ponedeljak 4. maj 1998.

SVETSKE NOVINARSKE ORGANIZACIJE POVODOM MEDJUNARODNOG DANA SLOBODE STAMPE

Novinarstvo i dalje opasno

Pocasna mestana listi deset najvecih neprijatelja stampe, prema njujorskom Komitetu za zastitu novinara, zauzimaju Nigerija, Burma, Belorusija, Kuba, Indonezija i Kina

Njujork, Vasington, Beta. - Najvece novinarske organizacije u svetu izdale su juce, povodom Medjunarodnog dana slobode stampe izvestaje o stepenu slobode javne reci u svim zemljama sveta. Tako je njujorski Komitet za zastitu novinara saopstio listu deset najvecih neprijatelja stampe, na kojoj su “pocasna" mesta pripala liderima Nigerije, Mijanmara (Burma), Belorusije, Kube, Indonezije i Kine. Svi oni su, istice Komitet za zastitu novinara, odgovorni za konstantna krsenja slobode stampe, ukljucujuci cenzuru, fizicke napade, zatvaranja, zlostavljanja, pa cak i ubistva novinara.

Vasingtonska organizacija koja nadgleda medije Fridom Haus ocenila je da je stampa u 49 drzave sveta u prosloj godini izgubila neke od svojih sloboda, ali je u 43 druge zemlje osvojila nove. U porodjenju sa prethodnom godinom, jedn odsto manje svetskog stanovnistva zivi u zemljama sa slobodnom stampom, navodi se u izvestaju Fridom Hausa.

Organizacija Reporteri bez granica u svom godisnjem izvestaju napominje da je broj novinara koji su ove godine ubijeni radeci svoj posao manji nego prosle, ali je novinarstvo i dalje veoma opasno zanimanje u vise od polovine zemalja u svetu.

Situacija u kojoj se nalaze mediji moe se nazvati korektnom u svega 79 od ukupno 185 zemalja clanica UN. U 80 zemanja ona je teska, a u 56 veoma teska, istice se u izvestaju Reportera bez granica. Prema podacima ove organizacije, tokom ’97. godine na zadatku je ubijeno 26 novinara, od pocetka ’98. godine ubijeno ih je jos troje.

Reporteri bez granica upozoravaju da je najgori aspekt krsenja slobode stampe to sto akteri nasilja nad novinarima i medijima prolaze gotovo nekaznjeno.

LENI FISER, PREDSEDNICA PARLAMENTARNE SKUPSTINE SAVETA EVROPE

Sloboda stampe i demokratija

Strazbur, Beta. - Leni Fiser, predsednica Parlamentarne skupstine Saveta Evrope izjavila je povodom 3. maja Medjunarodnog dana slobode stampe da su sloboda medija i demokratija dva lica jedne iste medalje. Ona je dodala da Savet evrope zestoko osusuje pritiske na novinare i gradjane jer su neogranicen pristup informacijama i sloboda izrazavanja deo sustinskih principa jedne pravne drzave. “Parlamentarna skupstina nece ostati skrstenih ruku. Naprotiv, njen je zadatak da brani slobodu izrazavanja i slobodu stampe u celoj Evropi", zakljucila je Leni Fiser.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /