sreda, 10. jun 1998.

POSTIZBORNE PROVERE CENTRA ZA POLITIKOLOSKA ISTRAZIVANJA I JAVNO MNJENJE INSTITUTA DRUSTVENIH NAUKA U BEOGRADU

Dao “autogol"

“Ne moze biti ni govora o tome da je izbor Momira Bulatovica za saveznog premijera oduzeo glasove Socijalistickoj narodnoj partiji, a posebno ne o tome da su se ti biraci opredelili za Djukanovicevu Zajednicku listu, ali je to nagovestvalo da SNP nece pobediti", tvrdi upravnica Centra dr Ljiljana Bacevic

Jedina istrazivacka ustanova koja je bezmalo u procenat “pogodila" pojedine rezultate minulih izbora u Crnoj Gori, prognozirajuci pobedu Djukanoviceve Zajednicke liste “Da zivimo bolje", jeste Centar za politikoloska istrazivanja i javno mnjenje Instituta drustvenih nauka u Beogradu, koji vodi dr Ljiljana Bacevic. Pritom je svoja istrazivanja sprovela citavih mesec dana pre izbora, tacnije - od 19. do 28. aprila. Ostale institucije prognozirale su ili “mrtvu trku" dva glavna rivala - pomenute koalicije i Bulatoviceve Socijalisticke narodne partije - ili su davale znatnu prednost potonjoj stranci. Neke od njih su se, cak, putem stampe i izvinjavale citaocima zbog totalnog promasaja iako su, u neku ruku, bile u prednosti, jer su svoja istrazivanja sprovodila, takoreci, uoci samih izbora.

Na pitanje kako objasnjava toliku tacnost svoje prognoze, upravnica Centra, Ljiljana Bacevic odgovara da bi “ona bila i bolja da je istrazivanje bilo sprovedeno kasnije, jer dogadjaji uticu na opredeljenja biraca, a neki od dogadjaja nisu se mogli predvideti".

- Medjutim, u Centru tvrde da rezultati njihovih istrazivanja uverljivo svedoce da, suprotno objasnjenjima nekih drugih institucija, izbor Momira Bulatovica za saveznog premijera Socijalistickoj narodnoj pratiji nije ni doneo ni oduzeo glasove. Naime, samo u decembru 1997. godine SNP ima malu prednost nad Demokratskom partijom socijalista. U martu 1998. DPS vec ima prednost u birackom telu, koja osigurava pobedu na majskim izborima, dok aprilsko istrazivanje Centra registruje prednost Zajednicke liste “Da zivimo bolje - Milo Djukanovic", koja garantuje sigurnu pobedu na izborima 31. maja.

Dr Ljiljana Bacevic, takodje, tvrdi da “ne moze biti ni govora o tome da je izbor Momira Bulatovica za saveznog premijera oduzeo Socijalistickoj narodnoj partiji 15.000 ili cak i vise glasova, a posebno ne o tome da su se ti biraci opredelili za Djukanovicevu Zajednicku listu".

- Prema svim podacima kojima Centar raspolaze, pristalice Socijalisticke narodne partije odlikuju se cvrstinom stranackog opredeljenja, o cemu svedoci podatak da je ova stranka na samim izborima dobila gotovo “u procenat" onoliko glasova koliko je za nju krajem aprila bilo opredeljenih biraca. Istrazivaci Centra procenjuju, medjutim, da je izbor Momira Bulatovica za saveznog premijera predstavljao svojevrstan “autogol".

Ovu svoju tvrdnju, dr Bacevic potkrepljuje neobicnom tezom. Prvo to je, prema njenim recima, “indirektno nagovestavalo da je SNP svesna da nece pobediti na izborima (inace bi smena saveznog premijera bila ostavljena za period posle izbora), a priznavanje poraza unapred sigurno ne ostavlja dobar utisak na birace". Drugo, navodi dr Bacevic, Bulatovicev izbor za saveznog premijera “neizbezno je gurnuo neodlucne i kolebljive birace prema Zajednickoj listi, bilo reaktivno - iz straha od unitarizma ili iz straha od kumuliranja vlasti na republickom i saveznom nivou u rukama jedne stranke, bilo autenticno - zbog sagledavanja cele operacije kao pokusaja vlasti iz Srbije da utice na izbore u Crnoj Gori".

Ovima su se, po svoj prilici, smatra dr Bacevic, “pridruzili i neki biraci naklonjeni, ali ne i cvrsto identifikovani sa Liberalnim savezom, kao i deo pristalica etnickih stranaka koje su procenile da je Zajednicka lista garant zastite prava nacionalnih manjina. Trece, izborna kampanja Zajednicke liste bila je uverljivija, posebno u finisu".

- Istrazivaci, takodje, tvrde da objasnjenje o porazu Socijalisticke narodne partije zbog, navodno, izgubljenih bar 15.000 glasova uopste ne deluje uverljivo: prednost Zajednicke liste nad SNP veca je od te brojke (blizu 50.000 glasova). Cak i ako bi se Zajednickoj listi oduzelo 15.000 glasova i svi dodali Socijalistickoj narodnoj partiji, prva stranka bi, opet, imala vecinu. Dakle, ni u kom slucaju ne bi mogla da izgubi izbore, niti bi SNP mogla da osvoji isti broj glasova - objasnjava dr Ljilja Bacevic, dodajuci da istrazivaci smatraju da ni tvrdnja o pojedinacno najvecem broju glasova za SNP nije tacna. Demokratska partija socijalista imala je prednost nad Socijalistickom narodnom partijom i pre formiranja Zajednicke liste “Da zivimo bolje - Milo Djukanovic".

Da li smatra da su ziva medjunarodna aktivnost Mila Djukanovica, njegova poseta patrijarhu Pavlu, pravovremena najava isplate penzija i stare devizne stednje i slicno, stvorili povoljan utisak koji mu je doneo pobedu? Na ova pitanja dr Ljiljana Bacevic odgovara:

“ Po mom misljenju, prelomna tacka jesu januarske demonstracije u Podgorici. To je prva Bulatoviceva greska, jer radi na tome da zadrzi svoje birace, ali odbija neodlucne i neopredeljene koje preuzima Djukanovic. Najzad, i Djukanovic pravi gresku, jer bi i bez koalicije dobio izbore. Ni najjaca opoziciona stranka u Srbiji nikada nije prikupila toliki procenat glasova koliko je dobila njegova. Ovako, koalicionim partnerima mora da ustupi 12 mandata".

M. Torov

Tajna uspesne prognoze

U cemu je “tajna" najvece tacnosti ove, ali i svih ranijih prognoza Centra za politikoloska istrazivanja i javno mnjenje? Na ovo pitanje upravnica ove glasovite ustanove odgovara da je “objasnjenje vrlo jednostavno" i navodi: kvalitet uzorka, poznavanje izbora, dobro koncipiran upitnik, strucni i pouzdani terenski saradnici- anketari, brza i kvalitetna obrada podataka i dobra organizacija i koordinacija timskog rada.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /