cetvrtak, 11. jun 1998.

GORAN MATIC, SAVEZNI MINISTAR ZA INFORMISANJE

Mediji koji rade za strane gazde ostace kao ribe na suvom

Drzava se protiv njih nece boriti drzavnim sredstvima, njih ce unistiti konkurencija. RTS nije “julovska televizija". U Crnoj Gori - informativna blokada

Pozelevsi srecu u radu onim radio i TV stanicama koje su, na konkursu za dodelu frekvencija, dobile dozvole Goran Matic, savezni sekretar za informisanje, porucio je juce tim elektronskim medijima da svoje programe uvek koncipiraju tako da oni ne budu na stetu Jugoslavije. Objasnjavajuci novinarima kakav je to informativni rad na stetu sopstvene zemlje, ali ne pominjuci decidno o kojim je medijima rec, Matic je istakao:

- Ne mogu da kazem da mediji koji prizivaju vojnu intervenciju NATO pakta, koji krivo prikazuju odredjene procese u nasoj zemlji, koji iskljucivo zive od finansijske pomoci onih centara iz inostranstva koji nam nisu naklonjeni - rade u korist Jugoslavije. Postoje mediji koji su produzena ruka nekih politickih interesa iz inostranstva i oni rade u skladu sa interesima koje njihove gazde zastupaju. Tu je situacija vrlo jasna jer gazda placa, gazda i trazi plasiranje odredjenih informacija.

Kako se informise savezni sekretar za informisanje?

Na pitanje novinara "Nase Borbe" kako se informise, Matic je uz smesak odgovorio: "Citam 'Nasu Borbu'. Nakon naseg pitanja da li zna sta se dogadjalo na sastanku ministara Saveta NATO i da li je cuo da je tamo bilo govora o mogucoj vojnoj intervenciji, (dakle da to niko ne priziva, vec samo izvestava sa sastanka), savezni sekretar za informisanje je odgovorio:

- Poslednjih mesec dana se u nekim nasim medijima moglo citati i citati o vojnoj intervenciji NATO u Jugoslaviji, u vreme kada niko od njih o tome nije ni razmisljao.Neki nasi mediji se koriste kao sredstvo za formiranje javnog mnjenja koje treba da olaksa odredjene politicke odluke, isprojektovane za kasnije. Radi se o sondiranju javnog mnjenja.

Dokaz da neki mediji rade u skladu sa interesima njihovih stranih mentora Matic vidi u, kako je rekao, “prebezima iz jednih medija u druge, kada nisu zadovoljeni odredjeni strani interesi u nekima od njih". On je istakao da ovi mediji (ne precizirajuci ni jednom o kojim glasilima je tacno rec) nece uspeti da opstanu na trzistu, pojesce ih konkurencija, jer se gradjani nece oslanjati na njih niti verovati njihovim informacijama. Ili, kako je to slikovito objasnio savezni sekretar za informisanje: “Kada prestanu ili se promene politicki interesi stranih mentora, ovi mediji ce ostati kao riba na suvom".

- Drzava se protiv ovakvih medija nece boriti drzavnim sredstvima, jer ce njih, jednostavno, unistiti konkurencija. Ovi mediji nece uspeti da ponovo “obave posao" kao nekada. Jugoslavija je otvorena zemlja sa velikom slobodom informisanja - odgovorio je Matic na pitanja novinara “sta ce biti sa medijima koji rade na stetu Jugoslavije i da li ce im se dozvoliti da ponovo odrade posao na razbijanju zemlje."

Na Kosovu je sve je normalno...

Buduci da je protekli vikend proveo sa stanim diplomatama na Kosovu, Goran Matic je juce govorio i o svojim utiscima iz juzne pokrajine: "Strane diplomate su presle 450 km na Kosovu i Metohiji i videli su da se na najvecem delu teritorije zivi sasvim normalno. Deca se igraju, kupaju u potocima, ljudi se bave poljoprivrednim radovima, a mladi sede u kaficima. Stanje je bas kao i u svim normalnim zemljama. Samo na prostoru od petnaestak kilometara je bilo posledica otklanjanja teroristicke opasnosti. To je bio lokalizovan konflikt sa bandom terorista. Na ostalom delu teritorije je zivot normalan", rekao je Matic.

Nezaobilazna tema pri analiziranju medijskog prostora SRJ je, svakako, i RTV Jugoslavija za koju je Matic rekao da ju je osnovala Savezna vlada. On je odbio da prokomentarise pojedine izjave crnogorskih celnika koji su ustvrdili da je ovo “julovska" TV. Nerazumevanje potrebe za postojanjem jugoslovenske televizije, od strane Crne Gore, Matic je ovako objasnio:

- U Crnoj Gori postoji informativna blokada. Pogledajte samo koliko je medija dobilo dozvolu za rad u Srbiji, koliko ovde imamo dnevnih novina... Uzmite kvantitativne podatke i uporedite ih. Jugoslavija zasluzuje jedinstven informativni prostor.

Na pitanje da li RTV Jugoslavija opravdava svoj naziv kada se zna da u Saveznoj vladi nema vladajuce partije druge federalne jedinice, Matic je odgovorio kontrapitanjem: “Zasto da ne? Jugoslavija nije stvar jedne ili dve politicke partije, vec je ona proizvod volje njenih gradjana. Prema tome, ne moze volja jedne politicke partije koja nema vecinu u Saveznoj skupstini da odlucuje o Jugoslaviji. Tacno je da oni imaju vecinu u parlamentu svoje republike, ali u Saveznoj skupstini vecinu ima neko drugi i tu realnost treba uvaziti."

S. Milicic

U PALATI FEDERACIJE POCELO POTPISIVANJE UGOVORA O PRIVREMENOM KORISCENJU FREKVENCIJA

Medijski bum

Beograd. - Prvih tridesetak radio i TV stanica, koje su na konkursu za dodelu frekvencija uspele da dobiju dozvole za rad, juce su potpisale ugovore o privremenom koriscenju frekvencija u Saveznoj vladi. Dozvole za rad je, inace, dobilo vise od 250 stanica, koje ce ugovore potpisivati u narednom periodu. Nereseni zahtevi elektronskih medija, koji nisu imali upotpunjenu dokumentaciju, bice, obecao je Goran Matic, savezni sekretar za informisanje, vrlo brzo reseni.

- Jugoslavija je u protekle tri, cetiri godine dozivela pravi medijski bum, imali smo oko 700 medija, koji nisu bili medjusobno koordinisani. Ministarstvo informisanja je odlucilo da na neki nacin koordinira njihov rad, kako bi poceli da rade na, rekao bih, drustveno zadovoljavajuci nacin. Cestitam svim medijima koji su dobili dozvolu za rad i zelim im da zadrze razlicitosti u programima i misljenjima, izjavio je Goran Matic, dodajuci da “je razlika u misljenjima u redu, samo ako ne ide na stetu nase zemlje" i porucujuci novolegalizovanim stanicama da u svojim programima vode racuna o Jugoslaviji.

S. M.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /