ce vlada dostaviti poslanicima izvestaj o finansijskom poslovanju kompletnog Javnog preduzeca RTS, ukljucujuci i prihode marketinga, kao i one koje ostvaruje Produkcija gramofonskih ploca, koja posluje u okviru RTS.

Ova pitanja proizisla su, kako sama Bojana Ristic obrazlaze, "iz javno proklamovanih stavova i predizbornih obecanja sadasnjih clanova vlade iz redova Srpske radikalne stranke, da RTS ne izvestava objektivno i profesionalno".

Bojana Ristic podseca i na "vise puta ponovljena obecanja Vojislava Seselja, Tomislava Nikolica i Aleksandra Vucica da ce predstavnici SRS, kada dodju na vlast, smanjiti iznos takse na elektricno brojilo, koju gradjani svakog meseca placaju kako bi obezbedili stotine miliona dinara za rad informativnog biltena vladajuce koalicije".

Poslednja grupa pitanja je, sama po sebi, indikativna: ko su zamenici i pomocnici ministara, iz kojih su stranaka, sta su po struci i obrazovanju, na kojim su poslovima do sada radili i u kojim preduzecima, odnosno ustanovama.

Zatim: koliko sekretara, sekretarica, vozaca, savetnika i ostalih zaposlenih ima u administraciji u svakom ministarstvu; sa koliko sluzbenih automobila vlada raspolaze, kojeg tipa i godista i koja od njih koristi svaki clan vlade posebno i poimenicno, a koja njihovi zamenici i pomocnici.

Istog poslanika zanima i ko je od clanova vlade u periodu od 1. januara 1991. do 31. maja 1998. dobio stan u vlasnistvo, ili na koriscenje, zatim da li je i ko od clanova vlade, zamenika i pomocnika ministra podneo zahtev za dodelu stana u Beogradu od 24. marta do 31. maja 1998. i da li je neko vec dobio stan.

Potom: koliko mobilnih telefona i pejdzera koriste clanovi vlade, zamenici i pomocnici i koliki su mesecni troskovi za njihovo koriscenje. I, najzad: koliko je para za reprezentaciju potroseno u periodu od 24. marta do 31. maja ove godine u kabinetima predsednika, potpredsednika i sekretara vlade i u svakom ministarstvu posebno.

M. T.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /