ponedeljak, 15. jun 1998.

POZADINA NAJAVLJENE INTEGRACIJE BEOGRADSKE BANKE I BEOBANKE

Munjevit obrt na bankarskoj tabli

Posle godinu dana opiranja da udje pod skute Beogradske bankarske grupe, Zlatan Perucic predsednik Beobanke, uspeo je da obrne raspored snaga i dobije pristanak akcionara Beogradske banke da se ujedine sa Beobankom u novu banku, buduci da Borka Vucic nijednom recju nije pomenula tu inicijativu, moguci su i novi obrti u ovom bankarskom nadmudrivanju

Jednogodisnja borba Borke Vucic, generalnog direktora Beogradske banke, da privoli Zlatana Perucica, predsednika Beobanke, da udje u njenu bankarsku familiju ovih dana je okoncana njenom potpunom kapitulacijom. Uspesno opiranje prvog coveka Beobanke da udovolji zeljama "predsednikovog omiljenog bankara" nagradjeno je davanjem saglasnosti da od iduce godine Beogradska banka i Beobanka budu pod jednim krovom.

Ukoliko predaja Borke Vucic nije privid iza kojeg stoje neki visi, za sada skriveni interesi, onda je tesko odgonetnuti sta je prouzrokovalo ovaj neocekivani obrt u poslovnoj saradnji celnika ove dve banke. Sve od maja prosle godine, kad je formirana Beogradska bankarska grupacija njen predsednik Borka Vucic, nije propustala priliku da prozove Zlatana Perucica koji joj je okrenuo ledja i odbio da potpise pristupnicu ovoj grupaciji. Sa druge strane, Perucic je dokazivao nepotrebnost ovog okupljanja i isticao superiornost svoje ideje o formiranju nekoliko velikih banaka na jugoslovenskom finansijskom trzistu. Upravo kad se cinilo da je njihov razlaz nepremostiv na videlo izlazi inicijativa o integraciji ove dve banke iza koje stoje njihova rukovodstva.

Akcionari Beobanke, a potom i Beogradska banka i Beogradske bankarske grupacije imali su priliku da od Zlatana Perucica cuju bezbroj razloga koji idu u prilog objedinjavanja dve banke, ali im tu sansu nije pruzila Borka Vucic. Govoreci o poslovanju banke koju vodi kao i grupacije koju je osnovala, ni jednom recju nije nagovestila bilo kakve novine, a formiranje nove banke svakako je zasluzivalo bar pominjanje. Ta odluka Borke Vucic da precuti ono sto je Perucic detaljno tumacio izaziva sumnju da ipak sve nije onako kako na prvi pogled izgleda.

Da inicijativa o integraciji Beogradske banke i Beobanke nije pripremljena zajednickom voljom obe strane moze se videti i iz razlicitog pristupa vidjenja odnosa nove banke i sadasnje bankarske grupacije. Dok Zlatan Perucic smatra da je razumno ocekivati da ce clanice Grupe imati snazan interes da se objedine upravo sa novom integrisanom bankom, Borka Vucic buducu banku vidi na mestu koje i sada ima Beogradska banka.

Po njenoj oceni clanice Beogradske bankarske grupacije nemaju potrebu za gubljenjem identiteta sve dok maticna banka, odnosno nova banka, vodi racuna o njima.

Samouverenost Zlatana Perucica i uverenje da njegove ideje nemaju alternativu idu dotle da prognozira da ce za koju godinu u Jugoslaviji postojati tri do cetiri velike banke, ali to ne iskljucuje i postojanje veceg broja manjih banaka. "I najvece jugoslovenske banke su relativno male prema medjunarodnim standardima i preti im da postanu pravi bankarski patuljci kad prodju kontrolu po medjunarodnim standardima", upozorava Perucic.

Mada je bilo za ocekivati da ce na sednici na kojoj su akcionari dali saglasnost da se do kraja godine obavi integracija dve banke Borka Vucic pokusati da ih uveri u prednosti neceg iza cega i ona stoji, ona je iskljucivo ukazivala na prednosti opstanka bankarske grupe. Uz put je uperila prst i na lobije duznika i menadzment pojedinih banaka koji ne podrzavaju njen kocept poslovanja u okviru bankarske porodice. Medju prozvanima ne bi bilo tesko prepoznati i predsednika Beobanke da se odmah posle njenog izlaganja nije pohvalio da je "uvazena gospodja Vucic svojim pristankom dala kredibilitet inicijativi o integraciji Beogradske banke i Beobanke".

Skeptici su vec ukazali na mogucnost da najavljena integracija moze da se okonca tako sto ce dva bolesna roditelja na svet doneti jos bolesnije dete i preporucuju oprez pri "zidanju" nove banke.

Pozivanje na strucnu pomoc medjunarodnih institucija ne moze biti od velikog znacaja ukoliko pre toga dojucerasnji zagovornici dve razlicite koncepcije medjubankarske saradnje ne usaglase zajednicke interese. Naravno, pod pretpostavkom da im na ruku idu politicki interesi koji na ovim prostorima imaju prevagu u bilo kakvoj odluci. Do kraja godine mogu se ocekivati razni obrti na jugoslovenskoj sceni, a i u mirnijim vremenima i mnogo bolje pripremljene inicijative nisu uspevale da se realizuju.

M. Vukovic

Ko ce biti gazda

Nova banka ne bi mogla da ima dve celne pozicije pa se vec postavlja pitanje ko bi ovom integracijom zadrzao sadasnju poziciju - Zlatan Perucic ili Borka Vucic? Na ovo pitanje Perucic odgovara recima da je rano o tome govoriti, ali nezvanicno mu se oteo komentar da se zna ko ce o tome odluciti. Ne krije da mu bar godine idu u prilog.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /