petak, 5. jun 1998.

IZVESTAJ FONDA ZA HUMANITARNO PRAVO O NESTANCIMA SRBA I ALBANACA NA KOSOVU

Svakodnevni nestanci u maju

Fond za humanitarno pravo poziva i srpsku i albansku stranu da sto pre obaveste javnost o zdravstvenom stanju nestalih lica

Od pocetka godine, a narocito nakon rasplamsavanja sukoba na Kosovu nestalo je vise desetina ljudi, cija sudbina i mesto boravka ostaju nepoznati nedeljama i mesecima nakon sto su poslednji put vidjeni. Iako se u medjunarodnom pravu pod prisilnim nestancima podrazumevaju slucajevi u kojima se lisavanje slobode uz odbijanje da se pruzi informacija o sudbini lica mogu pripisati vlastima ili licima koja deluju za racun vlasti, osnovni principi humanosti zabranjuju ovakve postupke, nezavisno od formalnog statusa pocinilaca. Stoga se Fond za humanitarno pravo (FHP) u svom izvestaju bavi i slucajevima u kojima se nestanci mogu pripisati drugim akterima, odnosno naoruzanim kosovskim Albancima, konstatuje se u najnovijem izvestaju FHP o nestancima na Kosovu od januara do maja ove godine.

Sudbine nestalih lica

U izvestaju se navodi da je 23. januara nestao Idriz Idrizi (46) iz sela Donji Prekaz, tehnicki radnik u skoli “Petro Marko" u Srbici. U oruzanoj policijskoj intervenciji 5. i 6. marta u selu Donji Prekaz, u opstini Srbica, zivot je izgubilo najmanje 55 Albanaca, medju kojima 30 zena i dece. Pozivajuci se na bilten Kosovskog informativnog centra (KIC), blizak Demokratskom savezu Kosova (DSK), Fond prenosi da je 14. marta objavljeno da se o sudbini nestale sedmoclane porodice Sadika Hisenija Jasarija jos nista ne zna. Na listi KIC su sledeca imena porodice Jasari: Sadik Hisni (65), Hamdi (30), Elfije, Remizije (trudnica), jedna dvogodisnja devojcica, Ramiz (20) i Fatima Jasari (20). Oni su prema KIC ostali 5. marta u podrumu kuce koja je gorela. Jedan od rodjaka koji je dobio dozvolu od srpske policije 14. marta da ode na imanje porodice u pratnji policije zatekao je kucu koja se jos dimila, ali mu nije bilo dozvoljeno da udje u podrum. Predstavnici Medjunarodnog komiteta Crvenog krsta bili su u selu i u podrumu kuce Jasarijevih, ali ih tamo nisu nasli.

KIC je 30. marta objavio da se od 5. marta nista ne zna o sudbini Mihrije Jasari i dve njene cerke iz sela Donji Prekaz.

Pristinski Odbor za zastitu ljudskih prava objavio je listu nestalih na Kosovu zakljucno sa 1. aprilom, na kojoj su imena 15 clanova porodice Sadika Jasarija iz sela Donji Prekaz, medju kojima su starci zene i deca. Isti izvor saopstio je da su u regiji Drenica nestali sestra i brat Fatime (21) i Smajl (18) Bazaj iz sela Trstenik u opstini Glogovac, Baskim Ali Sadiku (22) iz sela Tusila i Iljmi Kastrati (28) iz sela Broja. O lekaru u Domu zdravlja u Glogovcu Hafiru Salja, koji je 10. aprila je krenuo u Pristinu, zajedno sa Hetemom Sinanijem i Sabanom Nezirijem, porodica i branilac porodice nisu uspeli da dobiju nikakve informacije. Sinani i Neziri su nakon saslusanja u pristinskom SUP pusteni. FHP se 29. aprila obratio ministru pravde Srbije Dragoljubu Jankovicu povodom Saljinog slucaja, ali do pocetka juna nije stigao nikakav odgovor.

U opstini Decani od 21. aprila nestalo je dvanaestoro Srba. Iz sela Gonji Ratis, koje je od 21. aprila pod kontrolom OVK, nisu uspele da izadju sestre Dara (69) i Vukosava (65) Vujosevic. Srpske izbeglice iz sela smestene u omladinskom odmaralistu u Decanima, potvrdile su istrazivacima FHP da se o njihovoj sudbini nista ne zna.

Slobodana Radosevica (64) iz decanskog sela Dasinovac poslednji put su videli njegova supruga Rosa i sin Stanisa 21. aprila. Radio stanica “Glas Amerike" objavila je 22. aprila da su Slobodan Radosevic i Milos Radunovic, iz istog sela, ubijeni. FHP, kako se navodi, nije uspeo da nadje definitivnu potvrdu ove informacije.

Milovana (60) i Milku (62) Vlahovic poslednji put je u selu Gornji Ratis videla njihova cerka Nada Vlahovic 21. aprila. Pripadnici OVK odbili su da na teritoriju koju kontrolisu puste njihovog komsiju Albanca, koga su zamolili da se raspita o sudbini oca i majke.

Bracni par Milosa (60) i Milicu Radunovic (59) poslednji put su videli sin i snaha 22. aprila, kada su ih posetili u selu Dasinovac. Druga snaha je istrazivacu Fonda ispricala da su njen dever i njegova zena hteli da ih tog dana povedu sa sobom, ali da oni nisu hteli da podju. Kasnije je najpre cula da su zarobljeni, a od drugih prijatelja Albanaca da su ubijeni. Pokusala je da do informacija dodje preko Medjunarodnog komiteta Crvenog krsta, ali ni njih nisu pustili da udju u sela.

Radomir Ivanovic prema pisanju “Politike" od 25. aprila, otisao je tokom noci izmedju 23. i 24. aprila u selo Maznik, iz koga je nekoliko dana ranije izbegao i nestao.

Bez vesti

Boraveci u Decanima 25. aprila, istrazivac FHP je saznala da je tog jutra Branko Stamatovic (69) iz Decana otisao u obliznje selo Prilep, od 21. aprila pod kontrolom OVK. Prema pisanju “Politike", Stamatovica i sestre Daru i Vukosavu Vujosevic iz sela Donji Ratis “teroristi su poveli u zloglasno selo Glodjane", a prema “Glasu javnosti" od 28. aprila Crveni krst u Decanima jos nista ne zna o otetima iz decanskih sela, medju kojima je i ime Branka Stamatovica.

Otmica rodjaka Vladana (31), Igora (21) i Slobodana Mikica (17) iz Kline, u oblasti Drenica, do sada je jedini slucaj u kojem su oteta lica potom oslobodjena.

Od sredine maja beleze se svakodnevni nestanci. Zarko Spasic (35) iz sela Sibovac u opstini Obilic, otet je 14. maja kod sela Grabovac u opstini Obilic. Dostana Smigic (41), sluzbenica Zavoda za trziste rada u Srbici nestala je 18. maja, kada je svojim automobilom skrenula sa puta Pec-Kosovska Mitrovica. Dejan Stamenkovic, policajac iz sela Ropotovo u opstini Kosovska Kamenica otet je 19. maja na putu Kosovska Mitrovica-Pec, kod sela Cubelj. Nije bio na duznosti.

Dvojica Roma Gurim Bejta i Agron Berisa i Srbin Ivan Zaric (24) iz sela Dolac u opstini Klina nestali su 20. maja u selu Grabanica. Miroslav Sulinic (29) iz sela Vidanje u opstini Klina, poslednji put je vidjen kada se 21. maja vracao u svoje selo iz Dobrog Dola kod Kursumlije i kada je povezao vlasnika pilane u kojoj radi, Dragana Albijanica. U biltenu KIC navodi se da je 22. maja prijavljen nestanak Dzezaira DZafera Sile, stanovnika sela Grabanica u opstini Klina.

Ivan Bulatovic (37), policajac iz Glogovca, otet je 23. maja iz voza koji se kretao prugom Pec-Kosovo Polje. Na zeleznickoj stanici Banjica izveden je iz voza i odveden u nepoznatom pravcu. Ivan je bio u civilnom odelu. Kod sela Babaloc, u blizini Decana 25. maja su nestala dvojica policajaca, Rade Papic iz Sapca i Nikola Jovanovic iz Ljubovije. Dan kasnije zabelezen je nestanak Radomira Smigica (54), koji je iz Srbice dosao u svoju porodicnu kucu u Leocinu, odakle je izbegao dve nedelje ranije, da uzme neke stvari.

Na kraju izvestaja FHP poziva obe strane da o mestu boravka i zdravstvenom stanju nestalih lica sto pre obavesti javnost i podseca da je prema Deklaraciji UN o zastiti svih lica od prisilnih nestanaka iz 1992. godine sistematska praksa prisilnih nestanaka po svojoj prirodi zlocin protiv covecnosti.

LJ. G.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /