ponedeljak, 6. jul 1998.

IZLAGANJA UCESNIKA OKRUGLOG STOLA NA TEMU "SLABOSTI DEMOKRATSKE OPOZICIJE U SRBIJI" (7)

Nema kompromisa sa cezaristickim rezimom

Demokratska opozicija ne treba da pravi nikakve kompromise sa rezimom jer on nikada nece dozvoliti da opozicija na izborima osvoji vlast, ali treba stalno da pritiska i prosto ceka da neko odradi posao uklanjanja cezara

Dr Slobodan Antonic

Kolegu Stojiljkovica ova nasa prica podseca na parastos, a mene podseca na jedan lekarski konzilijum koji treba da razgovara o jednom teskom bolesniku, da postavi dijagnozu i predlozi lekove, pri cemu je, prvo, taj bolesnik sam kriv sto je tako tesko bolestan, ne slusa lekare i ponasa se kako on hoce, a sa druge strane, ni sami lekari nisu potpuno saglasni sta je njemu, i koje lekove treba da uzima. Mada mislim da se oni mnogo vise slazu nego sto to izgleda.

Negde sredinom devedesetih godina vecina nasih sociologa i politikologa, kada je probao da klasifikuje ovaj rezim u Srbiji, nazivao ga je najcesce, tu i sebe ubrajam, cezaristickim. Zasto cezaristicki rezim? Zato sto imate istovremeno licnu vlast, dakle autoritarnu vlast jedne licnosti, a s druge strane, imate izvesnu zicu parlamentarizma, izvesnu poludemokratsku i gotovo demokratsku legitimaciju. Nisu u pitanju, dakle, samo licna vlast, samo totalitarizam, koliko neki elementi plebiscitarne podrske koji je taj rezim imao, a ona se ostvarivala na izborima koji su imali karakter plebiscita. Nikad se tu nije nesto posebno biralo, nego je uvek tu postojalo neko pitanje, na koje je narod plebiscitarno trebalo da kaze da ili ne.

Garant aranzmana sa Zapadom

Mislim da je pitanje Kosova vrlo znacajno, na to mora da se obrati paznja. U vezi sa krizom oko Kosova cini mi se da se otvaraju dve mogucnosti koje su najverovatnije, na zalost, upravo one mogucnosti koje vode jacanju tih sultanistickih tendencija. Prva mogucnost je da se Milosevic ipak nekako nagodi, da se napravi neki aranzman sa Zapadom. U tom slucaju zapravo - kad god je on pravio neki aranzman, to je bilo posle Dejtona, i sad nedavno sa Holbrukom, uvek smo imali to da je zauzvrat on, kao garant tog aranzmana, dobijao odresene ruke u drzavi i tako je zapravo mogao da radi sta hoce. Zakon o univerzitetu i Zakon o advokatskoj komori su nekako bas dosli posle te nagodbe sa Holbrukom. Dakle, u tom slucaju bismo opet imali jacanje tog sultanizma.

U drugom slucaju, ako dodje do vojne intervencije, mislim da ona najverovatnije ne bi zahvatila celu teritoriju Srbije, vec bi samo jedan deo Srbije bio izlozen okupaciji, tako da je nazovem. Dakle, u tom slucaju bi recimo ostatak Srbije gde Milosevic vlada bio izolovan. I opet bi ta situacija jacala te sultanisticke tendencije.

Problem sa tim totalitaristickim rezimom, sa totalitaristickim rezimima, zapravo, u tome je sto je on, nacelno, nestabilan. Nestabilan je u tom smislu sto pociva na legitimaciji koja za svoju osnovu ima mobilizaciju masa, gradjana, a tu mobilizaciju ne mozete stalno drzati u tenziji. Mozete imati neku listu pitanja po kojoj cete da mobilisete gradjane, recimo socijalna ili nacionalna pitanja. Ali u nekom trenutku cete vi tu listu da iscrpite, i ta neka legitimacijska podrska bice toliko niska da cete drugacije morati da poduprete rezim. Zato se taj cezaristicki rezim najcesce prebacuje, transformise u dve moguce opcije. Jedna opcija je da se ojacaju ti postojeci poludemokratski elementi i da se onda s vremenom, pogotovo kada cezar ode sa vlasti, taj rezim posle toga postane demokratski rezim. Druga alternativa je da se pojacaju autoritarni elementi rezima, odnosno da se demokratski elementi, poludemokratski elementi koji jos uvek postoje, u potpunosti potisnu. I najcesce zapravo (kao sto imate kod Linca to lepo objasnjeno), takvi rezimi skliznu u (ono sto Linc naziva sledeci Vebera) takozvani sultanizam.

Da vratim sad pricu na slucaj Srbije. Meni se cini da do danas, 1998. godine, mi imamo upravo jednu kriticku vododelnicu. Na neki nacin treba da se opredelimo da li cemo ici u prodemokratskom pravcu, ili ovom sultanistickom pravcu. Ta prica o krizi podrske vladajuce stranke je vrlo znacajna. Profesor Slavujevic je na jednom naucnom skupu nedavno izracunao kako se kretala ta legitimacija o izborima, racunajuci i apstinenciju. Pokazalo se, recimo, da je 1990. godine 40 odsto izbornog tela, dakle racunajuci i apstinente, podrzavalo rezim, 1992. 26 posto, 1993. 23 posto, 1997. godine 20 procenata. Ne smemo zaboraviti da su i radikali i SPO u izborima nastupali kao izrazito antirezimske i antisistemske stranke, i da su njihove pristalice po ovim istrazivanjima, prof. Mihajlovic je to nedavno pokazao, prvo osnovno opoziciono orijentisani, pa cak i prodemokratski.

Zaverenicki prevrat i uklanjanje sultana

Kad zaverenicka ekipa ukloni sultana, onda imaju dve mogucnosti. Jedna mogucnost jeste da sami dodju na njegovo mesto, ali problem je u tome sto nije u pitanju samo sultan, nego citav jedan klan, koji ima te veze. Vi morate citavu familiju da zamenite. To nije tako lako, i upravo u tom periodu privremene, kako bih rekao, vlade, demokratska opozicija moze da vrsi snazan pritisak na to da se ide na demokratizaciju, odnosno da se u tom trenutku poljuljanosti napravi demokratski zaokret.

I druga mogucnost, ona je najcesca, vrlo cesta, kad ljudi iz policije, iz vojske izvrse taj prevrat, oni sami nisu znali da organizuju vlast i na neki nacin prepustaju organizaciju vlasti politickim snagama. To je bio slucaj kada su ubijeni kralj Aleksandar i kraljica Draga, srpski oficiri su to uradili ali nisu oni napravili svoju vlast nego su prosto pozvali politicare da naprave novu vladu itd. U tom drugom slucaju znacaj demokratske opozicije je veliki.

Dakle sad, opet u literaturi imate tu neku procenu da je 20 odsto birackog tela koje podrzava rezim neka granica za poludemokratske rezime. Posle toga, ako padne ispod 20 procenata, ne moze vise biti poludemokratski, mora da ojaca autoritarne elemente ili da prosto pojaca te demokratske elemente.

E sad, ako imamo tu pretpostavku da ce taj sultanizam (kako ga Linc naziva) jacati ovde u Srbiji, onda se postavlja pitanje uloge demokratske opozicije u tome. Dakle, ne govorimo samo o slabostima, subjektivnim slabostima demokratske opozicije, nego se radi o tome da je inace uloga ultrademokratske opozicije u totalitaristickom rezimu protivrecna i u osnovi nezavidna. Zasto? Zato sto su sultan, ta familija - profesor Goati je lepo rekao: 85 posto privrede kontrolise SPS - tu ekonomsku arteriju koja daje finansijsku podrsku opoziciji, prosto presekli. Zatvorena je. Nema vise profesora univerziteta koji bi usao u neku stranku, jer oni vise nisu na univerzitetu, a nema naravno ni slobodnih izbora tako da onda ta demokratska opozicija vegetira.

Ima jos jedna vazna stvar kod totalitaristickih rezima, bar kako ih Linc opisuje, a to je da oni gotovo po pravilu zavrsavaju nekim nasilnim putem - uklanjanjem sultana. Bilo da to uradi neka frakcija u vojsci, u policiji, neka frakcija u politici, potpomognuta nekom frakcijom iz policije, u njegovom okruzenju, i onda zapravo, u tom trenutku njegovog uklanjanja je vrlo bitno postojanje jasne demokratske alternative. Evo zasto. Zato sto demokratska opozicija, upravo zato sto je demokratska moze samo na demokratski nacin da dodje na vlast, ne moze da pravi neku zaverenicku ekipu.

Da zakljucim - moja ideja, moj recept je da demokratska opozicija mora jasno biti demokratska, cak i pod uslovom da ona u ovakvim okolnostima nema sanse da dodje na vlast. Ne treba praviti nikakve posebne kompromise sa tim autoritarnim delovima sistema, od toga zaista nema nista, jer taj autoritarni deo sistema nikada nece dozvoliti da vi na izborima osvojite vlast, ali treba stalno pritiskati, stalno raditi za tu demokratsku stranu i prosto cekati da neko odradi jedan deo posla da biste vi mogli da funkcionisete.

(Sutra dr Srbobran Brankovic: Kako vlast fingira opoziciju)

Familija i klijentisticko drustvo

Sultanizam je jedna posebna vrsta patrimodernog rezima, gde je osnovni odnos zapravo klijentizam. Imate, dakle, taj klijentisticki odnos, klijentisticki princip koji postoji ne samo u politici i u ekonomiji, nego i u svim sferama drustva. Ne mozete postati visoki oficir ukoliko nemate tu direktnu klijentisticku vezu sa onim sto se, recimo, naziva familija. Ta familija ne mora biti bukvalno familija, to moze biti neki klan, ali moze biti u porodici i najcesce je porodica. Ne mozete postati ni profesor univerziteta. Dakle, celo drustvo je klijentisticki ustrojeno.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /