nedelja, 7. jun 1997.

Nema sna gde stanuje vlast

Posmatraci uzbudljivog politickog zivota u zemlji porocenjuju da ce Milosevic, po proverenom metodu, na Djukanovica krenuti svom zestinom (u naredne dve sedmice), a ako to ne bude dovoljno efikasno, u Beli dvor bi, posle Ibrahime Rugove, mogao doci i Milo Djukanovic, na prijateljski razgovor. Momir Bulatovic u tom slucaju moze nesmetano da gaji masline

Milanka Saponja-Hadzic

Istorija nije izneverena. Liberalno-demokratski (neki kazu bolji) deo Srbije s radoscu je primio vest o pobedi koalicije “Da zivimo bolje - Milo Djukanovic", ali i blagom zaviscu sadrzanoj u pitanju -zasto mi moramo biti poslednji?

Dok se na jugu slavilo, a u strucnim krugovima analiziralo kako ce to uticati na bolje vetrove u Srbiji, u Belom dvoru je podgoricka poruka ozbiljno shvacena. U pretecoj tisini neoglasavanja i mirnog prihvatanja nove crnogorske realnosti, na Kosovu se rasplamsao zestok sukob, koji je za samo dva dana prerastao u pravi rat i na noge digao svet, a neke policajce naterao da bace oruzje. U prepadanju domace javnosti da je drzava ugrozena sa svih strana ukljucena je cela vladajuca garnitura od socijalista i julovaca, preko radikala Draskovicima je ostalo da poslusno sekundiraju i za sada se dobro drze.

Da u tome nema mesta sali potvrdjuje izvor “Nase Borbe", prema kome je Savezna vlada pre tri dana izdala nalog resornim ministarstvima za pocetak priprema za uvodjenje vanrednog stanja. Procenjuje se da bi povod za to moglo biti Kosovo, a pravi razlog ono sto ce se, verovatno, odvijati u Saveznoj skupstini. Naime, izborni rezultat je crnogorskim socijalistima omogucio da u jugoslovenskom parlamentu imaju svih 20 poslanika u Vecu republika, a za smenu Savezne vlade i predsednika SR Jugoslavije bio bi potreban jos samo jedan glas.

Posmatraci uzbudljivog politickog zivota u zemlji procenjuju da ce Milosevic, po proverenom metodu, na Djukanovica krenuti svom zestinom (u naredne dve sedmice), a ako to ne bude dovoljno efikasno, u Beli dvor bi, posle Ibrahime Rugove, mogao doci i Milo Djukanovic, na prijateljski razgovor. Momir Bulatovic u tom slucaju moze nesmetano da gaji masline.

Novinari kazu, nema sna tamo gde stanuje vlast. A bunovni ne razmisljaju na duge staze, to rade ili dokoni ili pobednici. Poznato je da je lepo, prelepo biti pobednik, on ima najvise prijatelja. Zoran Djindjic se, recimo, izdaje za najboljeg Djukanovicevog prijatelja.

Medjutim, kako je uspeh zarazan ne bi trebalo potceniti ni ozbiljne namere onih koji bi istinski nesto da promene i koji su pobedom crnogorskih reformista dobili nov podsticaj. Po nekim ocenama pred njima je tezak put da od zanemarljive sitnine, s malo uticaja, postanu ozbiljno i respektabilno drustvo. Vec su i najavljene neke inicijative za izradu ozbiljne demokratske platforme, koja bi trebalo da obuhvati siroku lepezu stranaka od levih do desnih, ali bez ekstremnih. Spominju se Demokratska stranka Srbije, Gradjanski savez Srbije, Koalicija “Vojvodina", Demokratska alternativa, Liga za Sumadiju... Ima znakova da bi jos neke partije zelele da se prikljuce, ali ako se zadrzi princip da se formira blok stranaka koje vlast nije uprljala za njih nece biti mesta. Ili ce morati da prodju kroz ozbiljnu proveru. Cuje se i da se Dusan Mihajlovic ozbiljno nudi Djukanovicu.

Bez obzira sto izborni rezultat Djukanovica ne obavezuje na formiranje koalicione vlade, Dusan Janjic smatra da bi bilo mudrije da ona bude upravo takva, jer bi to doprinelo stabilnosti republike. Milosevic i Bulatovic ce uciniti sve, na direktan ili indirektan nacin, da onemoguce sprovodjenje reformi, a pre svega kroz promenu Ustava. Savezni organi ce pokusati da stave pod kontrolu Drzavnu bezbednost u Crnoj Gori, kao i preostali deo narodne odbrane, da oduzmu carinske stope i deo koji se odnosi na emisiju novca, dodaje Janjic.

On procenjuje da bi Djukanovic trebalo da izbegne uvlacenje u politicki zivot Srbije i rusenje Milosevica u Saveznoj skupstini, sto moze da izazove vanredno s tanje. Ocekuje da ce Djukanovic razgovarati sa Milosevicem i zaustaviti promenu Ustava i istovremeno obezbediti prostor za delovanje opozicije u Srbiji, ali i nekih ljudi u SPS.

Posle crnogorskih izbora, po Janjicevom misljenju, opozicioni lideri u Srbiji ce morati da se suoce sa svojom ulogom u ovom sistemu i da pokusaju da grade institucije za savladavanje Milosevica. Jedan nacin je da se on sam povuce, sto nije verovatno. Drugi nacin je da to bude u krvavom sukobu, a treci da se izvrsi snazan kombinovani politicki pritisak. To bi trebalo da dovede do konstituisanja okruglog stola i raspisivanja izbora za ustavotvornu skupstinu.

Djukanovic mora ozbiljno da pristupi resavanju problema manjina, koje po crnogorskom Ustavu imaju bolji tretman nego u srpskom, ali treba pojacati njihovu zastitu, kaze Janjic i preporucuje Djukanovicu da prihvati drugi model vladavine s koalicijom raznih interesa i grupa, poput Jeljcina. Time bi pojacao demokratske porocese.

Protiv Milosevica

- Platforma kojom je koalicija dobila izbore u Crnoj Gori prvi put polazi od multikulturalnosti, otvaranja prema svetu, programa ekonomskih reformi, zapravo modifikovanog programa Ante Markovica. To je prvi put u cetvorouglu Hrvatska, BiH, Srbija i Crna Gora, a moglo bi se odnositi i na druge dijelove bivse Jugoslavije, kaze Dragisa Burzan, potpredsednik Socijaldemokratske partije u Crnoj Gori. Ali, ocekivati da to moze da izvede i demokratizaciju u Srbiji, nerealno je, jer se radi o divergentnim procesima. Uzasno nas brine homogenizacija nacionalnih partija u Srbiji i insistiranje na nacionalizmu. Niko odgovoran to ne moze razumjeti, dodaje Burzan.

On istice da pored ustavne postoji i drzavna kriza, jer ako jedna republika ne priznaje vladu to vise nije kriza nego kraj drzave. Milosevic tako gura Djukanovica na iznudicu i to nije jednostavno izgladiti. Djukanovic hoce da razgovara i ima dobru platformu, ali to nije dovoljno, bez obzira na dobru volju.

Insistiranje medjunarodne zajednice na resenju kosovskog pitanja i davanja statusa trece republike, realno je i privremeno resenje i Milosevic ce to prihvatiti, ali tako da ne izgubi nista. Prihvatice tri republike ili autonomije, ali ce centralizovati drzavne sluzbe.

Burzan smatra da Slobodan Milosevic aktivno radi na projektu suverene Crne Gore i kaze da je najbolji saradnik na njenom promovisanju. Nije iskljuceno da ce naterati Djukanovica da u toku ove ili naredne godine raspise referendum. Godine 1990. za suverenu Crnu Goru bilo je oko 10 odsto gradjana, sada se taj procenat popeo na preko 30 odsto. Prema poslednjim ispitivanjima 25 odsto je za samostalnu drzavu, a 12 odsto za labavu konfederaciju. To je vec 37 odsto. Za nedelju dana se moze pridobiti jos 20 procenata, jer je mnogo uzdrzanih. Rezultat izbora pokazuje i odnos prema Slobodanu Milosevicu, zakljucio je Burzan.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /