utorak 5. maj 1998.

POVODOM NAJAVE VOJISLAVA SESELJA DA U SRBIJI MOZE ODMAH DA POCNE ISPLATA DEVIZNIH ULOGA DO 1.000 MARAKA

Stedise iznenadjene - cekaju da se oglasi Vlada

Ako je Republicka vlada zaista spremna da zapocne isplatu sitnijih uloga odmah, ne cekajuci na savezni zakon, to bi uticalo i na vracanje poverenja i jacanje deviznih rezervi

Gledaoci arandjelovacke TV “Sunce" prvi su imali priliku da cuju da i Vlada Srbije priprema program vracanja stare devizne stednje. Ucestvujuci u emisiji ove lokalne televizije Vojsilav Seselj, potpredsednik Vlade, najavio je da odmah mogu da se vrate ulozi do 1.000 maraka i uz to dodao da garantuje da ce se sva devizna stednja vratiti gradjanima.

Da li iza ove najave stoji detaljno razradjen program i obezbedjena sredstva ili se o tome tek razmislja juce nije bilo moguce proveriti. Novi potpredsednik Vlade je ili bio zauzet ili na putu od svoje stranke do Vlade, a njegove izjave niko od nadleznih ministara u Vladi nije bio spreman da komentarise.

Vlast u Srbiji je odmah posle objave da u Crnoj Gori pocinje isplata stare devizne stednje bila prozivana da se oglasi o mogucnostima da se i u ovoj Republici primeni isti model. Medjutim, prozivka je ostala bez odgovora sve do ove Seseljeve iznenadne najave da su devizne rezerve Srbije takve da se bez teskoca odmah moze prikupiti 250 do 300 miliona maraka, koliko je potrebno da bi se sve stedise s ulozima do 1.000 maraka isplatile.

Ukoliko se pokaze da je Seselj bio glasnogovornik onog sto je Republicka vlada spremila to ce biti veliko iznenadjenje za vise od milion stedisa u Srbiji koji su se posle isplate crnogorskih stedisa uplasili da se savezni zakon nece ni usvajati i da stedise u Srbiji nece skoro dobiti svoj novac.

“Iznenadjeni smo ovakavim izjavama Vojislava Seselja jer smo se mi do sada bezbroj puta obracali republickim vlastima i nismo dobijali nikakav odgovor. Ako je Republicka vlada spremna da pocne resavati ovaj problem pre usvajanja zakona o isplati stare devizne stednje onda ce ona ne samo da dobije poverenje naroda vec ce sigurno povecati i svoje devizne rezerve. Sasvim sigurno svi gradjani ne bi uzeli svoj novac vec bi to ucinili samo oni kojima je on neophodan. Ostali bi, kao sto je to uradjeno i u drugim bivsim republikama, ostavili uloge uz deviznu kamatu koju bi mogli da podizu. Stedise u Srbiji, koje su izricito protiv usvajanja predlozenog zakona, podrzale bi program Vlade ukoliko je on zaista realan", kaze Rajko Grahovac, predsednik Udruzenja deviznih stedisa Srbije.

“Nije nerealno da mogu da se obezbede devize za stedise s manjim ulozima jer je i savezni ministar za finansije, Bozidar Gazivoda, potvrdio da je odavno obezbedjeno oko 150 miliona za isplatu stare devizne stednje. To bi za stedise bio dobar znak da postoji spremnost da se ovaj problem konacno pocne resavati, ali za one stedise ciji je status jos nedefinisan to jos ne znaci nista. Mi smo ocekivali da se saveznim zakonom stedise Dafiment banke izjednace sa stedisama drzavnih banka, ali nas plasi da samostalni republicki programi odlazu usvajanje ovog zakona", istice Milka Orlic, predsednik Odbora poverilaca stedisa Dafiment banke.

M. V.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /