utorak, 14. jul 1998.

VOLFGANG SISEL, PREDSEDAVAJUCI SAVETA MINISTARA

Potreban pritisak i na Beograd i na Albance

Ako Beograd prihvati misiju OEBS i dozvoli otvaranje Ureda UN u Pristini, bice "nagradjen" ukidanjem sankcija i povratkom SRJ u organizaciju za evropsku saradnju

Brisel, Beta. - Novi predsedavajuci saveta ministara Evropske unije (EU), sef austrijske diplomatije Volfgang Sisel izjavio je juce da evropska petnaestorica treba da izvrse pritisak i na vlasti u Beogradu i na albansko stanovnistvo na Kosovu "buduci da ono zaostrava svoje stavove", kako bi se obustavilo nasilje i pregovorima postiglo resenje kosovske krize. Na jucerasnjem ministarskom zasedanju EU u Briselu Sisel je naglasio da je "situacija na Kosovu najhitnije spoljnopoliticko pitanje" za EU i da je "prvenstveno vazno da se sto pre obustavi svako nasilje". Ali, rekao je on izlazuci politiku Austrije kao novog predsedavajuceg EU, "stav EU ce biti odredjen voljom obe strane da se postigne prihvatljivo resenje" za kosovski problem. "Pritisak na Beograd da ispuni medjunarodne obaveze mora biti zadrzan. Na drugoj strani, pritisak se mora izvrsiti i na stanovnike Kosova buduci da se medju njima uocava zaostravanje stavova. Oni albanski prvaci i politicari koji se zalazu za mir moraju biti podrzani", naglasio je Sisel.

Austrijski ministar Sisel je ponovo zatrazio da u Pristini bude otvoren ured EU i da vlasti u Beogradu prihvate uspostavljanje dugorocne misije Organizacije za evropsku bezbednosti i saradnju (OEBS). On je naveo da bi u tom slucaju "Beograd bio nagradjen" ukidanjem sankcija i povratkom u OEBS i dodao da "s tim u vezi, cela medjunarodna zajednica mora delovati jedinstveno i odlucno".

Zamenik sefa grcke diplomatije zaduzen za evropska pitanja George Papandreu je u raspravi o buducoj politici EU upozorio da je "na Balkanu kritican trenutak", da je "na Kosovu situacija eksplozivna" i zalozio se za resenje tog problema "sirokom autonomijom za Kosovo" bez menjanja granica. Nemacki ministar inostranih poslova Klaus Kinkel je posebno ukazao na problem izbeglica u vezi sa kosovskom krizom, dok je sef holandske diplomatije Hans van Mirlo istakao da kriticno stanje na Kosovu nije samo problem Kontakt grupe, vec i Saveta ministara EU. Sef spanske diplomatije Abel Matutes je, dolazeci na zasedanje, novinarima rekao da medjunarodna zajednica kao sagovornika medju kosovskim Albancima vidi Ibrahima Rugovu, ali je primetio da se "mora priznati da tamo sada postoji i druga grupa s kojom se mora pregovarati". "Ali, mi nismo u stanju da utvrdimo s kim bi u toj drugoj grupi takodje trebalo da se pregovara", odgovorio je Matutes na pitanje novinara da li bi i Oslobodilacka vojska Kosova trebalo da "na odredjen nacin ucestvuje u pregovorima o sudbini Kosova, imajuci u vidu cinjenicno stanje".

Misija OEBS sutra dolazi u Beograd

Bec. - Misija OEBS-a za davanje procena otputovace najkasnije sutra u Beograd, gde ce u razgovorima sa jugoslovenskim vlastima razmatrati pitanja o povratku SRJ u punopravno clanstvo te medjunarodne institucije i ponovno uspostavljanje dugorocnih misija na Kosovu, u Sandzaku i Vojvodini, izjavila je dopisniku FoNeta portparol OEBS Melisa Fleming. Ona je naglasila da je vecini zemalja clanica OEBS-a veoma stalo do misije Felipea Gonsalesa, ali da jos ne postoji spremnost jugoslovenske strane da je prihvati. Delegacija ce pokusati da utvrdi uzroke krize na Kosovu i Metohiji. Fleming je dodala da jos nije zavrsen konacan plan posete. Za sada je jedino sigurno da ce delegacija OEBS posetiti Beograd, Kosovo, mozda i Crnu Goru. Po zavrsetku posete SRJ, sacinice izvestaj koji bi trebalo jos pre letnje pauze da bude dostavljen drzavama clanice OEBS.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /