subota, 20. jun 1998.

DA LI OPOZICIJA MOZE DA BUDE ALTERNATIVA REZIMU U SRBIJI?

Jeftino potrosena energija

Dr Ognjen Pribicevic: “Opoziciji su potrebni novi ljudi, nova politika, koja ce da privuce razocarane glasace SPS i SRS". Dr Ilija Vujacic: “Neophodno je da dodje do rascepa u SPS i izmedju SPS i JUL, tek tada mozemo ocekivati promenu rezima". Dragan Radulovic: “Ujedinjuju se male i beznacajne stranke, koje su ispale iz politicke igre"

Nakon osam godina svog postojanja, da li je opozicija u Srbiji stekla dobru startnu poziciju za jedan dobar maraton sa Slobodanom Milosevicem? Da li se umorila? Da li takva kakva je moze da ponudi tako zeljenu “alternativu"? Sta ukoliko novo okupljanje demokratskih snaga ne uspe - da li ce imati vremena da ispravi gresku. Zasto su koalicije i savezi bolna tacka srpske politike? To su samo neka od pitanja koja muce ne samo analiticare koji se bave pitanjima vezanim za politicku scenu, vec i siru javnost.

“Mislim da je dobro da se bilo sta pokrene na potpuno zamrznutoj politickoj sceni srpske opozicije. Svako objedinjavanje je pozitivno, s obzirom da od 1990. godine jedan od najvecih problema srpske opozicije je ujedinjavanje", kaze politikolog dr Ognjen Pribicevic.

Medjutim, bez obzira na novoformirani savez (DS, SD, DA, GSS, Demokratska alijansa, DHSS...) po misljenju dr Pribicevica opozicija u ovom trenutku nije u mogucnosti da resi kljucno pitanje, a to je da bude alternativa rezimu.

“Ovaj savez nema ni politiku, a jos manje lidere koji bi mogli da ozbiljno udju na teren, na kojem se krece SPS i SRS. Svi dosadasnji izbori, ali i ozbiljna istrazivanja, pokazali su da je ovaj teren (radnici, seljaci, penzioneri, domacice...) znatno siri od onoga na kojem se do sada kretala opozicija, koja je bila usmerena na intelektualce i mlade. Bojim se da ce se ponoviti stara prica, odnosno da ce se i dalje razne opozicijske grupacije (SPO, DSS...) boriti za isto manjinsko telo u Srbiji", naglasava dr Pribicevic.

Veliki minus za novoformirani Savez demokratskih snaga, po recima dr Ognjena Pribicevica, je i taj sto se na celu tog saveza nalazi Zoran Djindjic, lider DS, koji je “najzasluzniji" sto se raspala koalicija “Zajedno".

“Tesko je ocekivati da nakon, jeftino potrosene energije biraci poklone poverenje istim ljudima koji su ih toliko puta razocarali. Mislim da nikakvi savezi i koalicije nece resiti nase probleme, vec samo jedna ozbiljna politicka stranka, sa umerenim covekom na njenom celu, moze da bude alternativa rezimu. Opoziciji su potrebni novi ljudi, nova politika koja ce da privuce razocarane glasace SPS i SRS. Sad je prava prilika za to i ko ume znace to da iskoristi. Druga pretpostavka za promenu vladajuceg rezima u Srbiji je pucanje vladajuce nomenklature", misljenje je dr Ognjena Pribicevica.

Slicno razmislja i politikolog dr Ilija Vujacic sa Fakulteta politickih nauka u Beogradu. “U ovom trenutku mozemo samo da se nadamo da ce doci do promena, za to su potrebne odredjene okolnosti. Recimo, okolnosti koje su postojale u Crnoj Gori - rascep u vladajucoj stranci i izdvajanje reformskog krila. U Srbiji postoje reformisti u opoziciji, ali problem je u tome sto su u pitanju male stranke koje su van parlamenta i koje ne uticu na politicki zivot. Neophodno je da dodje do rascepa u SPS i izmedju SPS i JUL, tek tada mozemo ocekivati promenu rezima", kaze dr Vujacic.

Po dr Vujacicu, opozicija u proteklih osam godina nije uspela nista da uradi, nije uspela da uzme vlast, a “ona zbog toga i postoji". “Nije jasno definisana, nije jasan njen politicki projekat, ni takticki manevri.... Sto se tice novog okupljanja demokratskih snaga, plasim se da se sve to ne zavrsi kao i prosli put. Odnosno, da se okupljanje ne pretvori u liderske ambicije. Zato sam vrlo skeptican u pogledu novih saveza i koalicija", naglasava dr Ilija Vujacic.

Inace, pojedini analiticari, razocarani dosadasnjom opozicionom politikom, koja je bila u stilu “hocu-necu udruzivanje", kao i zbog borbe za upraznjeno mesto lidera opozicije tj. “da posle Vuka, ne bude Vuk", kazu da opozicija nije dostojna ni da joj se ime pomene u novinama. Zato nisu zeleli da razgovaraju na tu temu.

Drugi misle da lici na “opusak" i da zato ne moze da bude “sam svoj majstor", pa je prinudjena da uzima politicko gorivo sa strane i da se ponovo udruzuje.

“To je potez ocajnika". Ujedinjuju se male i beznacajne stranke koje su ispale iz politicke igre. Zato ne mislim da oni mogu da budu alternativa rezimu. To i nisu, u pravom smislu reci politicke stranke, izuzev Demokratske stranke, a i ona se raspada", smatra sociolog Dragan Radulovic.

Po Radulovicu, Gradjanski savez Srbije okuplja ljude, koji su zaista fini ljudi, “ali to nije stranka, vec grupa prijatelja, jer nemaju uporiste u birackom telu".

Alternativa rezimu, po recima naseg sagovornika, moze da bude samo sirok demokratski front koji bi povezao raznorazne i raznorodne demokratske snage koje postoje u Srbiji. Zakljucivsi da je to u ovom trenutku malo verovatno.

Na nase pitanje: da li Djindjic i Panic mogu da “pobede strah", Dragan Radulovic je odgovorio: “Ne verujem. Panic je istrosena politicka figura, nema politicku tezinu i nema sanse da je zadobije. Sto se tice Zorana Djindjica - on je imao veliku sansu koju je olako prokockao. Demokratska stranka, ukoliko zeli da prezivi, mora da promeni rukovodstvo, organizacionu strukturu, strategiju politickog delovanja i taktiku svakodnevnog rada. Promene ne mozete ocekivati od Djindjica koji sakuplja oko sebe, restlove iz drugih stranaka".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /