subota, 23. maj 1998.

NASTAVNO NAUCNO VECE BU O VLADINOM PREDLOGU ZAKONA O UNIVERZITETU

Rukovodstvo Univerziteta trazi povlacenje zakona

Protiv predloga zakona izjasnila su se 24 od 38 fakulteta i instituta. Clanovi Veca energicno su odbacili sve insinuacije da iza toga stoji politika i politikanstvo. "U utorak cu dati ostavku ako ovaj zakon bude izglasan", porucio rektor Dragan Kuburovic

Zivi lanac oko Rektorata: Beograd,
22. maja 1998. godine, Studentski protest

Beograd. - Nastavno naucno vece Univerziteta u Beogradu zatrazice od predsednika Republike Srbije i predsednika Skupstine da povuce vladin Predlog zakona o univerzitetu iz procedure i da se, zajedno sa predstavnicima univerziteta, donese novi nacrt na kvalitetniji nacin, zakljuceno je na jucerasnjoj sednici ovog tela, nakon sto je rektor, dr Dragan Kuburovic procitao da su se 24 od 38 fakulteta i instituta izjasnila za ovakvu odluku. Rektor ce se u ime clanova univerzitetskog veca i pismeno obratiti premijeru Mirku Marjanovicu sa molbom da u ponedeljak primi delegaciju BU "kako bi se u direktnom kontaktu, u radnoj atmosferi, prezentirao stav univerziteta". "Vec u ponedeljak cemo znati da li smo uverljivi kad kazemo da je takav susret u zajednickom interesu. U ovome sto radimo nema ni trunke politike", ocenio je dr Kuburovic na kraju skupa na kome su clanovi veca BU prenosili, pored stavova svojih kolektiva i predloge koji su se culi na tim zasedanjima.

Sam pocetak Nastavno naucnog veca BU nije slutio na dobro, jer je dekan Bioloskog fakulteta, dr Ivica Radovic optuzio kolege koji su se izjasnili protiv vladinog predloga, kvalifikujuci njihove istupe kao “politicka opredeljenja, a ne zelju da se dobije bolji univerzitet". On je takodje javno “prozvao" i rektora za to sto nije dao ostavku kad je obelodanjeno da je kao centralna licnost na BU bio potpuno iskljucen iz rada na zakonu. Dr Radovic je sve to izrekao nakon sto je priznao da je clan JUL.

Ovakav istup ostao je u manjini a sve kolege koje su kasnije govorile odbacile su bilo kakvu politicku pozadinu u ocenama da je predlozeni tekst neprihvatljiv i poguban po univerzitet. “Politizaciju ovog pitanja uradio je neko drugi, cuo sam da su drzani partijski sastanci u JUL i SPS o predlogu zakona", rekao je dr Branislav Coric, dekan Gradjevinskog fakulteta. Objasnjavajuci da je mozda trebalo da da ostavku jer nije znao da se radi nacrt zakona, dr Kuburovic je naglasio da je to posledica uveravanja predsednika Srbije, Milana Milutinovica i premijera Mirka Marjanovica, koji su govorili da ce se novi zakon “raditi u miru, u septembru". Predsednik Srbije je rektoru cak dao knjigu sa tezama za izradu zakona o univerzitetu.

Dr Nikola Tucic, profesor Bioloskog fakulteta je upozorio kolege da je doziveo na sednici veca svog fakulteta ono sto ce se, po njegovom misljenju dogadjati, ako se predlozeni dokument usvoji- jer dekan, po njegovim recima “nije dozvolio glasanje i sve vreme imputirao da se bavim politikom". Dr Tucic je ubedjen da ce on biti jedan od prvih koji ce biti uklonjen sa univerziteta". Na ove reci ostro je reagovao dr Radovic, kazavsi da ce, ako se to dogodi- u tom slucaju i on otici,

Kasniji tok rasprave imao je akademski ton. Dr Svetozar Stojanovic je objasnio da pitanje univerziteta nije politicko, jer je univerzitet javno dobro. “Predstavnici vlade imaju stav koji je u literaturi odavno poznat kao ’totalitarna demokratija‘, po kome se misli ako neko ima vecinu- moze da ukine i demokratiju. Demokratija je vladavina vecine koja ima ustav (branu). Dobra vlast kad donosi zakon mora da bude svesna da on moze da pogodi i vlast kad jednom bude opozicija", kazao je dr Stojanovic, uz napomenu da je i on, kao jos tridesetak ljudi, odbio da ucestvuje u emisiji BK televizije u kojoj je trebalo da se suceli sa Seseljem. “Nisam hteo da razgovaram sa covekom koji me je nazvao agentom CIE i koji siri mrznju i prema deci". Ovaj duel, odbio je i rektor Kuburovic, kazavsi da bi rado prihvatio razgovor o Predlogu zakona sa resornim ministrom.

O. Nikolic

ND zatrazila izostavljanje predloga iz dnevnog reda Skupstine

U skladu sa clanom 88. Poslovnika Narodne skupstine Republike Srbije, u ime Poslanicke grupe Nove demokratije, obracam Vam se sa predlogom da se iz dnevnog reda Trece sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupstine povuce tacka 2 - Predlog zakona o univerzitetu.

Svesni znascaja ovog zakonskog projekta i ozbiljnih promena koje se predlazu, Poslanicka grupa Nove demokratije smatra da bi bilo celishodnije raspravu obaviti na jednoj od narednih sednica Skupstine, zapisano je u saopstenju sefa Poslanicke grupe Nove demokratije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /