cetvrtak, 9. jul 1998.

TRGOVCI ODBIJAJU DA VRATE CENE MESA

Gubici smanjuju proizvodnju

Ako Ministarstvo trgovine prinudi proizvodjace i klanicare da vrate cene, snabdevanje ce biti potpuno obustavljeno, kaze Rajko Latinovic, direktor “Vizelja"

Proizvodjaci mesa su, nakon nekoliko meseci cekanja da dobiju odobrenje za korekciju cena mesa, izgubili strpljenje i samoinicijativno povecali cene mesa i suhomesnatih proizvoda za oko 30 odsto. Izgledi da ih inspekcija vrati na nivo koji drzava priznaje, gotovo su nikakvi jer prema dosadasnjoj praksi njoj nije poslo za rukom da vrati ni cene ulja i secera (litar ulja je oko 15 dinara, a kilogram secera sedam i osam dinara, zavisno od trgovine) sem da ih na kratko umiri, pustanjem robe iz rezervi. Takva varijanta za obuzdavanje cena mesa, sada se i ne pominje jer ni pre nekoliko meseci kad je drzava pokusala da obuzda cene povecanom ponudom iz rezervi, nije bilo uspeha posto robne rezerve nisu imale mnogo ovog proizvoda na lageru. Ovoga puta, vise nego do sada na strani proizvodjaca su i velike drustvene trgovine koje se ne ustezu da nabavljaju meso po visim cenama, isticuci pri tome argument da “moraju da budu snabdevene jer zbog toga postoje kao i da potrosaci to s pravom ocekuju". Oni takodje napominju da su cene formirali proizvodjaci i da trgovina ne snosi odgovornost za poskupljenje.

Drugi razlog koji ne ide u prilog potrosacima je sto su proizvodjaci mesa ovoga puta odlucniji nego ranije. “Ako ministarstvo trgovine prinudi proizvodjace i klanicare da vrate cene mesa, snabdevanje ce biti potpuno obustavljeno i Beograd nece dobiti ni kilograma mesa. Zbog dispariteta cena mesa i repromaterijala, proizvodjaci su do sada pretrpeli takve gubitke da im je jedino resenje bilo da smanje proizvodnju. U poslednjih nekoliko godina, nikad se nije brzim tempom smanjivala proizvodnja nego sada", kaze Rajko Latinovic, direktor farme “Vizelj".

Ministartvo poljoprivrede na celu sa ministrom Jovanom Babovicem, prema recima Latinovica, daje netacne podatke o troskovima proizvodnje mesa ministarstvu trgovine zbog cega ono ne dozvoljava poskupljenje ovog proizvoda. Ministarstvo trgovine ignorise i stavove sve tri komore, kaze Latinovic, napominjuci da proizvodjaci mesa nece doci ove nedelje na sastanak u vladu Srbije na kome bi, ponovo trebalo da se sucele argumenti proizvodjaca i drzave. “Ako ce sastanak liciti na prethodne i svesti se na ubedjivanje proizvodjaca da nisu u pravu i da su neopravdano podigle cene mesa, oni na njega nece ni otici jer je besmisleno", kaze Latinovic.

Sreten Ristic, direktor “Mesokombinata" iz Leskovca kaze da je bila neophodna korekcija cena mesa jer je jos pre dva meseca kilogram zive vage svinjskog mesa sa deset poskupeo na 15 dinara, a junetine sa 13 na 17 dinara. “Privatnici dizu cene kako im odgovara i niko to ne primecuje, vec dva meseca. Drustvene klanice odlaze u stecaj zato sto su postovale zvanicne cene. Ako inspekcija utvrdi na osnovu poslovne dokumentacije da zgrcemo ekstraprofit, neka vrati cene. Nisam zaduzen da unistavam firmu pridrzavajuci se nerealnih cena. Mi se ne zalazemo za povecanje cena, ali samo pod uslovom da ni drugi to ne cine. Proizvodjaci stocne hrane su, medjutim podigli cene, a poskupela je i energija. Ako njih nateraju da vrate cene, vraticemo i mi", kaze Ristic.

S. Jovicic

Uskoro nestasica

“Mislio sam da nam u septembru predstoji nestasica mesa, medjutim, sudeci prema stanju na terenu, ona ce poceti mnogo ranije. Za vikend sam obisao nekoliko najvecih pijaca i video da nema stoke pripremljene za klanje. Zbog toga se kolju krave koje sluze kao priplodni materijal, oko hiljadu nedeljno, sto znaci da se samnjuju mogucnosti za dobijanje podmladka. Stoke nema ni u privatnom sektoru. Ono malo junetine na farmama, proizvodjaci nece dati po zvanicnim cenama ni pod pretnjom streljanja. Vrlo brzo kilogram svinjetine kostace 55 a junetine 60 dinara", kaze Aleksandar Andjelkovic, vlasnik “Papka".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /