petak, 15. maj 1998.

SAVETOVANJE “OSNOVNI ELEMENTI UPRAVLJANJA OTPADNIM MOTORNIM I INDUSTRIJSKIM ULJIMA"

Sabirni centri za upotrebljena ulja

Nasa zemlja u sakupljanju i preradi otpadnih ulja zaostaje u odnosu na razvijene za 30 godina. “U postojecem zakonodavstvu nigde se posebno ne tretira sakupljanje i prerada otpadnih ulja vec iskljucivo u okviru opasnih otpadnih materija", istakla je Branka Andric iz Saveznog ministarstva za razvoj, nauku i zivotnu sredinu na jucerasnjem savetovanju posvecenom optimalnom upravljanju otpadnim motornim i industrijskim uljima. Savezna skupstina je 12. maja usvojila Zakon o osnovama zastite zivotne sredine Jugoslavije koji se globalno bavi pitanjima zivotne sredine. Podzakonskim aktima koji ce se kasnije doneti razresice se postojece manjkavosti tek donetog Zakona, a oprema koja je u neposrednoj funkciji zastite zivotne sredine bice oslobodjena carine.

Branka Andric je, takodje, istakla da je Crna Gora posebnom Uredbom propisala odredjene naknade za zagadjivace zivotne sredine kao i da se tek usvojenim Saveznim zakonom o zastiti zivotne sredine Jugoslavije takve naknade eksplicitno ne pominju, odnosno da ce se to razresiti podzakonskim aktima. Ministarstvo za zastitu zivotne sredine Srbije je proteklih godina pazljivo pratilo sve sto se desavalo na polju sakupljanja i prerade otpadnih ulja i ostvarilo saradnju s Rafinerijom nafte Beograd, Naftnom industrijom Srbije... Sve propusteno trebalo bi da se nadoknadi u predstojecem periodu pre svega i radom Agencije za reciklazu Srbije koja medju prioritetima ima upravljanje otpadnim uljima koja inace spadaju u grupu opasnih materija, otpada. Agencija prema recima Gordane Todic planira da popise vrste, kolicine, nacin postupanja s otpadnim uljima, potom da sistematizuje podatke o sabirnim centrima za ulja, da klasifikuje ulja, definise nacin upravljanja uljima koja se mogu reciklirati...

Na savetovanju su izneti i podaci da razvijene zemlje, Velika Britanija, Nemacka, Italija, Francuska, za razliku od nase, imaju posebne zakone koji se bave iskljucivo sakupljanjem i preradom otpadnih ulja. Istaknuto je da se od ukupnih kolicina ulja u pomenutim zemljama ponovo preradi oko 50 odsto. Takodje mnoge poznate svetske automobilske kuce, Rover, Dzeneral motors, BMV, Man, Porse, Mercedes Benz itd. prihvataju rerafinate za proizvodnju motornih ulja i njihovu upotrebu.

N. R.

Litar ulja zagadi milion litara vode

Jedan litar ulja moze da zagadi milion litara vode. Uprkos tome mnogi vozaci upotrebljeno motorno ulje bacaju gde stignu. Prerada i sakupljanje upotrebljenog ulja zahteva organizovan sistem otkupnih stanica, pa cak i formiranje regionalnih centara, culo se na savetovanju. U staroj Jugoslaviji 1979. godine ukupno se sakupilo 17.000 tona upotrebljenog ulja koje se preradjivalo na tri mesta u Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Srbiji. Rafinerija nafte Beograd je najvece kolicine upotrebljenog ulja sakupila 1981. i 1986. (osam hiljada tona godisnje) dok su njene ukupne mogucnosti oko 10 hiljada tona.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /