utorak, 30. jun 1998.

DEBATA “ MOC I NEMOC SILE NA KOSOVU"

Srbija mora aktivno da pregovara sa Zapadom

Rat na Kosovu je poceo samo sto to srpske vlasti odbijaju da priznaju. Srbi polagano ali sigurno gube Kosmet, a intervencija NATO je realna opcija, procenjuje vojni analiticar Ljubodrag Stojadinovic

Beograd. - Osnovni razlog srpsko-albanskog sukoba na Kosmetu je sudar dva nacionalna pitanja, koja su u osnovi protivrecna. Naime, Albanci traze nezavisnost Kosmeta, a srpska strana insistira na ocuvanju teritorijalnog integriteta drzave. Poenta za resenje je da obe strane odustanu od svojih maksimalistickih zahteva, rekao je juce prilikom debate “ Moc i nemoc sile na Kosovu" u Medija centru, Ratomir Tanic, savetnik predsednika Nove demokratije.

Prema njegovom misljenju za sada obe strane svoju sansu za “alibi u popustanju" vide u sto vecem konfliktu u juznoj srpskoj pokrajini. Tanic je naglasio da je Oslobodilacka vojska Kosova teroristicka organizacija, te da su njeni politicki ciljevi potpuno neprihvatljivi za medjunarodnu zajednicu. On smatra da ne bi trebalo davati predimenzionisan znacaj sastanku Amerikanaca sa vodjama OVK, jer je to prosto deo strategije da “Rusi uticu na Srbe, a SAD ima zadatak da Albance dovede za pregovaracki sto".

Tanic je naglasio da je zahtev Albanaca za nezavisno Kosovo potpuno nelegitiman, a zadatak srpske strane je da uz pomoc i saradnju medjunarodne zajednice taj zahtev ucini neostvarljivim. To ce postici na taj nacin, smatra Tanic, ako se srpska strana aktivno ukljuci u pregovore sa Zapadom o novoj podeli strateskog uticaja na Balkanu. Srbi su zahvaljujuci pregovorima i dogovorima sa zapadnim silama ostvarivali svoju drzavnost u proteklom veku i sada samo treba da nastave da rade ono sto su cinili u poslednjih 120 godina, zakljucio je Tanic.

Ljubodrag Stojadinovic, vojni analiticar, rekao je da je rat na Kosovu poceo, samo sto srpske vlasti to odbijaju da priznaju. OVK je zaista, u pocetku bila teroristicka organizacija, ali je u poslednja dva meseca prevazisla taj nivo. Kriza na Kosmetu je izasla van kompetencija srpske i jugoslovenske drzave , tako da je neophodna medjunarodna pomoc da bi se problem resio.

Prema njegovoj proceni, Srbi polagano, ali sigurno gube Kosmet, a intervencija NATO pakta u juznoj srpskoj pokrajini je realna opcija.Ukoliko dodje do realizacije tvz. trece varijante napada u kojoj bi se gadjalo sezdeset do osamdeset najvaznijih objekata ( aerodromi, mostovi, putevi) to bi bila najpogubnija opcija - o tome treba misliti i slati signale svetu da je to ozbiljno shvaceno, naglasio je Stojadinovic.

Bogdan Ivanisevic, iz Fonda za humanitarno pravo, rekao je da je problem u albansko-srpskom sukobu taj sto se Albancima uvek “nudilo premalo", cime se prenebregavala cinjenica da oni cine petinu stanovnistva drzave Srbije. Trenutno Oslobodilacka vojska Kosova drzi pod svojom kontrolom vise od trecine kosmetske teritorije, a pokazala je i organizovanost i sposobnost da izvodi vojne akcije. Cinjenica je da organizacije poput ETE ili IRE nikad nisu kontrolisale teritorije zemalja u kojima deluju, i to se ne sme zanemarivati, naglasio je Ivanisevic.

N. Preradovic

Avgust - mesec obracuna

Vrhunac sukoba na Kosovu ocekuje se u avgustu, smatra Ljubodrag Stojadinovic. Prema njegovoj proceni to je zbog toga jer je avgust poslednji letnji mesec i Albanci nece propustiti da ga iskoriste.Ukoliko se to ipak dogodi, sacekace da “gora ozeleni" jer se Albanci ne bune zimi.

Stojadinovic je potom naglasio da je OVK u prednosti, dok Vojska Jugoslavije rapidno gubi pozicije. Naime, poznato je vojnicko pravilo: Kad gerila ne gubi, ona dobija, a kad vojska ne dobija ona gubi, istice Stojadinovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /