sreda, 17. jun 1998.

BOSANSKI NARODNI I BOSANSKOHERCEGOVACKI NACIONALNI SAVEZ

Najpre Bosanci - pa sve ostalo

U bogatom materijalu Prijedloga za odrzavanje referenduma kaze se da su Bosanci i Hercegovci “masovnim ucescem u NOR na strani saveznika izvojevali obnovu drzavnosti BiH, sada priznate i clanice UN".

Mada cudno skovan u Bosanski narodni i bosanskohercegovacki nacionalni savez, sa sedistem u Sarajevu, ali casan u svojoj nameri da raspise referendum - mozda u sklopu prvih izbora - kako bi gradjani BiH (RS i FBiH) “po nacionalnosti Bosanci, po etnickoj pripadnosti Bosnjaci, Hrvati, Srbi, Crnogorci, Albanci i ostali, a po religijskom opredeljenju - Muslimani, katolici, pravoslavci, Jevreji i ostali" povratili svoje “historijsko ime".

Rade Vukosav, jedan od clanova Inicijativnog odbora (zajedno sa Salahudinom Mesanovicem, Alijom Demirovicem i Muhamedom Kadricem) opravdavajuci ideju krece od “dolaska Slavena na Balkan i stvaranja prvih drzava i vise od hiljadugodisnjeg kontinuiteta bosanske drzave, o cemu svedoci Povelja Kulina bana Dubrovcanina iz 1189. godine. Pisana je bosancicom jedinim pismom nazvanim po imenu drzave gde je nastalo, sto nije imala ni jedna drzava na ovim prostorima. Bosna je imala i svoju bogumilksu crkvu, nezavisnu od drugih, koju su papa i ortodoksna pravoslavna crkva progonili kao hereticku". Bio je to, kaze Vukosav, izgovor, najpre Nemanjicima, kasnije hrvatsko-ugarskim kraljevima, da osvoje Bosnu. Kroz dug vremenski period u Bosni nastaju tri glavne vere - pravoslavni, katolici i Muslimani, a narod je autohtoni, isti, samo se razlikuju veroispovesti".

U bogatom materijalu Prijedloga za odrzavanje referenduma kaze se da su Bosanci i Hercegovci “masovnim ucescem u NOR na strani saveznika izvojevali obnovu drzavnosti BiH, sada priznate i clanice UN".

Predlog je dostavljen clanovima Predsednistva BiH, bosanskoj Akademiji, svim politickim strankama, Srpskom gradjanskom vijecu, Savetu bezbednosti UN, Hrvatskom nacionalnom vijecu, Jevrejskoj zajednici, vladama svih zemalja, predsedavajucem Saveta EZ, Evropskom parlamentu, predsedniku SAD, predsedniku Rusije, ambasadorima akreditovanim u Sarajevu i nacionalnim i internacionalnim nevladinim organizacijama. Inicijativni odbor moli sve zainteresovane da se sa predlozima jave Savezu, u Sarajevu (ulica S. Tomica broj 3) ili na telefon 071-444-813 i putem faksa 071-201-771. Savez ima svoj statut i registrovan je kod Viseg suda u Sarajevu.

D. B.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /