sreda, 20. maj 1998.

AMERICKA REAGOVANJA NA SMENJIVANJE SAVEZNOG PREMIJERA RADOJA KONTICA

Udar na Crnu Goru - u senci Kosova

Ustavna kriza bi mogla da natera crnogorske lidere da proglase nezavisnost sto bi moglo da izazove novi secesionisticki rat na Balkanu, upozorava AP, vodeca americka agencija, u izvestaju iz Beograda

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Posle desetodnevnog okapanja u Evropi (ona sa Palestincima i Izraelcima, on sa Albancima i Srbima), drzavni sekretar Medlin Olbrajt i Klintonov specijalni izaslanik za bivsu Jugoslaviju Robert Gerlbard vratili su se u ponedeljak u Vasington i to je jedan od glavnih razloga sto americka administracija (bar do slanja ovog izvestaja) jos nije zvanicno reagovala na najnoviju jugokrizu, potpaljenju prekjucerasnjim glasanjem u saveznoj Skupstini u Beogradu.

Nezvanicno, medjutim, strahovanja od najnezeljenijeg moguceg raspleta tekuce konfrontacije izmedju beogradskog i podgorickog rukovodstva uveliko se cuju u poslednja 24 sata u nadleznim drzavnim i kongresnim krugovima u Vasingtonu. A, ta prva ovdasnja reagovanja na najnovije, dodatno zaostravanje srpsko-crnogorskih odnosa zasnivaju se, prevashodno, na dramaticnim izvestajima americkih elektronskih i ostalih medija koji opisuju smenjivanje saveznog premijera Radoja Kontica kao "prikriveni drzavni udar promilosevicevskih snaga, koje su krenule u otvoreni obracun sa crnogorskim reformistima predvodjenim Milom Djukanovicem".

"Iz Podgorice se najavljuje da Crna Gora nece priznati odluku o iznenadnom uklanjanju predsednika savezne vlade. U Beogradu je otvorena ozbiljna ustavna kriza, koja bi, prema proceni stranih diplomata, mogla da dovede do raspada i poslednjih ostataka nekadasnje jugoslovenske federacije" - receno je tim povodom u jednoj emisiji americkog Nacionalnog radija, uz konstataciju da je Milosevicev "udar na Crnu Goru" dosao u trenutku kad je paznja Zapada "usmerena prema Kosovu, gde se pojavila opasnost od novog balkanskog rata".

Vodeca americka agencija Asosijeted Pres navodi u izvestaju iz Beograda da su srpski i crnogorski poslanici savezne Skupstine, lojalni Slobodanu Milosevicu, izglasali u ponedeljak smenjivanje saveznog premijera, ignorisuci upozorenja da bi time mogao da se izazove rat izmedju dve preostale jugoslovenske republike. Konstatujuci da Konticevo smenjivanje nije doslo kao iznenadjenje, imajuci u vidu cinjenicu da je on od januara naovamo odbio Miloseviceve zahteve da zauzme ostar kurs prema reformistima iz svoje Crne Gore, AP upozorava da bi sadasnja ustavna kriza mogla da natera crnogorske lidere da proglase nezavisnost "sto bi moglo da izazove novi secesionisticki rat na Balkanu".

“Milosevic je u utorak poceo konsultacije oko imenovanja novog saveznog premijera. Predsednik Savezne vlade, lojalan Milosevicu, mogao bi brzo da proglasi vanredno stanje u Crnoj Gori, u kojoj se 31. maja odrzavaju parlamentarni izbori na kojima se ocekuje pobeda Milosevicevih protivnika" - izvestava AP, konstatujuci da je posle Djukanovicevih javnih proklamacija da bi zeleo da vidi Milosevicev odlazak sa vlasti “doslo do takvog zaostravanja atmosfere izmedju dva suparnicka tabora, da pojedini opozicioni politicari iz Crne Gore upozoravaju na opasnost i od oruzanih sukoba".

Iz istog izvora, inace, juce je saopsteno da je americka administracija upoznata sa zabrinutoscu vlade Albanije zbog odluke posrednicke Kontakt grupe da se suspenduje nedavna odluka o zabrani stranog investiranja u SR Jugoslaviji. Ta odluka je preuranjenja i sa njom je trebalo sacekati dok izmedju Beograda i Pristine ne pocnu stvarni pregovori, u skladu sa trazenjima medjunarodnih posrednika, i dok ti pregovori ne donesu i prve konkretne rezultate, navodi se u ovom prigovoru albanske vlade koji je juce vec dobio primetnu podrsku medju pojedinim (za to zainteresovanim) senatorima i kongresmenima..

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /