subota, 23. maj 1998.

IZVESTAJ OEBS-A O HRVATSKOJ

Vlada u Zagrebu nespremna za istinske reforme

Na redovnom zasedanju Stalnog saveta OEBS pokrenuta je rasprava o izvestaju u kojem se kritikuje gotovo svaki aspekt hrvatskog politickog zivota

Bec, FoNet. - Predstavnicima 54 zemlje clanice Stalnog saveta Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) dostavljen je interni izvestaj misije te institucije u Hrvatskoj, u kojem se kritikuje vlada u Zagrebu zbog nespremnosti da preduzme istinske demokratske reforme, da dozvoli povratak srpskih izbeglica i ohrabri srpsko stanovnistvo da ostane da zivi u Hrvatskoj.

Na redovnom zasedanju Stalnog saveta OEBS-a pokrenuta je rasprava o tom izvestaju, u kojem se kritikuje gotovo svaki aspekt hrvatskog politickog zivota, od reforme zakonodavstva do izbornih zakona, kontrole medija koju sprovodi vladajuca Hrvatska demokratska zajednica i uznemiravanje srpske manjine. Misija OEBS-a u Hrvatskoj ocenjuje da zvanicni Zagreb ne ispunjava sve ono sto obecava medjunarodnoj zajednici. “Obecano je puno pozitivnih koraka, ali je malo i sprovedeno u delo. Na zalost, u nekim oblastima nisu nacinjeni uopste nikakvi koraci", kaze se u izvestaju.

Takodje se navodi da su hravtske vlasti blokirale povratak vecine od 190.000 Srba, koji su napustili Hrvatsku 1995. godine, za vreme akcija hrvatske vojske. “Lokalne vlasti cak ohrabruju bosanske Hrvate, koji sada zive u srpskim kucama na teritoriji Hrvatske, da se ne vracaju na svoja ognjista u Bosni i Hercegovini", navodi se u izvestaju OEBS-a. Upozorava se i na pojavu da su Srbi, koji se vracaju svojim kucama izlozeni maltretiranju i napadima, ili se njihove kuce pale. “Jedino Hrvati dobijaju socijalnu pomoc, posao i obezbedjeno im je fer sudjenje", kaze se u izvestaju misije OEBS-a u Hrvatskoj i dodaje da je posledica toga da je vise od 40 odsto Srba koji su ziveli u istocnoj Slavoniji 1996.godine napustilo to podrucje. “U Hrvatskoj pod sadasnjim uslovima ne mogu biti odrzani fer izbori", konstatuje se u dokumentu.

OEBS trazi reforme u medijima, a posebno slabljenje partijske kontrole nad drzavnom televizijom, “cije glavne vecernje vesti gleda vise od polovine stanovnika". “Bez slobode medija tesko je zamisliti nacionalno pomirenje. A pomirenje je nemoguce sve dok rec MI u hrvatskoj politickoj kulturi oznacava samo Hrvate i dok pripadnici srpske manjine tesko mogu da se osete kao hrvatski gradjani", kaze se u izvestaju OEBS-a o Hrvatskoj.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /