sreda, 17. jun 1998.

ZASEDANJE SKUPSTINE REPUBLIKE CRNE GORE

Usvojen Zakon o izboru saveznih poslanika

Novi zakon obavezuje poslanike u Vecu republika Savezne skupstine da zastupaju interese Republike, a ne stranacke interese. Poslanici SNP napustili sednicu pre glasanja o novom zakonu. Danas izbor 20 saveznih poslanika, kao i razmatranje Predloga rezolucije o zastiti vojnika iz Crne Gore koji sluze vojni rok na Kosovu

Podgorica, FoNet-Beta. - Skupstina Republike Crne Gore usvojila je juce vecinom glasova Zakon o izboru i opozivu poslanika u Vece republika Savezne skupstine kojim se, umesto proporcionalnog, uvodi vecinski nacin odlucivanja prilikom izbora poslanika.

Novi Zakon obavezuje poslanike u Vecu republika da zastupaju interese Republike, a ne stranacke interese, sto znaci da nemaju slobodu istupa, vec se ogranicavaju imperativnim mandatom i mogucnoscu opoziva ako ne slede interese Republike, odnosno stavove i odluke Skupstine koja ih je birala. Pre glasanja, nakon prilicno ostre polemicke rasprave u kojoj su ponovljena optuzivanja aktuelne crnogorske vlasti za navodni separatizam i razbijanje savezne drzave, parlament su napustili poslanici Socijalisticke narodne partije (SNP), a preostalih 42 poslanika iz DPS-a, Narodne stranke, Socijaldemokratske partije (SDP), Liberalnog saveza, Demokratske unije Albanaca i Demokratskog saveza Crne Gore bili su jednoglasni prilikom usvajanja predlozenog zakona. Poslanici SNP su, uz ostalo, nagovestili da ce pokrenuti pitanje ustavnosti tog zakona jer, po njihovoj oceni, njime se rusi duh federalizma i parlamentarizma i otvara krizno politicko zariste u saveznoj drzavi.

U obrazlozenju Predloga zakona o izboru i prestanku mandata saveznih poslanika u Vecu republika, potpredsednik crnogorske vlade Miodrag Vukovic ocenio je da je "neprimerno da se poslanici u Vece republika biraju po principu njihove stranacke zastupljenosti u Republickoj skupstini, posto oni tamo predstaljvljaju Republiku a ne stranku. Dosadasnji proporcionalni sistem izbora poslanika dovodio je do situacije da se u tom vecu poslanici iz Crne Gore ponasaju individualno, ne vodeci racuna o polozaju i interesima republike iz koje su birani", rekao je Vukovic. Prema njegovim recima, predlozenim resenjima uspostavlja se princip da vecinska volja biraca bude ispostovana i predstavljena i u Vecu republika Savezne skupstine. Vukovic je rekao da, osim politickih, za usvajanje predlozenog zakona postoje ipravni razlozi, "sadrzani u potrebi da se eliminisu sadasnja resenja, koja su sumnjivo ustavna", i da se zakon u Crnoj Gori "priblizi" zakonskim resenjima u Srbiji.

Momir Bulatovic podneo ostavku na poslanicku funkciju

Podgorica, Beta. - Jugoslovenski premijer i predsednik Socijalisticke narodne partije (SNP) Crne Gore Momir Bulatovic podneo je ostavku na funkciju poslanika u crnogorskom parlamentu. "Buduci da sam izabran za predsjednika Savezne vlade, a na osnovu ustavne odredbe o nespojivosti funkcija, podnosim ostavku na funkciju poslanika u Skupstini Crne Gore", navodi se u pismenoj ostavci Bulatovica, koja je juce prosledjena poslanicima crnogorskog parlamenta.

Ostavku na poslanicku funkciju podneo je i clan SNP Slobodan Krapovic, ali bez obrazlozenja. Ostavke na funkcije poslanika, bez obrazlozenja, podneli su i Ranko Djonovic i Radosav Rotkovic iz Liberalnog saveza Crne Gore.

Potpredsednik Socijalisticke narodne partije Srdja Bozovic ocenio je preldozeni zakon kao "napad na narodnu volju, kojim se dodatno ugrozava opstanak SR Jugoslavije, a trajno komplikuju odnosi izmedju Beograda i Podgorice". On je rekao da "crnogorski rezim na protivpravan, nasilan nacin zeli da omalovazi volju biraca u Crnoj Gori i da uvede konfederalizam na mala vrata". Ukoliko zakon bude usvojen, Vece republika izgubice svoja obelezja i postace konfederalni savet. Bice srusena koncepcija savezne drazve, koja ce biti pretvorena u savez drzava", ocenio je Bozovic. Potpredsednik SNP je optuzio vlast u Crnoj Gori da "na politicki podmukao nacin razgradjuje Jugoslaviju" i dodao da ce njegova stranka traziti "primenu svih Ustavom raspolozivih sredstava da bude sprecen 'Mesicev sindrom', odnosno razgradnja Jugoslavije iznutra".

Predsednik poslanickog kluba Demokratske partije socijalista Dragan Djurovic pozvao je Srdju Bozovica da, "ukoliko vec zastupa princip srazmernosti na nivou federalne drzave", zatrazi prethodno ostavku jugoslovenskog premijera Momira Bulatovica, odnosno da od njega zatrazi da "vrati mandat onome ko mu ga je dao". Izborom delegacije Crne Gore u Vecu republika, po vecinskom principu, zelimo da blokiramo vase mracne namere, kao sto su institucionalizovane JUL-ovske televizije i njeno pretvaranje u drzavnu, objedinjavanje bezbednosne funkcije i unitarizaciju drzave", rekao je Djurovic. Poslanik Narodne stranke Dragan Soc rekao je u raspravi da je predlozeni zakon "logican proizvod volje crnogorskih biraca da se prestane sa sledjenjem politike Slobodana Milosevica u Crnoj Gori".

Izabrani Zakonodavni i Odbor za pravosudje

Potpredsednik crnogorske vlade i visoki funkcioner Demokratske partije socijalista Miodrag Vukovic izabran je juce za predsednika Odbora za politicki sistem, pravosudje i upravu Skupstine Crne Gore. Prema odluci parlamenta, u novom sazivu Odbora bice po tri clana iz DPS i Socijalisticke narodne partije, a po jedan iz Narodne stranke, Socijaldemokratske partije i Liberalnog saveza. Za predsednika Zakonodavnog odbora Skupstine Crne Gore izabran je poslanik NS Dragan Soc. Sastav tog odbora bice isti kao i Odbora za pravosudje.

"Za tu bitku nama treba svih 20 mandata u Vecu republika, kako bismo u Saveznoj skupstini blokirali volju Slobodana Milosevica, odnosno onih koji slepo slede njegovu politiku", rekao je Soc.

Skupstina ce, inace, danas nastaviti rad izborom 20 novih poslanika u Vece republika, razmatranjem Predloga rezolucije o zastiti vojnika iz Crne Gore koji sluze vojni rok na Kosovu, sto je juce na predlog SDP uvrsteno u dnevni red po hitnom postupku, te izabrati potpredsednike Skupstine.

Predlozena deklaracija o crnogorskim vojnicima na Kosovu

Socijaldemokratska partija Crne Gore predlozila je crnogorskoj Skupstini deklaraciju, kojom se od jugoslovenskog predsednika Slobodana Milosevica trazi da ispuni preporuke Kontakt-grupe o Kosovu od 12. juna. U deklaraciji se predlaze da Skupstina Crne Gore do ispunjenja tog zahteva zatrazi povratak vojnika, gradjana Crne Gore sa Kosova u kasarne u Crnoj Gori, kao i da se crnogorskoj Vladi dostavi precizna evidencija o razmestaju crnogorskih vojnika. Rezolucijom se predlaze da Skupstina formira parlamentarnu delegaciju, koja ce obici sve kasarne na Kosovu u kojima borave crnogorski gradjani i koja ce javnosti predstaviti izvestaj na osnovu izjava vojnika i sopstvenog uvida. “U slucaju ostvarenja vojnih kaznenih mera snaga medjunarodne zajednice, Vlada Crne gore se obavezuje da pripremi mere koje bi sprecile bilo koje korisscenje teritorije Crne Gore za sukob sa tim snagama", navodi se u predlogu deklaracije. Zahteva se i da crnogorska Vlada pruzi pravnu i fizicku zastitu vojnim obveznicima, koji odbijaju “neustavan i nezakonit vojni angazman". “Crna Gora ne ucestvuje u odlucivanju o pravno- politickim, odnosno vojno-policijskim akcijama na Kosovu i osudjuje politiku predsednika SRJ, protivnu principima Povelje UN i Konvencije o ljudskim pravima, koja direktno ugrozava mir i bezbednost na Balkanu i ne pristaje na formalni polozaj predstavnickog doma, koji ne moze zastiti osnovno pravo na zivot svoje mladosti", navodi se u dokumentu SDP.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /