cetvrtak, 18. jun 1998.

IZ DISKUSIJE SA OKRUGLOG STOLA O IZVESTAJU MEDJUNARODNE KOMISIJE ZA BALKAN

“Nedovrseni mir" u Bosni nad Kosovom

Balkanski prostor je usitnjen i nijedan problem zemlje, ovde, ne mogu da rese same. Fragmentacija prostora izvedena je do apsurda, a posle nje sledi objedinjavanje - jedno je od upozorenja nedavnog skupa

Izvestaj Medjunarodne komisije za Balkan “Nedovrseni mir", sacinjavan u vreme pre potpisivanja Dejtonskog sporazuma, u centru paznje imao je tadasnji epicentar sukoba, Bosnu, ali se u isto vreme ukazuje i na situaciju na Kosovu. Pitanja koja se postavljaju od pocetka sukoba u juznoj pokrajini Srbije jesu: hoce li se ponoviti Bosna i hoce li medjunarodna zajednica ovoga puta brze reagovati?

Izvestaj sa okruglog stola Foruma za medjunarodne odnose i Evropskog pokreta u Srbiji, o najaktuelnijim temama “Nedovrsenog mira", uprilicenog povodom objavljivanja knjige na nasem jeziku, u izdanju Radija B92 i “Nase Borbe", na kojem su kao uvodnicari govorili Zivorad Kovacevic, Ilija Djukic, Novak Pribicevic, Branislava Alendar i Predrag Simic, nas list je vec objavio. Ovom prilikom izdvajamo stavove drugih ucesnika u razgovoru o sansama za ostvarivanje trajnog mira na Balkanu.

Nedorecen sporazum

Na neke znacajne detalje u izvestaju Medjunarodne komisije za Balkan ukazala je Jelica Minic, koja kaze da je vazno upozorenje da je balkanski prostor usitnjen i da nijedan problem zemlje ovde ne mogu da rese same. - Fragmentacija prostora izvedena je do apsurda, a posle nje sledi objedinjavanje, tako da se ono ocigledno osmisljava, istice Minic. Ona je navela i primer Bugarske, koja je u svom izvestaju dala vidjenje svog mesta u regionu, dodavsi da “nasa drzava nijednom nije definisala ni unutrasnjopoliticke ni spoljnopoliticke prioritete". Ako vlast i opozicija to ne rade, to nije smetnja da to ne urade drugi, zakljucila je, dajuci predlog da se Forum oko toga jasno izjasni i da svoje preporuke, narocito u odnosu na Kosovo. Po misljenju Ljubivoja Acimovica rezultati Dejtonskog sporazuma su mali, a jednako su tacne konstatacije i o “nedovrsenom miru" i o “nedovrsenom ratu".

- Kao sto je vec receno, “peace is not a peace of paper" (mir nije parce papira), mir se izgradjuje tek na osnovu potpisanog. Dejtonski sporazum ne samo da je nedorecen, vec je dvojakog karaktera, kad je u pitanju Bosna i Hercegovina. Druga konstatacija, nedovrseni rat, potvrdjuje se time sto nijedna strana ne smatra da su Dejtonskim sporazumom ostvareni njeni ratni ciljevi. Na jugu Srbije isto tako se pokazuje, ali na drugi nacin, da rat nije zavrsen, kaze Acimovic.

Neostvareni ciljevi

On istice da je u BiH postignuto da se odrze izbori, formiraju zajednicki organi i institucije, zajednicki zakoni, drzavljanstvo, putne isprave, automobilske tablice, zajednicka je valuta i centralna banka, ali da je vise toga neostvareno, a Bosna daleko od toga da bude zajednica. - Neresen je problem izbeglica, pitanje ratnih zlocinaca, a srpska i hrvatska strana u BiH i u Hrvatskoj i Jugoslaviji i ne govori se o njenom objedinjavanju, vec je na sceni jacanje i podrska nacionalnim entitetima. Bez medjunarodne zajednice ne bi bilo ni Dejtonskog sporazuma, ni ovih malobrojnih rezultata.

Slicnog misljenja je je i Milivoje Despot, koji podvlaci da je progon ratnih zlocinaca jedno od kljucnih pitanja mira koji se zeleo stvoriti sporazumom. On upozorava da nekaznjavanje kao da znaci da se zlocini mogu ciniti nekaznjeno, a “oni nisu kvasac za stvaranje mira".

Predsednik Evropskog pokreta u Srbiji Desimir Tosic kratko je zakljucio, uz ogradu da ne bi zeleo da zvuci kao zagovornici misljenja o svetskoj zaveri protiv Srba, da ucesce velikih sila na ovom prostoru, odnosno njihova participacija u balkanskim nevoljama, nije mala.

LJ. Gogic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /