cetvrtak, 11. jun 1998.

INTERVJU BRITANSKOG DRZAVNOG SEKRETARA TONIJA LOJDA “NASOJ BORBI"

Nema napustanja pregovora

Medjunarodna zajednica ne moze da napusti pregovaracki okvir za resenje ovog pitanja. Mi cemo dolaziti ponovo. To nije vazno za nasu buducnost nego za narod Jugoslavije, kaze britanski drzavni sekretar

- Poslednji dogadjaji za nas predstavljaju veliko razocarenje. Nakon ohrabrujuceg pocetka pregovora posle posete Ricarda Holbruka, Kontakt grupa je priznala napredak suspenzijom zabrane stranih ulaganja u Jugoslaviju. Sada je sve vraceno u krug iz proslosti kada je neki napredak san, kaze britanski drzavni sekretar Toni Lojd u razgovoru za “Nasu Borbu", komentarisuci amplitude napretka (pocetkom marta i maja) stanje na Kosovu a odmah koju sedmicu nakon pogorsanja i sukobe.

Postoji li, po Vasem misljenju, mogucnosti povratka pregovorima u ovom trenutku?

- Svakako. To je jedini put napretka. Jedino resenje za oba naroda jeste da zive zajedno i za ljude na Kosovu da zive zajedno s ostatkom Jugoslavije. Nasilje i terorizam u bilo kojoj formi ne mogu doneti resenje.

Medjunarodna zajednica visekratno govori da nezavisno Kosovo nije prihvatljivo. Da li je ta poruka shvacena od vodjstva kosovskih Albanaca?

- U Pristinu nosim tacno takvu poruku. Terorizam, ukoliko se kosovski Albanci odlucuju na njega, nece imati nikakvu podrsku u svetu. Secesija ili nezavisnost uopste nisu opcije koje su prihvatljive. To bi znacilo da je napusteno pregovaracko resenje kosovskog pitanja, a to ni u kom vidu nije tacno. Pregovori imaju mnogo vise efekta na terenu. Problem je sto upadi iz Beograda vode ka ekstremnim resenjima koja im se nude od vodjstva. Najbolji put je da se postigne napredak u pitanjima svakodnevnog zivota - obrazovanju, zdravstvenoj zastiti, ekonomskom razvoju.

Mogla su se procitati misljenja vodjstva kosovskih Albanaca da je misija Ricarda Holbruka “u osnovi okoncana". Da li to znaci i odbacivanje pregovora, sto je podrazumevala Holbrukova misija?

- Medjunarodna zajednica ne moze da napusti pregovaracki okvir za resenje ovog pitanja. Mi cemo dolaziti ponovo. To nije vazno za nasu buducnost nego za narod Jugoslavije.

Kako bi model Crne Gore mogao da pomogne resavanju Kosova?

- Proces u Crnoj Gori je politiki izazov. On je udaljavanje od skoro jednopartijskog politickog sistema, koji je na delu u ostatku Jugoslavije. Drzava kontrolise medije, institucije, otezava rad pozicionih partija, privredu. Ekonomske reforme su drugo podrucje koje se mnogo razlikuje od ostatka Jugoslavije. S americke strane cuju se misljenja da Velika Britanija ima najvise entuzijazma povodom vojne akcije.

Kako gledate na povuceno i oprezno drzanje Amerike?

- To nije tako. Nasa pozicija je jednostavno priznanje da smo odgovorni za prilike u regionu i da ne zelimo ponovo da vidimo nasilje na Kosovu i oko Kosova, u susednim zemljama. Ako je to tako, onda se moraju razraditi i prakticne opcije, sto NATO obicno cini. Ne treba ponavljati da i dalje smatramo da su pregovori najjednostavniji i najsigurniji nacin za resenje problema.

Dragan Bisenic

Izbor Jugoslavije

- Jedini stvarni izbor Jugoslavije jeste usvajanje demokratskih vrednosti i nenasilnih resenja. To je priznavanje pluralizma i prava ovih gradjana. Kosovo je dobar primer jer ce to znaciti davanje prava kosovskim Albancima. Drugi izbor u Beogradu ubrzo bi pokazao dramaticni napredak bas kao sto se to desilo u slucaju Republike Srpske. Ukoliko bi takvu promenu napravio predsednik Milosevic, mi bismo to pozdravili. To bi bio najbrzi put da se promene izvedu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /