cetvrtak, 21. maj 1998.

KAKO SE ODLUCIVALO O PODELI SAVEZNIH FREKVENCIJA

Selekcija od lokalnog nivoa

Zvanicno je nemoguce saznati na koji nacin se u Saveznom ministarstvu za telekomunikacije odlucivalo o podeli frekvencija, i ko su bili clanovi tima, odnosno komisije koja je sastavila konacnu listu dobitnika. Zvanicno objasnjenje Ministarstva onima koji su odbijeni je da nisu dostavili potpunu dokumentaciju. Polazeci od toga da su tekst konkursa, propisani uslovi i zatim obelodanjene vrtoglave naknade za koriscenje frekvencija uradjene krajnje neprofesionalno, predstavnici ANEM-a isticu da je cela prica instruirana od samog rezima i da su u odlucivanju licno ucestvovali celnici vladajuce koalicije radikala i socijalista.

Prema nekim nezvanicnim informacijama, selekcija na podobne i nepodobne medije pocinjala je vec na lokalnom nivou. Ministarstvo je, prema ovim izvorima, najpre proveravalo u lokalnim stanicama MUP-a ko su celnici radio ili tv stanica, gradski odbori leve koalicije prosledjivali su zatim svoje misljenje o (ne)podobnosti medija, a, na kraju, bi rec plus imao i nacelnik okruga.

Za odluku o podeli frekvencija nema propisa, sto znaci da je Savezno ministarstvo za telekomunikacije moralo da se rukovodi iskljucivo uslovima oglasa koje je samo raspisalo. Da to ipak nije bilo tako govori podatak da su sve clanice ANEM-a s gotovo istovetnom dokumentacijom ucestvovale na konkursu, a ipak ih je 90 odsto odbijeno s obrazlozenjem - da im je nedostajalo ponesto iz dokumentacije.

Tim stanicama ostavljen je dodatni rok od 30 dana da navodno pribave potrebne papire, a ANEM je u medjuvremenu zahtevao da se pojedinacno svakoj radio i tv stanici objasni zasto je odbijena. S obzirom na sam tok konkursa malo je moguce da ce Savezno ministarstvo za telekomunikacije znatno revidirati svoju odluku, naprotiv, mnogo je izvesnija slutnja nezavisnih medija da nije nimalo slucajno da sredinom jula istice i ovaj poslednji rok za eventualne promene u spisku dobitnika frekvencije. Naime, u isto vreme prosle godine, savezni inspektori su krstarili Srbijom oduzimajuci opremu stanicama bez dozvole. Tada su gotovo sve stanice bile nelegalne jer nikakav konkurs za frekvencije nije raspisivan godinama unazad, dok bi sada, na zalost, Savezno ministarstvo za telekomunikacije imalo formalno pokrice u odluci o podeli frekvencija, ma kako ona bila pravno i moralno neodrziva.

O. M.

Gde ce ici naknade za frekvencije?

Slavica Corbic, predsednica Udruzenja “Spektar", koje uglavnom okuplja radio i tv stanice specijalizovane za zabavne sadrzaje, smatra da ce se ciscenje radio-difluznog prostora u Srbiji i posle dodele frekvencija obaviti ekonomskim pritiskom, odnosno da ce mnoge stanice kojima su i dodeljene frekvencije morati da stave kljuc u bravu jer nece moci da plate izuzetno visoke naknade. Stojan Markovic, direktor Radio “Ozona" iz Cacka, smatra da je podelom saveznih frekvencija i visokim nametima na njihovo koriscenje drzava zapravo odlucila da skupo proda taj resurs “kako bi kupovala socijalni mir isplatom penzija, finansirala kampanju Momira Bulatovica i vladajucih stranaka u Srbiji".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /