subota, 16. maj 1998.

KONFERENCIJA ZA STAMPU U NBJ

Vlatkovic: Ocekujemo ukidanje spoljnog zida sankcija

Komercijalna banka “Sirmium", Trgovacka banka, Gold Internacional i Monteks banka ostale bez dozvole za rad, a “Stankom" i “Beta banka" otisle pod stecaj. Postoje zainteresovani kupci za Dafiment banku

Beograd. - Monetarna kretanja u zemlji su u skladu sa utvrdjenom monetarnom politikom za ovu godinu i programom makro-ekonomske stabilnosti. Kolicina gotovog novca u opticaju smanjena je na oko 40 odsto, novcana masa je nesto ispod 9,2 milijarde dinara, devizne rezerve se odrzavaju na nivou od kraja prosle godine, ali je izostao ocekivani priliv od prodaje deviza gradjana i preduzeca, rekao je na jucerasnjoj konferenciji za novinare Dusan Vlatkovic, guverner NBJ, najavljujuci da ce, ukoliko i dalje nosioci mera ekonomske politika ne budu u dovoljnoj meri pruzali podrsku, Centralna banka preduzeti monetarne mere kako bi se zadrzala valutna i cenovna stabilnost.

Za sada, prema njegovoj oceni, fiskalna i poreska politika, kao i mere finansijske discipline, nisu u potpunosti uskladjeni sa planiranim ciljevima monetarne politike. Vlatkovic je juce izrazio i ocekivanja monetarnih vlasti da ce Jugoslaviji biti ukinut spoljni zid sankcija.

Govoreci o politici kamatnih stopa, koja treba da bude precizirana u Kodeksu, prihvacenom na sednici Saveta NBJ, Vlatkovic je naglasio da ce aktivne i pasivne kamatne sope biti realno pozitivne i stimulativne za stednju gradjana. Viceguverner Ratko Banovic je pojasnio da ce ubudece u kamatnu stopu biti uracunata i cena osiguranja kredita i svi troskovi bankarskog servisa kako bi se sprecio haos koji trenutno postoji u ovoj oblasti bankarskog poslovanja. Eskontna stopa ce, takodje, i dalje biti realno pozitivna.

Pre dva dana, odlukom Saveta NBJ, vracene su dozvole za rad Slavija banci i JIK banci, a bez dozvole ostale su cetiri banke - Komercijalna banka “Sirmium" iz Sremske Mitrovice i tri banke iz Beograda - Trgovacka banka, Gold - Internacional banka i Monteks banka. Clanovi Saveta NBJ ocenili su da bi trebalo u stecaj da odu Stankom banka iz Beograda i Beta iz Kraljeva. Pojasnjavajuci odluke o vracanju dozvola dvema bankama guverner Vlatkovic je rekao da je ona usledila zbog izmenjenih okolnosti jer je Savezna vlada omogucila da se prebijanjem dugova urede odnosi uzmedju NBJ i drugih banaka. Posle ciscenja bilansa pokriven je minus na racunima Slavija banke i JIK banke tako da ce ove banke uskoro i zvanicno dobiti odluku o vracanju dozvole i odmah mogu ponovo da pocnu da rade. Na pitanje dokle su stigli pregovori o njihovoj dokapitalizaciji, Vlatkovic je odgovorio da su do sada strani investitori hteli da kupuju ali nista da ne plate. Vracanjem dozvola menja se njihova pozicija u pregovorima tako da se moze ocekivati povoljna trgovina.

Pregovori sa Londonskim klubom krajem meseca!

Londonski klub je uputio zahtev za nastavak pregovora i oni bi mogli da se odrze krajem ovog meseca, najavio je Zarko Trbojevic, ali jos nije poznat sastav nase delegacije kao ni platforma koju ce ona zastupati. Sto se tice odnosa sa MMF i ostalim medjunarodnim finansijskim organizacijama, nema pomaka u odnosu na stanje u prosloj godini. Novina je jedino to da je u MMF za 39,4 odsto porastao broj specijalnih prava vucenja koje ima Jugoslavija, tako da je njihova vrednost sada oko 632 miliona dolara i nasa zemlja ce moci da ih koristi kad regulise svoj status.

Viceguverner Zarko Trbojevic je potvrdio da postoje inostrani kupci zainteresovani za kupovinu Dafiment banke, pogotovo zbog njene infrastrukture. Kakva ce biti sudbina ove banke zavisi od odluke Viseg privrednog suda koji jos razmatra zalbu na odluku o njenom stecaju.

Procedura usvajanja predlozenog Zakona o isplati devizne stednje zastala je zbog pravnih formalnosti jer Savezna vlada jos nije dobila saglasnost republickih vlada da pristaju na obaveze koje im sleduju po tom zakonu. Nema nikakvih spornih pitanja i ne postoje prepreke da se te saglasnosti dobiju, potvrdio je Vlatkovic, a na pitanje iz kojih sredstava Crna Gora isplacuje devize odgovorio je, “Ako ih isplacuje onda to sigurno nije iz deviznih rezervi NBJ".

M.V.

Tridesete banaka na “nuli", 14 u minusu

Prema podacima Zavoda za obracun i placanja juce je na racunima svih jugoslovenskih banaka bilo 438 miliona dinara, dok je minus od 62 miliona uknjizilo 14 banaka, medju kojima su i one kojima je nedavno oduzeta dozvola za rad. Takodje, 30 banka na racunu nema ni dinara.

U odnosu na stanje pre devalvacija kad je nelikvidno bilo 26.800 pravnih lica, sada ih je za 1.000 manje. U preduzecima koja nemaju likvidne racune, broj zaposlenih je smanjen za oko 20.000.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /