cetvrtak, 28. maj 1998.

INTERVJU: MIODRAG VUKOVIC, POTPREDSEDNIK VLADE CRNE GORE, O PREDIZBORNOJ ATMOSFERI

Ovi izbori su vise od izbora

Politicki subjekti koji konkurisu za povjerenje gradjana ponasaju se u skladu sa zakonom, pravima i obavezama. Ima problema s birackim spiskovima koji se mogu prevazici narednih dana, pa i na samim izborima

“Parlamentarni izbori, koje smo zakazali za 31. maj 1998. godine treba da budu odrzani u atmosferi koja ce omoguciti punu slobodu biracu na odlucuje, eliminisati nepravilnosti i sve dovesti do rezultata izbora koji ce biti prihvaceni od svih", kaze za “Nasu Borbu" Miodrag Vukovic, potpredsjednik Vlade Crne Gore zaduzen za pripremu izbora. Prema njegovom misljenju, ovi izbori su znacajni, pored ostalog, i zbog stabilizacije politicke situacije u Crnoj Gori.

Ili ce se smiriti ili dodatno komplikovati?

- Ne vjerujem u ovu drugu mogucnost. Drzava Crna Gora je uradila svoj dio posla na stvaranju demokratskog ambijenta. Nakon sestomjesecnog rada, uz pomoc domace i medjunarodne strucne pameti, Vlada je predlozila a Skupstina Crne Gore jednoglasno usvojila, cetiri zakona iz izbornog zakonodavstva - konstatuje Vukovic i dodaje da su drzavni organi i pored nepovoljnih uslova u potpunosti sproveli ta akta. Izborne zakone podrzale su sve stranke u Skupstini Crne Gore. Kako su radile drzavne institucije?

- Poslije izglasavanja seta izbornih zakona, Republicka izborna komisija (visestranackog sastava), bez politicke dominacije od bilo koga, pocela je da odredjuje svoje zakonske obaveze. Ministarstvo pravde, shodno svojim zakonskim ovlascenjima, ukljucilo se pruzajuci pomoc organima lokalne uprave. Sekretarijat za informacije je razradio svoje obaveze, vezano za drzavne medije. U tim ustanovama funkcionisu novi programski odbori. Republicki sekretarijat za razvoj pojacao je aktivnost na izradi centralnog birackog spiska. Sve to drzava Crna Gora je radila i radi u krajnje nepovoljnom ambijentu, u ambijentu ekonomske, politicke i medijske agresije na nju, nicim zasluzene. Skrecem paznju na ovu cinjenicu iz razloga sto se demokratski ambijent za izbore ne stvara samo valjanom, normativnom infrastrukturom i zakonitim postupanjem drzavnih i lokalnih organa, vec i stvaranjem demokratske atmosfere, mirne i tolerantne, a koju mogu stvoriti prije svega politicki cinioci. No, kako se u Crnoj Gori radi o globalnim poremecajima, o sukobu dva koncepta o autenticnim crnogorskim i jugoslovenskim interesima i njihovoj borbi protiv privatnog programa zasnovanog na autistickoj politickoj osnovi, ovi izbori su vise od izbora.

Cime je narusena predizborna demokratska atmosfera?

- Izolacija Crne Gore, anticrnogorska postupanja drzavne strukture Jugoslavije, urusavanje pravnog i ustavnog poretka zajednicke drzave potcjenjivanje Crne Gore, pokusaj njenog kompromitovanja putem instaliranja neautenticne politike ciji su nosioci politicki placenici koji nijesu prezali ni od pokusaja drzavnog udara, zatim odlucivanja u saveznim parlamentarnim, izvrsnim i sudskim organima s ciljem nanosenja direktne stete Crnoj Gori. Daleko je to od “demokratskog doprinosa" stvaranju neophodnog predizbornog ambijenta.

Drzavni organi, kazete, drzali su se zakona i propisa. Bilo je, medjutim, nekih primjedbi na biracke spiskove.

- Bilo je problema sa birackim spiskovima, ali oni se mogu smjestiti u tolerantne granice. Vazno je problem prevazici narednih dana, pa i na samim izborima, zakonito i postujuci autonomnost subjekata koji u skladu sa zakonom odlucuju o tim pitanjima.

Valja naglasiti da se politicki subjekti koji konkurisu za povjerenje gradjana ponasaju i postupaju u skladu sa zakonskim pravima i obavezama. Ima jakih rijeci, ima demagogije, pokusaja prevare i obmane, zamjena teza, ali sve je to razumljivo kada je u pitanju borba za vlast.

Ipak, raste politicka temperatura?

- Drzava funkcionise bez obzira na visoku politicku temperaturu. Mirna je Crna Gora i ja vjerujem da nece biti vecih poremecaja do samih izbora, a ni poslije njih. Strahu nema mjesta, ali ima ljudskom i drzavnom oprezu, jer jos zivimo dijelom vulgarni pluralizam politicki se oblikuje i drustvena patologija, ima onih koji hoce da nedostatak politickog autoriteta nadomjeste incidentom. Skoro da se vec znaju rezultati izbora, pa su neke stranke koje su sve ulozile da profitiraju, svjesne poraza, vec pocele s pricom o navodnoj neregularnosti izbora, znajuci da ih ceka izborni poraz.

B. I. Milicic

Poducavanja sa strane

Prema ocjeni Miodraga Vukovica sve je od strane drzave uradjeno da 31. maja gradjani biraju “slobodno i samostalno, suvereno i odgovorno, bez pritisaka".

“No, ni te ni druge vrste ’pomoci’ pred izbore nece demokratski stasalu Crnu Goru uspjeti da kompromituju 31. maja i ona ce pravilno odluciti", konstatuje Vukovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /