nedelja, 14. jun 1997.

Komusti protiv komunista

Balkanski doprinos muciteljskoj masti

U knjizi "Crna knjiga komunizma", sestorice autora, koja je krajem prosle godine izazvala veliki odjek u celoj Evropi, jedno poglavlje posveceno je Informbirou i procesima protiv komunistickih rukovodilaca - titoista, koji su pokretani u zemljama istocne Evrope. Iz ove knjige objavljujemo delove koji se odnose na zlocine komunisticke nomenklature pocinjene nakon Rezolucije Informbiroa 1948. godine

Priredila: Zorica Banjac

Krajem juna '48. godine Informativni biro komunistickih partija (Informbiro) osnovan u septembru 1947, koji je okupljao komunisticke partije na vlasti (izuzev Albanije) i dve najznacajnije komunisticke partije u zapadnoj Evropi (francusku i italijansku) osudio je Titovu Jugoslaviju zbog "devijacija" i pozvao na njegovo obaranje. U narednim mesecima dosao je do izrazaja jedan, apsolutno nov fenomen u istoriji komunistickog pokreta: "devijacija", suprotstavljanje vladajucoj garnituri u Moskvi, jasno izrazena zelja za autonomijom i nezavisnoscu od "centra", koji je bio oduvek sastavljen od male grupe najmilitantnijih rukovodilaca u Moskvi. Jedna mala zemlja na Balkanu u kojoj je monopol komunisticke partije bio notorna cinjenica, ukljucujuci i kopiranje svih surovosti komunizma, uputila je izazov samom centru mocnog komunistickog carstva. Sve napetija situacija otvarala je dotad nezamislive perspektive u proganjanju komunista. Oni su, u zemljama u kojima je na vlasti komunizam, bili proganjani i osudjivani kao "saveznici" ili "agenti" neke druge komunisticke drzave.

Represivno protiv represije

Jugoslovensko suprotstavljanje moskovskom centru moci bilo je dugo vremena sasvim ignorisano u istoriji "narodnih demokratija". Posle raskida Tita i Staljina, Jugoslavija se suocila sa ekonomskom situacijom koju su pojedini svedoci okvalifikovali kao mnogo goru nego sto je bila ona za vreme rata. Svi mostovi sa spoljasnjim svetom bili su preko noci prekinuti, a zemlja ozbiljno ugrozena jer su sovjetski tenkovi bili nagomilani na njenim granicama. Tokom 1948-49. perspektiva novog rata, koji bi usledio nakon sovjetske invazije, nije bila samo preteca vizija u ovoj zemlji koju je nedavni rat skoro potpuno unistio: ona je postala gotovo realnost.

Postoje dva toka nasilja u komunistickim zemljama posle '48. godine; prvi je usmeren na obracun sa "unutrasnjim neprijateljem" u samoj partiji.

Posle osude "jugoslovenske izdaje" i realnih pretnji, vladajuca garnitura u Beogradu je reagovala "izolacijom" onih koji su ostali verni Moskvi a koji su se nazvali informbirovcima, kao i svih koji su odobravali Rezoluciju Informbiroa iz juna '48. Ova izolacija nije se sastojala samo u obicnoj internaciji sumnjivih, kojom bi se sprecio svaki njihov kontakt sa spoljnim svetom. Titoisticka vlast, duboko nadahnuta boljsevickom doktrinom, pribegla je metodama koje su odgovarale njenoj politickoj kulturi: logorima. Jugoslavija je imala brojna ostrva, i prvi boljsevicki logor za "unutrasnje neprijatelje" bio je smesten na jednom od njih, na Golom otoku. A to nije bio bilo kakav logor, jer su u njemu primenjivane metode prevaspitavanja koje su jako licile na metode iz logora u Pitestiju u Rumuniji (vidi antrfile) koje bi se verovatno mogle podvesti pod odrednicu "balkanske". Tu spada "spalir bescasca", koji se u logorskom zargonu zvao "topli zec": novi zatvorenik prolazio je izmedju dva reda logorasa (onih koji su zeleli da se iskupe ili da poboljsaju svoj polozaj) koji su ga tukli, psovali, bacali na njega kamenje. Zatim je sledio ritual "kritike i samokritike", vezan naravno za "priznanje".

Tortura je bila svakodnevni hleb zatvorenika. Medju brojnim mukama navodimo obicaj da se glava logorasa drzi iznad kible sa izmetom, i "bunker" - neka vrsta celije iskopane u jarku gde je covek mogao samo da stoji. Najrasirenija metoda, koju su koristili "prevaspitani" nadzornici, a koja podseca na mucenja u nacistickim logorima, bilo je tucanje kamena na ovom stenovitom ostrvu Jadranskog mora. A da bi se do kraja ponizio logoras kamenje koje je preko dana istucao, bacalo se u more...

Obracun sa komunistima u Jugoslaviji, koji je trajao tokom 1948-49, cini verovatno deo najmasovnijih progona za koje je Evropa znala do tada, posle onih u Sovjetskom Savezu, dvadesetih godina, posle progona u fasistickoj Nemackoj 30. godina i posle represije protiv komunista za vreme nacisticke okupacije. Prema zvanicnim izvorima, koji su dugo bili drzani za tajne, ovi progoni su pogodili 16.731 osobu, od kojih je samo 5.037 ljudi imalo redovne sudske procese; tri cetvrtine od ovog broja bilo je poslato u logore na Golom otoku i na ostrvu Sv. Grgur. Medjutim, prema nezavisnim analizama koje je sprovodio istoricar Vladimir Dedijer samo kroz logor na Golom otoku proslo je oko 32.000 ljudi. I najnovija istrazivanja jos ne mogu da daju precizne podatke o broju umrlih logarasa, zrtava egzekucija, gladi i epidemija, kao i broj onih koji su se sami ubili.

Postoji i drugi tok nasilja nad komunistima posle objavljivanja rezolucije Informbiroa, a to je represija nad "titoistickim agentima", u zemljama narodne demokratije, izvan Jugoslavije. Ova vrsta represije se, najcesce, sprovodila u vidu "spektakularnih procesa" koji su trebali da impresioniraju i uplase ne samo javnost u zemlji u kojoj su organizovani, vec i u drugim zemljama koje su silom uvucene u lager za odbranu "mira i socijalizma". Odvijanje ovih procesa imalo je zadatak da potvrdi istinitost moskovske devize prema kojoj je glavnog neprijatelja komunizma trebalo traziti u okviru samih komunistickih partija i istovremeno inaugurisati opste nepoverenje i sumnjicavost.

U senci velikih procesa

Od pocetka 1948. godine rumunska Komunisticka partija se posvetila "slucaju" Lukrecija Petraskanua, ministra pravde od 1944. do 1948. godine, uglednog intelektualca i marksistickog teoreticara, jednog od osnivaca partije 1921. godine. Prema izvesnim delovima optuznice slucaj Petraskanu bio je uvod u siroku kampanju protiv Tita u istocnom lageru. Petraskanu je bio uhapsen u februaru 1948. a osudjen na smrt tek u aprilu 1954, sest godina posle hapsenja i godinu dana posle Staljinove smrti. Misterija ovog zakasnelog pogubljenja nije sasvim razjasnjena: jedna od hipoteza tvrdi da se Georgiju Dez, generalni sekretar rumunske Komunisticke partije, pribojavao njegove rehabilitacije jer je u njemu video jakog konkurenta. Tokom 1949. procesi protiv komunistickih rukovodilaca pogodili su najpre zemlje u susedstvu Jugoslavije. Prvi se odrzao u Albaniji, cije je rukovodstvo do tada bilo vezano za jugoslovenske komuniste. Prva izabrana zrtva Koci Dodze, jedan od vodja albanskog komunistickog otpora za vreme rata, bio je veoma odan Titu. Posle politicke kampanje unutar partije u jesen 1948, koja je osudila "trockisticku, projugoslovensku frakciju", svi albanski komunisti, saveznici jugoslovenskih komunista bili su uhapseni. Koci Dodze bio je osudjen na smrt 10. juna i pogubljen vec sutradan. Tim pogubljenjem pocela je serija "ciscenja" albanske partije od "projugoslovenskih agenata".

Drugi spektakularni antititoisticki proces u dugoj seriji represije desio se u septembru 1949. u Budimpesti, a glavni optuzeni bio je Laslo Rajk, bivsi spanski borac, koji je bio jedan od vodja madjarskog pokreta otpora, zatim veoma tvrd ministar policije, koji se istakao represijama protiv madjarskih ne-komunista i, konacno, ministar spoljnih poslova. Rajk je uhapsen u maju 1949, mucen, i ucenjivan od strane bivsih partijskih drugova: trebalo je da "pomogne Partiji", na taj nacin sto bi izrekao "priznanje" pred sudom. Rajk je izrecitovao tekst koji mu je dat da ga nauci napamet a u kojem su se tesko optuzivali Tito i jugoslovenski komunisti kao "neprijatelji narodnih demokratija": u zamenu za to priznanje, bilo mu je obecano da ce biti oslobodjen smrtne kazne. Medjutim, presuda je bila neumoljiva, Rajk i jos cetvorica "titoista" medju njima i Jugosloven Lazar Brankov, osudjeni su na smrt i pogubljeni. Tokom procesa Rajku u Madjarskoj je uhapseno jos 94 osobe, pod istom optuzbom: da su titoisticki agenti.

U Bugarskoj se proces "titoistima" otvorio u decembru 1949, optuzbom protiv Trajka Kostova i jos cetvorice bivsih komunistickih rukovodilaca, zapadnih imperijalistickih agenata. Proces u Sofiji zauzima posebno mesto u istoriji staljinistickih procesa protiv komunistickih rukovodilaca, koje su organizovali sami komunisticki rezimi. Tokom prvog saslusanja pred sudom, Kostov je porekao svoje prethodno priznanje, tvrdeci da mu je iznudjeno pod mukama i da je nevin. Brzo mu je uzeta rec, a mogucnost slicnih "incidenata" naterala je organizatore sudskih procesa da promene scenario i da ubuduce ne dozvoljavaju optuzenima da daju zavrsnu rec. U Cehoslovackoj su partijski rukovodioci na svim nivoima upozoreni u junu 1949. da je na delu "velika zavera" u okviru same Partije. Trebalo je naci "cehoslovackog Rajka" i izbor politicke policije je pao na Rudolfa Slanskog, generalnog sekretara cehoslovacke Komunisticke partije. On je optuzen za zaveru protiv drzave, osudjen na smrt vesanjem, a zajedno sa njim osudjeno je i jedanaestoro "zaverenika" bivsih komunistickih rukovodilaca. Proces Slanskom bio je brizljivo pripremljen od strane specijalnih sovjetskih savetnika i on je bio pocetak drugog talasa velikih politickih procesa koji su se u zemljama narodne demokratije odrzavali protiv komunistickih rukovodilaca sve do 1954. godine.

Goli otok kao Pitesti

Procesi koji su se u Rumuniji vodili protiv bivsih komunistickih istomisljenika od strane komunistickih tuzilaca i sudija, obogatili su u mnogo cemu istoriju represije u centralnoj i istocnoj Evropi. Rumunija je bila, verovatno prva zemlja koja je na evropski kontinent uvela "metode prevaspitavanja", "pranjem mozgova", koje su koristili azijatski komunisti. Demonijacki cilj ovog metoda je bio da se navedu zatvorenici da se uzajamno muce i optuzuju. Ovaj pronalazak prvi put je stavljen "u rad" u zatvoru u Pitestiju, a njegov "pronalazac" i pokretac bio je Eudjen Turkanu, logoras sa fasistickom prosloscu, koji se u logoru "prevaspitao" i postao glavni mucitelj drugih zatvorenika.

Rumunska politicka policija, Sekuritatea, koristila je tokom saslusanja klasicne metode mucenja: vesanje zatvorenika za noge, batinanje po tabanima, mucenje strujom. U Pitestiju je surovost torture daleko prevazisla ove metode: sve moguce vrste sadizma bile su isprobane na logorasima: gasenje cigareta na raznim delovima tela, batinanje dok ne pocnu da otpadaju komadi mesa, kao kod leproznih, zatvorenici su bili primoravani da gutaju svoj izmet, a kad su povracali, vracano im je ono ispovracano u grlo.

Bolesna masta mucitelja Eudjena Turkanu, raspirivala se narocito kad je imao posla sa vernicima i sa svestenicima i studentima teologije koji su odbijali da negiraju postojanje Boga. Oni su bili svako jutro "krstavani": glavu su im gurali u kiblu sa izmetom i mokracom, dok su drugi zatvorenici oko njih izgovarali molitve za krstenje, da se covek ne bi udavio, povremeno mu je vadjena glava iz kible da uzme vazduh. Jedan od tih "krstenih" bio je toliko sistematski izmucen da je stekao neku vrstu uslovnog refleksa i sam trcao ujutro da zagnjuri glavu u izmet, na veliku radost njegovih "vaspitaca".

Studenti teologije morali su da ucestvuju na crnim misama koje su organizovane nedeljom i na dane hriscanskih praznika, posebno na Uskrs. Neki od njih su bili "svestenici", drugi vernici, a tekst liturgije je smislio sam Turkanu, i on je bio pornografski. Boslov koji je imao ulogu "svestenika" morao je da se potpuno skine, zatim su ga uvijali u carsav namazan izmetom, a oko vrata su mu stavljali falus napravljen od sapuna i sredine hleba, posut diditijem, zatim su logorasi - "vernici" morali da prilaze "svesteniku" i da ljube falus govoreci: "Hristos se rodi".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /