utorak, 26. maj 1998.

ODBOR SKUPSTINE SRBIJE USVOJIO VLADINE AMANDMANE NA PREDLOG ZAKONA O UNIVERZITETU

Prihvaceni samo studentski zahtevi

Odbor podrzao neke odredbe o laksem rezimu studiranja. Odbijeno vise desetina poslanickih amandmana na Predlog zakona

"Biti ili ne biti"...: Studenti ispred
Rektorata pred pocetak jucerasnje setnje
FOTO: N. Stojanovic

Beograd. - Odbor za prosvetu Skupstine Srbije usvojio je juce sve amandmane Vlade Srbije na Predlog zakona o univerzitetu kojima su ublazene odredbe o rezimu studija. Time je vlada zapravo popustila samo pred studentskim zahtevima, ali nije prihvatila poslanicke amandmane vezane za ucesce univerziteta odnosno fakulteta u imenovanju i izboru rektora i dekana. Usvojen je i amandman o nepovredivosti prostora univerziteta i fakulteta, sto inace nije bilo ni pomenuto u predlozenom zakonu. Vladinim amandmanima vracena je dosad vazeca odredba o pet ispitnih rokova, studenti ce u narednu skolsku godinu moci da prenose veci broj ispita, odnosno dva, tri ili cetiri ispita u zavisnosti od broja predmeta u godini. Izmenjena je i odredba prema kojoj za prelazak sa sufinansirajucih na redovne studije studenti moraju da imaju prosecnu ocenu najmanje osam, tako da ce sada biti dovoljno da poloze sve ispite iz prethodne godine. Vladinim amandmanom ublazena je i odredba o visini troskova za studente koji ponove godinu, tako da ce oni, umesto troskova srazmernih povecanim troskovima fakulteta, snositi samo troskove svog skolovanja.

>

Jedini ustupak profesorima vlada je ucinila kroz amandman na odredbu o konkursu za zasnivanje radnog odnosa na fakultetu, tako da umesto dosadasnje formulacije da “konkurs objavljuje dekan", stoji da se “konkurs objavljuje na predlog katedre".

Amandman Nove demokratije da se uvazi ucesce univerziteta pri izboru rektora tako sto ce vlada izabrati rektora izmedju tri clana koja predlozi univerzitet, Odbor za prosvetu je takodje odbacio, iako su predlagaci vise puta istakli da bi na ovaj nacin drzava zadrzala pravo na imenovanje rektora i ujedno ukljucila univerzitet u odlucivanje. Vredi pomenuti da je amandman ND o zameni termina “upravni odbor univerziteta" sa “savet univerziteta" podrzao i Radivoje Papovic, rektor Pristinskog univerziteta, inace clan leve koalicije, istakavsi da drzava tretirajuci univerzitet kao javno preduzece sa upravnim odborom, na velika vrata uvodi politiku na univerzitet. Papovic je naglasio da se slaze da vlada bira dekane i rektore ali samo izmedju onih clanova koje predloze fakulteti i univerziteti.

Zanimljiva je bila reakcija ministra prosvete Jove Todorovica na primedbu da se na instituciju od nacionalnog znacaja ne sme uvoditi upravljanje i od nje praviti nesto sto su nekada bile organizacije udruzenog rada. “Tako govore profesori mimo ubedjenja i znanja. Deklarativno je univerzitet narodni, ali zvanicno je to drzavni univerzitet", zakljucio je ministar prosvete.

O. M.

Vlada prepisala amandmane

Poslanici Nove demokratije, koja je podnela najvise amandmana na predlozeni zakon, zamerila je vladi da je prepisala neke od njihovih amandmana koji se odnose na blazi rezim studiranja, a zatim ih odbila jer je toboze i sama dosla na istu ideju i istu formulaciju. Dobrivoje Budimirovic Bidza, koji je predsedavao sednicom Odbora za prosvetu, takodje je prokomentarisao kako je vlada ponudila amandmane istovetne njegovim. “Moji su cak bili bolji od ovih", zakljucio je Budimirovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /