cetvrtak, 11. jun 1998.

ODJECI SA SASTANKA BOSANSKIH LIDERA U LUKSEMBURGU

Razlicito o Dejtonskom sporazumu

Izetbegovic ce verovatno traziti reviziju Dejtonskog sporazuma. Krajisnik smatra da se taj sporazum kontinuirano krsi i Dodikova vlada nece moci da sprovodi luksemburske zahteve koji su suprotni Dejtonskom sporazumu

Sarajevo-Pale-Banjaluka, Beta-AFP. - Predsedavajuci Predsednistva BiH Alija Izetbegovic izjavio je da ce traziti reviziju Dejtonskog sporazuma, ako na septembarskim izborima pobede oni koji opstruiraju sprovodjenje mirovnog procesa.

"Nase stanoviste je savrseno jasno: ili puna primena Dejtonskog sporazuma, ili njegova revizija", naglasio je Izetbegovic u Luksemburgu. Izetbegovic je u Luksemburgu, zajedno sa drugom dvojicom clanova Predsednistva, Momcilom Krajisnikom i Kresimirom Zubakom, ucestvovao na sastanku Upravnog odbora Saveta za sprovodjenje mirovnog sporazuma.

Momcilo Krajisnik je ocenio takodje da deklaracija koju je usvojio Upravni odbor Saveta predstavlja krsenje Dejtonskog sporazuma i novi pokusaj njegove revizije.

Po povratku iz Luksemburga, Krajisnik je rekao da je ta deklaracija usvojena bez saglasnosti RS. "Nastavlja se prenosenje nadleznosti sa RS na BiH", rekao je Krajisnik, navodeci da se "u usvojenom dokumentu insistira na uvodjenju multietnicke policije na granici BiH, zaposljavanju oko 500 policajaca iz drugog entiteta na teritoriji RS i unifikaciji sporta i obrazovanja".

Potpredsednik RS Dragoljub Mirjanic i njen premijer Milorad Dodik kritikovali su metod rada prekjucerasnjeg zasedanja odrzanog u Luksemburgu Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira u Bosni i Hercegovini (BiH). Na konferenciji za novinare u Banjaluci oni su naglasili da su i diskusije i zakljucci, koji su odmah posle njih podeljeni ucesnicima i o kojima nije bilo vremena za raspravu, bili unapred pripremljeni, sto su ocenili kao neprimeran nacin rada.

Dodik je istakao da je neprihvatljivo, kao sto je Mirjanic saopstio ispred RS u Luksemburgu, da se ovlascenja koja su Dejtonskim sporazumom data entitetima sada pokusavaju preneti na nivo zajednickih organa BiH. "Ako su neki luksemburski zakljucci suprotni Dejtonskom sporazumu, Vlada RS nece moci da ih sprovodi", rekao je Dodik. On je ocenio da "bosnjacki politicki predstavnici ispoljavaju nezdrave ambicije da mimo Dejtonskog sporazuma prosire ovlascenja zajednickih organa". Mirjanic i Dodik su kazali da je vecina ucesnika luksemburskog samita podrzala progres u RS koji provodi aktuelna vlada, uz istovremene kritike Federaciji BiH zbog njenog nefunkcionisanja, posebno federalnog ministrastva unutrasnjih poslova.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /