subota, 27. jun 1998.

ANKETA INSTITUTA ZA ISTRAZIVANJE TRZISTA

Sve vise preduzeca pred stecajem

Ako drzava nastavi ovim tempom da ubira javne prihode oni ce do kraja godine ciniti 59 odsto planiranog drustvenog kapitala

“Posledice nelikvidnosti postale su katastrofalne i za firme koje uspesno posluju jer zbog nenaplacenih potrazivanja nisu u mogucnosti da izmiruju svoje obaveze prema dobavljacima koji sve cesce isporuke sirovina i energenata uslovljavaju avansnim placanjem. Krajem maja nelikvidno je bilo 27.088 preduzeca sto je pet odsto vise nego prethodnog meseca. Ukupne neizmirene obaveze iznosile su 17, 376 milijardi dinara i u odnosu na april vise su za 9,6 odsto. Dat je predlog da se pokrene stecajni postupak nad 21 973 preduzeca", rekao je na jucerasnjoj konferenciji za stampu Tomislav Milisavljevic, saradnik u Institutu za istrazivanje trzista.

Naplaceni prihodi budzeta i fondova u prvih pet meseci, prema recima Milisavljevica, dostigli su 26,2 milijarde dinara sto je nominalno vise nego prosle godine u isto vreme za 65 odsto a realno za 41 odsto. Ovako povecanje je ostvareno zahvaljujuci pojacanoj drzavnoj kontroli u izmirenju fiskalnih obaveza i placanju carina, kaze Milisavljevic, napominjuci da ce drzava ako nastavi istim tempom da ubira prihod u ovoj godini prikupiti 63 milijarde dinara. Ta suma cini 59 odsto planiranog drustvenog proizvoda.

Medjutim iako se u drzavnu kasu slila impozantna svota novca, deficiti su veliki sto govori da je potrosnja prekomerna, a drzava, kaze Milisavljevic izgleda nema nameru da je svede u realne okvire. Umesto toga stalno se ukazuje na preveliki teret koji privreda ima od izdvajanja za penzije sto je posledica enormno niskog zaposljavanja novih radnika i slanja relativno mladih ljudi u penzije pod povoljnim uslovima kako bi se drzava oslobodila viska cinovnika.

U dopunskom konjukturnom testu IZIT je istrazivao spremnost preduzeca da krenu u restrukturiranje i dosao do porazavajucih podataka. Ivan Stosic, saradnik u IZIT kaze da ne samo da nisu spremna da sama nesto preduzmu u restrukturiranju i da cekaju strani kapital nego da, samo manji broj firmi ima spisak imovine. Vecina preduzeca cak i ne zna sta sve poseduju.

S. J.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /