petak, 26. jun 1998.

SAVETOVANJE EKONOMISTA O TRANZICIJI PRIVREDE

Jugoslavija - zemlja embarga i sumornih perspektiva

Jedini izlaz iz teske eknomske situacije je neizbezno otvaranje prema svetu i ubrzana privatizacija, smatraju ekonomisti

Herceg Novi. - Posto smo definitivno postali zemlja embarga svake vrste, umesto rasprava o reformi i oblicima socijalno prihvatljivih projekata rekonstrukcije privrede, ponovo se otvara dijalog o zivotu pod sankcijama, problemima opstanka i sumornim perspektivama, tipa da li ponovo ici u hiperinflaciju ili ne, samo sada u situaciji kada su bitno istanjeni svi resursi i rezerve u privredi i kod stanovnistva. Ekonomisti su u prilici da se i dalje sterilno zalazu za ocuvanje sto vise elemenata trzista, dok ce drzava u postojecim okolnostima administrativnim merama popunjavati prostor dirigovane ekonomije. Rezultat toga je i nedavna zabrinjavajuca izjava jednog celnika NBJ, koji je konstataciju da je stanje u spoljnoj trgovini skoro nepodnosljivo, propratio najavom da se razmislja o reviziji deviznog kursa, a to je potez koji nas u ovim prilikama vrlo brzo moze vratiti u 1993, istakao je na Savetovanju jugoslovenskih ekonomista dr Petar Djukic.

Po njegovim recima, ne samo zato sto kosovska kriza kosta svaki dan oko milion dolara, vec sa svim negativnim razvojnim, eksternim i neposrednim ekonomskim konsekvencama (ogromna javna potrosnja, eskalacija nestabilnosti i sukoba, blokada saobracajnica, opsta nesigurnost) Kosovo danas postaje jedan od ogranicavajucih faktora reforme, ekonomske stabilnosti i razvoja. Ekonomisti bi morali biti za, a ne protiv, odnosno za svaku medjunarodnu saradnju, pa i posredovanje u kriticnim momentima i neresivim problemima i sporovima, koji se ticu kako unutrasnjih odnosa, tako i medjunarodnog i ekonomskog polozaja zemlje. Poruka dr Djukica je da se zemlja bezuslovno mora otvoriti prema svetu i da se proces privatizacije ne sme odlagati, sto ce se neminovno dogoditi ukoliko se produzi rok (4. juli) za procenu vrednosti kapitala preduzeca. U tom slucaju imacemo produzetak vremena procenjivanja do kraja ove godine, a mozda i duze, a perspektive za stvarnu privatizaciju, koja bi znacila i preko potrebnu dokapitalizaciju, u vizuri sankcija izrazito su slabe.

Promasaji operacije "Telekom"

Polovina kapitala je u drzavnom sektoru, koji prema Zakonu drzava moze da privatizuje kada i kako hoce. Ako se za to stvarno bude odlucila, verovatno ce ponavljati operaciju "Telekom", koja ni teorijski nije mogla da stvori vise probelma nego sto jeste - pokvarili smo monetarnu politiku, devizno trziste, izmislili sporne institucije za deobu tih para, poskupeli stvari i slicno, podseca dr Kovacevic.

Poslednjih dana doslo je do porasta sticovanog deviznog kursa (i u privredi se marka tesko vise moze dobiti po 6,8 dinara) upozorio je dr Milan Kovacevic, prognozirajuci njen dalji skok posle americke odluke kojom su blokirane jugoslovenske banke za dolarske iznose, a valja znati da postoje i da trebaju da se plate neke obaveze inostranstvu upravo u toj valuti. Kako ce se dalje ponasati druge zemlje i da li je moguce da se sire tumace najnovije odluke EU o zamrzavanju finansijskih sredstava drzave, ostaje da se vidi. Dr Kovacevic se, izmedju ostalog, zalozio i za ukidanje Zakona o deviznom poslovanju (koji zabranjuje u zemlji trgovinu devizama i slobodan transfer dinara u devize i obrnuto), smatrajuci da ce to u prilikama kada nikad nismo ni imali pravo devizno trziste, samo doneti koristi i razbiti devizne monopole. Tim pre, sto marka u praksi vec funkcionise kao paralelni novac. Po njegovom misljenju sve regulatorne promene idu suprotno od potrebe za inostranom akumulacijom i postavlja se pitanje kako cemo to privuci strani kapital i ulaganja u zemlju u kojoj ne postoje akcije sa kojima se moze trgovati, niti obveznice.

B. Jager

SRJ zaduzena “do grla"

Po sva cetiri kriterija Svetske banke SRJ je visoko zaduzena zemlja, pri cemu je nasa situacija danas mnogo teza nego pre desetak godina kada smo se dramaticno suocili sa teskom deviznom krizom, upozorio je dr Veroljub Dugalic. Po njegovom misljenju, u postojecim okolnostima, medjunarodna zajednica nece biti blagonaklona prema Jugoslaviji, pa na oprost duga kakav su dobile Poljska ili Bugarska ne treba ozbiljno racunati. Njegovo refinansiranje je izuzetno skupa operacija, a konverzija spoljnjeg duga zvuci teorijski primamljivo, ali je tako jedino Cile uspeo da resi znacajniji deo svojih dugova. Preostaje kao najjeftinije i najrealnije resenje reprogramiranje spoljnjeg duga, sto smo vec probali, a iz poslednjeg takvog aranzmana ostali su anuiteti (cija je otplata trebala da pocne jos 1994.) i kamate koje rastu, konstatovao je dr Dugalic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /