ponedeljak, 25. maj 1998.

INTERVJU: NOVICA STANIC, POTPREDSEDNIK SRPSKE NARODNE STRANKE CRNE GORE, O NOVO-STAROJ SAVEZNOJ VLADI

Sjahao Kurta, uzjahao Murta

Koliko je Kontic zasluzio smenu, toliko zajednicka drzava Srbija i Crna Gora zasluzuju ozbiljnu i demokratsku proceduru za izbor nove Savezne vlade. Mi, iz SNS, smatramo da je Kontic svih ovih godina bio smokvin list za pokrice golotinje, jada i cemera jedne antipolitike koju je vodio Milosevic, a koja je dovela srpski narod u najtezu situaciju od kako postoji. Pre je Momo hvalio Mila, a sada gde pobedi Milo cerace Momira, a gde pobedi Momir cerace Mila, tako da ceranju i podelama u Crnoj Gori kraja biti nece

Srpska narodna stranka dr Bozidara Bojovica nece uci u novu Saveznu vladu, kaze u razgovoru za “Nasu Borbu" Novica Stanic, potpredsednik stranke, povodom izjave novoizabranog saveznog premijera Momira Bulatovica da je “u razgovorima konstatovao spremnost SNS" da ucestvuje u vladi. U prilog svojoj tvrdnji, Stanic podseca da SNS nije ni prisustvovala skupstinskoj sednici na kojoj je Bulatovic izabran za premijera, ni konsultacijama koje su joj prethodile.

- Jednako smo misljenja da koliko je gospodin Radoje Kontic zasluzio smenu, toliko zajednicka drzava Srbije i Crne Gore zasluzuje ozbiljnu i demokratsku proceduru za izbor nove Savezne vlade. Umjesto da su sacekani izbori 31. maja, da se s njihovim legitimitetom pristupi izboru Vlade, desilo se samo da sjase Kurta a uzjase Murta - kaze Stanic.

Alibi - vlada

Primedbe da je trebalo sacekati izbore u Crnoj Gori iznosili su na skupstinskoj sednici i protivnici smene Radoja Kontica. Kao pripadnik stranke koja je inicirala Konticevu smenu, da li bi ste nam objasnili zasto je to uradjeno samo nekoliko dana pre crnogorskih izbora?

- Srpska narodna stranka nije inicijator inicijative za smenu Savezne vlade. Nasi poslanici su se pridruzili toj inicijativi, ali iz sasvim suprotnih razloga od onih koje je Socijalisticka narodna partija navela u svom obrazlozenju. Naime, mi iz SNS smatramo da je Kontic svih ovih godina, kao predsednik Savezne vlade, bio u stvari smokvin list za pokrice golotinje, jada i cemera jedne antipolitike koju je vodio predsednik SRJ od 25. jula prosle godine, a do tada predsednik Srbije. Ta vlada je sluzila kao alibi za jednu politiku koja je i antiustavna i protivzakonita, i dovela je srpski narod u mozda najtezu situaciju od kako postoji.

Navescu samo nekoliko razloga zbog kojih smo se mi zalagali za Konticevu smjenu: prvi je da je Kontic bio predsednik Savezne vlade kad je RSK bukvalno ostvaljena na cedilu, on je bio predsednik Savezne vlade u vreme hiperinflacije 1993. godine, bio je predsednik Savezne vlade koji je potpisao zavodjenje blokade na Drini, bio je predsednik vlade ili u vladama u vremenima kada su banke opljackale svoj narod, bio je predsednik vlade koji po Ustavu treba da vodi i spoljnu i unutrasnju politiku ove zemlje... Inicijativu smo podrzali i zbog toga sto su bukvalno pre deset-petnaest dana i gospodin Djukanovic i gospodin Marovic najavili inicijativu za glasanje o nepoverenju i predsedniku SRJ i predsedniku Savezne vlade. Odjedanput su u DPS zapenusali zato sto su ih ovi iz SNP preduhitrili. Neka sada pokrenu inicijativu da smene gospodina Milosevica, mi cemo s mozda cak i vecim zadovoljstvom podrzati i tu inicijativu i glasati za smenu predsednika SRJ. Uostalom, 25. jula prosle godine, kada su svi poslanici Djukanovica glasali za izbor Milosevica ovi poslanici NS, koji danas sede u parlamentu, taj su izbor propratili s balkona Skupstine.

Kako komentarisete odluku da Crna Gora nece priznati novog premijera?

- Cudno je to da sudbina jedne drzave zavisi vjerovatno od najslabijeg premijera. Njegova ustavna pozicija jeste bila sjajna, ali objektivno to sto je radio - on je bio dubler. Ako sad ta drzava zavisi od toga da li ce se smjeniti jedan predsjednik vlade, znaci da nesto u temeljima te drzave ne valja. Ne valja Ustav iz 92. koji su donijele dvije partije, DPS i SPS, koje su napravile partijsku drzavu. Mi smo i tada govorili da to nit je federacija nit je konfederacija, nego nekakav medjupartijski dogovor. Dok su partije bile u slozi i ljubavi, drzava je funkcionisala. Danas, kad su se posvadjali, treba drzava da se raspadne.

Sve dok se Vijece gradjana ne bude biralo po principu jedan covjek jedan glas, bice problema u funkcionisanju federacije. Sad ce neko reci - pa nece Crna Gora biti ravnopravna, jer je manja od Srbije. Bice ravnopravna. Neka se svaka stranka iz Crne Gore prosiri na Srbiju i iz Srbije na Crnu Goru, kao sto je u Americi, kao sto je u Nemackoj, u svim moderno uredjenim pravnim drzavama. To ce biti koheziona sila koja ce zemlju drzati na okupu. Cak mislim da i Vijece republika treba da se bira neposredno na izborima.

Uljez u Belom dvoru

- Na konsultacije sa saveznim predsednikom Slobodanom Milosevicem nijesmo isli, jer ne mozemo da idemo u Beli dvor zato sto tamo nema njegovog domacina. Mi se zalazemo za vracanje sve otete imovine, medju kojom je i Beli dvor. Milosevic je uljez u Belom dvoru - kaze Stanic. Upitan zasto je onda u saopstenju s konsultacija kod predsednika Milosevica pisalo da predstavnici SNS nisu dosli zbog prevelikih obaveza predsednika stranke, Stanic kaze da je to bio "samo kurtoazni odgovor".

Plasenje naroda

Bilo je tumacenja prema kojima je sve ucinjeno kako bi bilo moguce uvesti vanredno stanje u Crnoj Gori, u slucaju izborne pobede koalicije Mila Djukanovica?

- Ja u to uopste ne vjerujem. Milosevic bi uveo vanredno stanje davno da je smio i mogao. Ali on to ne smije, jer bi to Amerika tretirala kao ulazak Rusa u Cehoslovacku 1968. godine. To je samo plasenje naroda.

Vasa partija se cesto vezuje za Bulatovicevu SNP. Bili ste zajedno na januarskim demonstracijama, potpisali ste inicijativu za smenu Kontica. Ocekivalo se da cete se i na izborima pojaviti u koaliciji?

- Glavni odbor SNS je jednoglasno donio odluku o samostalnom izlasku na izbore. Sve te price o bliskosti s partijom Momira Bulatovica su vise plod nekakvih objektivnih okolnosti, osnosno situacije u Crnoj Gori. Mi smo od pocetka imali jasan stav - da necemo da se opredjeljujemo izmedju kriminala i komunizma. Pogotovu sto je kriminalizam posledica komunizma, to mu dodje na isto. Dok je Bulatovic bio predsjednik Crne Gore, a Djukanovic predsjednik Vlade, mnogo su hvalili jedan drugog. I to vise Bulatovic Djukanovica. Pravo da vam kazem, tada im nisam vjerovao. Medjutim, danas ovo sve sto govore jedan o drugome, to im sve vjerujem, jer najbolje znaju sta su uradili.

Cak mislim da bi bila sreca i jedini spas Crnoj Gori u SNS i Liberalnom savezu, iako se oni zalazu za suverenu Crnu Goru, a mi za zajednicku drzavu sa Srbijom, ali i jedni i drugi se zalazemo za to demokratskim sredstvima. Kamo srece da 1. juna ni Djukanovic ni Bulatovic nemaju vecinu da formiraju Vladu, a LS i SNS budu toliko jake parlamentarne stranke i da gospodin Slavko Perovic ne da podrsku Djukanovicu, a mi Bulatovicu, nego da ih natjeramo da se pravi koncentraciona vlada svih parlamentarnih stranaka, da se miri i spasava Crna Gora. Inace, ove podjele ce trajati u nedogled. Tamo gdje pobjedi Milo - cerace Momira, gdje pobjedi Momir - cerace Mila i ceranju kraja biti nece.

Jeste li spremni da tvrdite da necete u slucaju takvog rasporeda snaga podrzati partiju g. Bulatovica?

- To je moj stav. O postizbornim koalicijama odlucuje glavni odbor SNS. Kad bih se ja pitao, ja bih i danas predlozio Perovicu da damo rijec i napravimo ugovor da cemo, zarad spasa Crne Gore, tako i uciniti.

Saradjujete li jos s Demokratskom strankom Srbije Vojislava Kostunice?

- Saradjivali smo i saradjujemo, jer DSS je nacionalna i demokratska stranka kao i mi.

“Mali" Milosevic

Ipak, razisli ste se po pitanju poverenja Konticu?

- Ne bih rekao da smo se razisli. Oni su ostali uzdrzani na glasanju. Ljudi koji zive u Srbiji sve dozivljavaju drugacije nego mi u Crnoj Gori. Evo, recimo, ja sam po profesiji vaskularni hirurg, a u Crnoj Gori postoji jos samo jedan. Ipak, ja ne radim svoj posao zato sto sam opozicija. Ne vjerujem da je to moguce u Milosevicevoj totalitarnoj Srbiji. Ljudima koji zive u Srbiji tesko je i svaki glas koji im lici na pobunu protiv Milosevica oni jedva docekaju. A sto se iza tog glasa krije mozda jedan isto takav Slobodan Milosevic, samo u ovom slucaju manji, jer je i Crna Gora manja, to oni ne primjecuju.

Jesu li moguci novi nemiri u Crnoj Gori posle izbora?

- Tesko je govoriti o pobuni i nemirima, ja u to ne vjerujem niti prizeljkujem. Mislim da se te stvari moraju rjesavati na demokratski nacin, izborima. Ipak, tesko je biti prorok. Lako je utoliko sto unazad deset godina i u Srbiji i u Crnoj Gori nije trebalo ocekivati nista dobro. Nadajte se zlu i necete pogresiti.

U slucaju da se desi nesto zbog cega biste verovali da je bilo izborne kradje, da li ste spremni da opet izadjete na ulicu?

- Ja sam i prosli put na Glavnom odboru bio protiv, ali sam bio preglasan. Nisam volio da izadjem na ulicu s nekim ko je jedan od krivaca za takvo stanje. Nije sve zlo u Crnoj Gori posijano u poslednjih godinu dana. Ljudi, ipak, ponekad reaguju emotivno u takvoj situaciji.

V. Didanovic

Djukanovic pere ruke od Kosova

Sta mislite o stavu da crnogorski regruti ne bi trebalo da ucestvuju u eventualnim sukobima na Kosovu?

- Problem Kosova je stariji i od vlasti i od opozicije. To je osjetljivo pitanje koje ne smije da sluzi kao moneta za potkusurivanje razlicitim centrima moci. Nas stav je jasan da je Kosovo i Metohija sastavni dio Srbije i da mora tako da ostane i drugo, da terorozam ne smije biti metod za ostvarivanje politickih ciljeva. Sama izjava g. Djukanovica da ako Vojska Jugoslavije bude pritjesnjena od predsjednika SRJ da se ukljuci u te sukobe je potpuno neshvatljiva. Meni se cini da g. Djukanovic vodi nekakvu nesvrstanu politiku u odnosu na Kosovo i Metohiju. Cini mi se da on zeli da sakrije cinjenicu da je DPS, ciji je potpredsednik bio, istovremeno kad i predsednik Vlade Crne Gore bio u situaciji da za proteklih desetak godina resava kosovsko-metohijski problem. Oni su to gurali pod tepih zarad nekih 30 poslanickih mandata koje je njihov koalicioni partner SPS uvek imao zagarantovanih na Kosovu i Metohiji. Zato mi to lici na pranje ruku, da bi Crna Gora dobila medjunarodnu pomoc.

Mi u SNS se, dakle, protivimo i politici koju vodi Djukanovic, ali i osudjuje politiku Slobodana Milosevica koja nije rezultirala nikakvim boljitkom na Kosovu i Metohiji. Smatramo da se taj problem mora rijesiti politickim sredstvima, dakle, pregovorima, pa neka ucestvuju i medjunarodni posrednici. Da je ova drzava usvojila platformu u skupstinama Srbije i Crne Gore i u Saveznoj skupstini, ne bismo imali razloga da se plasimo ne posrednika, nego diktata medjunarodne zajednice.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /