subota, 27. jun 1998.

PODGORICKI DNEVNIK “VIJESTI" OBJAVIO JUCE JUGOSLOVENSKI NACRT SPORAZUMA I HRVATSKU PLATFORMU O RESAVANJU PROBLEMA RTA OSTRO

Savezna vlada predlozila da Prevlaka ostane u Jugoslaviji

Pozivajuci se na izvore u vrhu crnogorske vlasti list navodi da ce Crna Gora nastaviti rad na svojoj: “Platformi"

Podgorica, Beta. - Jugoslovenska vlada predlozila je da se problem Prevlake resi tako sto bi Prevlaka “ostala integralni deo Bokokotorskog zaliva i u granicama Crne Gore", odnosno SRJ, objavile su jucerasnje podgoricke “Vijesti". U nacrtu sporazuma o resenju teritorijalnog spora na Prevlaci, koji je Savezna vlada utvrdila u sredu, predlaze se da “Rt Ostro i njegovo zaledje, odnosno Prevlaka, ostanu deo Bokokotorskog zaliva na osnovu stvarnog i kontinuiranog ispoljavanja jurisdikcije Crne Gore na Rtu Ostro". Prema nacrtu sporazuma, objavljenom u podgorickom listu, razgranicenje na moru izmedju SRJ i Hrvatske bice izvrseno nakon razgranicenja na kopnu, na osnovama medjunarodnog prava. Nakon razgranicenja na kopnu strane ugovornice bi otvorile granicni prelaz na mestima gde se medjusobno dogovore, navodi se u predlogu sporazuma.

“Vijesti" su objavile i platformu o Prevlaci koju je pripremila hrvatska strana, koja Prevlaku posmatra kao bezbednosni a ne teritorijalni problem. Hrvatskim nacrtom predlaze se da “drzavnu granicu na terenu utvrdi mesovito hrvatsko-jugoslovensko poverenistvo, a da se njegov nacin rada i sastav odrede posebnim dodatkom sporazuma". Razgranicenje na moru bi, prema predlogu Hrvatske, bilo “izvrseno skladno medjunarodnom pravu, posebno odredbama medjunarodne konvencije o pravu mora iz 1982. godine". Hrvatska je predlozila demilitarizaciju kopnene zone po dubini dva kilometra od granicne crte na obe strane, a pristaje na privremenu asimetricnu demilitarizaciju po dubini od pet kilometara od granicne crte prema unutrasnjosti Hrvatske u trajanju od pet godina. Hrvatska predlaze i otvaranje dva granicna prelaza - Debeli brijeg i Kontin u cilju stvaranja uslova za bolju saradnju, slobodu kretanja i ukupni privredni razvoj granicnih podrucja uz juzni deo granice dve zemlje.

Prema oceni “Vijesti" predlog jugoslovenske vlade je mnogo nepovoljniji od predloga Hrvatske, ali ni jedan ni drugi ne garantuju brzo resenje statusa Prevlake. Pozivajuci se na izvore u vrhu crnogorske vlasti list navodi da ce Crna Gora nastaviti rad na izradi svoje platforme za resenje pitanja Prevlake. Podgoricki dnevnik pise da ce mirovnim snagama na Prevlaci mandat biti produzen i da je takvo obecanje od americkog ambasadora u UN u dobio predsednik Crne Gore Milo Djukanovic u aprilu za vreme posete Njujorku.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /