utorak, 16. jun 1998.

ZAVRSENA VEZBA VAZDUHOPLOVNIH SNAGA NATO IZNAD ALBANIJE I MAKEDONIJE

"Odlucni soko" ozbiljno upozorava

Cilj akcije je da pruzi podrsku miru i stabilnosti u regionu, ali i teritorijalnom integritetu Jugoslavije, ocenio je general Sort

Dragan Bisenic
specijalni izvestac "Nase Borbe" is Avijana

"Odlucni soko" leti visoko: Avion EA-6B
uzlece iz NATO baze u Avijanu na pocetku
manevara zapadne vojne alijanse
FOTO: FoNet/AP

Avijano. - Vojna vezba vazduhoplovnih snaga demonstrirala je vazdusnu moc NATO i pokazala da su one spremne da odmah deluju ukoliko je to neophodno - rekao je na konferenciji za stampu general- potpukovnik Majkl Sort, komandant vazduhoplovnih snaga juznog krila NATO. Obavestavajuci brojne novinare u vazduhoplovnoj bazi u Avijanu, general Sort je na kraju vezbe pod nazivom "Odlucni soko" konstatovao da su ispunjeni svi njeni ciljevi.

- Cilj akcije bio je da pruzi podrsku miru i stabilnosti u regionu. Ona istovremeno pokazuje zabrinutost svih zemalja clanica za eskalaciju nasilja na Kosovu. Istovremeno, ovo takodje pokazuje podrsku NATO teritorijalnom integritetu Jugoslavije - rekao je Sort.

Operacija je pocela juce ujutru u 5.30 prvom konferencijom za stampu.Avioni Severnoatlanskog saveza poleteli su iz vazduhoplovnih baza pet zemalja - Nemacke, Velike Britanije, Grcke, Francuske, ali vecina je poletela iz Italije. Poletanje borbenih aviona "F16" i "F18" imali su prilike da izbliza prate i novinari iz Jugoslavije kao i dopisnici akreditovani pri sedistu NATO u Briselu. U akciji koja je nazvana "Odlucni soko" ucestvovalo je 85 vazduhoplova od kojih je 68 bilo u vezbama borbene akcije, a 17 u njenoj podrsci. Pre pocetka akcije general Sort je rekao da ne ocekuje nikakve incidente od strane Jugoslovenske armije "za koju znamo da ima dobre radarske sisteme", niti da ce biti narusavanja vazdusnog prostora Jugoslavije. General Sort je to na kraju i potvrdio, rekavsi da su avioni leteli na udaljenosti od 15 milja od jugoslovenske granice. Avioni su leteli od severne Italije preko Jadranskog mora, zatim iznad severne Albanije i Makedonije, da bi se razdvojili u dve grupe i preleteli Skoplje i Tiranu i vratili se nazad. Operaciju je pratio "avaks" u kojem se nalazio nacelnik staba Juznog krila NATO. General Sort je posebno naglasio cinjenicu da u ovoj vezbi NATO prvi put deluje van svog tradicionalnog prostora i da u njoj ucestvuju piloti iz zemalja koje su tradicionalno bezbednosno usmerene ka drugim stranama - Portugalija ka Atlantiku ili Norveska i Danska ka severu.

Upitan od predstavnika medija kosovskih Albanaca sta ce biti sledeci korak ako Milosevic ne zaustavi nasilje, general Sort je odgovorio da to ne moze da predvidi, posto to pripada politickim odlukama. Dopisnik Bi-Bi-Sija upitao je koja se poruka salje vlastima Srbije, na sta je general rekao da je to vec izgovorio Havijar Solana tvrdnjom da ovom vezbom NATO pokazuje sposobnost da brzo i, ukoliko je potrebno, efikasno deluje.

Piloti koji su ucestvovali u akciji rekli su da nisu primetili nista neobicno niti izvanredno razlicito od redovnih aktivnosti. Istovremeno general Sort je potvrdio da vezbi ne prisustvuje nijedna od zemalja neclanica u NATO, ukljucujuci i Rusiju, u svojstvu posmatraca.

KOMANDANT SVIH SNAGA NATO VESLI KLARK BEOGRADSDKIM MEDIJIMA

Zabrinutost za mir u regionu

Na pitanje agencije FoNet da li je ova vezba neka vrsta vojnog i politickog pritiska na vlasti u Beogradu i kakav je stav o teritorijalnom integritetu Jugoslavije, general Klark je odgovorio da su svi lideri zemalja clanica NATO tvrdili da postuju teritorijalni integritet Jugoslavije. Poruka vezbe jeste da je NATO zabrinut za mir i stabilnost u regionu. Ova vezba je prilika da se prikaze sposobnost NATO u akciji ukoliko je potrebno i jedinstvo clanica NATO da problem na Kosovu treba da bude resen mirno i dijalogom.

Na pitanje novinara “Nase Borbe" da li bi NATO preduzeo akciju da zastiti teritorijalni integritet Jugoslavije ukoliko on bude u pitanju, posto NATO podrzava jedinstvo Jugoslavije, Klark je odgovorio: “Ne bih mogao da predvidim sta bi NATO uradio". Bila bi doneta gomila politickih odluka od zemalja suverenih clanica NATO. Vojna komanda NATO delovace onako kako bude odluceno. U ovom trenutku verujemo da preduslov napretku i pregovorima jeste prestanak nasilja na Kosovu.

Sta ako nasilje ne prestane, upitao je novinar Radija B92. “Ne mogu da pravim predvidjanja sta bi se desilo, jer to opet zavisi od clanica NATO. Ministarski savet NATO imao je sastanak u Briselu na kojem je predlozeno da se napravi studija mogucih opcija. Ova vezba je prva opcija i prva odluka ucinjena od strane NATO", rekao je Klark.

Na pitanje novinara “Danas" da li NATO planira vezbe na zemlji, general Klark je odgovorio da se takva vezba planira u Makedoniji i Albaniji u okviru “Partnertstva za mir" u cilju podrske mirovnim operacijama i humanitarnim pitanjima i da ce biti odrzana u toku kasnog leta.

Poslednja prilika za predsednika SRJ London, Beta-Rojetrs. - Generalni sekretar NATO Havijer Solana upozorio je juce predsednika SR Jugoslavije Slobodana Milosevica da je suocen sa "poslednjom prilikom" da izbegne medjunarodnu vojnu intervenciju za zaustavljanje nasilja na Kosovu. Solana je u intervjuu za britanski Radio Bi-Bi-Si (BBC) rekao da manevri vazduhoplovnih snaga NATO iznad Albanije i Makedonije pokazuju spremnost medjunarodne zajednice da reaguje ako se za to ukaze potreba. "Suocavamo se verovatno sa poslednjom prilikom koju predsednik Milosevic ima da ispuni preporuke medjunarodne zajednice u cilju pronalazenja mirnog resenja sukoba", kazao je generalni sekretar NATO. Solana je precizirao da NATO trazi odobrenje Saveta bezbednosti UN za eventualnu vojnu intervenciju u Jugoslaviji.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /