cetvrtak, 28. maj 1998.

RUGOVA I U BELOJ KUCI

Politicka podrska SAD albanskoj strani na Kosovu

Dolazak Rugove u Vasington predstavlja pun pogodak - vec samom cinjenicom da dosad nije imao priliku da bude primljen i kod domacina Bele kuce, predsednika Klintona

Slobodan Pavlovic
dopisnik “Nase Borbe" iz Vasingtona

Put iz beogradskog Belog dvora ne vodi njegovog domacina u vasingtonsku Belu kucu. Put preko tog istog Belog dvora, medjutim, dovesce vodju kosovskih Albanaca i do ovog komandnog centra politicke moci SAD. Danas ili sutra - zavisno od ostalih obaveza Bila Klintona - delegacija kosovskih Albanaca, predvodjena Ibrahimom Rugovom, dobice i na taj nacin priliku da se uveri u stepen politicke podrske koju u ovom trenutku ima u Vasingtonu.

Ta poseta delegacije iz Pristine (sacinjavaju je, pored Rugove, Bujar Bukosi, Fehmi Agani i Veton Suroi) pocela je preksinoc u Njujorku, gde se nalazi najveca koncentracija albanskih iseljenika u Severnoj Americi i gde se u poslednje vreme - prema informaciji koju je objavio “Vasington Post" - prikupljaju stotine hiljada, ako ne i milioni dolara, za pomoc ilegalnoj Oslobodilackoj vojsci Kosova.

Programom posete predvidjeno je da izaslanici iz Pristine, posle Njujorka, borave danas i sutra u Vasingtonu, gde se najavljuje serija susreta sa predstavnicima administracije i Kongresa. Sto se toga tice, cini se da ce nivo sagovornika za Rugovu, Bukosija, Aganija i Suroja biti podjednako visok na Kapitol Hilu kao i na najistaknutijim drzavnim punktovima, sa izuzetkom opravdano odsutnog drzavnog sekretara Medlin Olbrajt, koja je otputovala u Luksemburg, na ministarski sastanak NATO-a.

Sta albanski vodji sa Kosova ocekuju - i nasta, objektivno, mogu da racunaju na razgovorima u Vassingtonu?

Sad vec moze da se konstatuje da ce njihov dolazak, sa propagandne strane, predstavljati pun pogodak - vec samom cinjenicom da Ibrahim Rugova (bez obzira na ovdasnje simpatije i podrsku doskorasnjem nenasilnom otporu represiji srpskih vlasti na Kosovu) dosad nije imao priliku da bude primljen i kod domacina Bele kuce. SAD, inace, ostaju nepomerljive na svojoj poziciji da se za problem statusa Kosova mora traziti sporazumno resenje iskljucivo unutar teritorijalnog prostora SRJ. Sve ostalo je, medjutim, pod velikim znakom pitanja. U Vasingtonu se na tu temu prakticno nista javno ne govori - a jos manje se potvrdjuju ili demantuju svakojaka nagadjanja koja se cuju poslednjih dana u vezi sa obecanjima i podrskom koju bi albanska strana, navodno, trebalo da dobije ovih dana od SAD kao nagradu za prihvatanje zahteva da se bez medjunarodnog posrednika pregovara sa srpskom stranom o buducem statusu Kosova u okviru Jugoslavije.

U Stejt Departmentu se, umesto toga, jedino upozorava da ce ministri zapadnih zemalja od sutra u Luksemburgu krajnje ozbiljno razmotriti pitanje postavljanja snaga NATO-a u pogranicnim oblastima Albanije i Makedonije prema Jugoslaviji. U Vasingtonu se to planirano postavljanje “bezbednosnog prstena" NATO-a tumaci kao “stabilizaciona mera" koja ce spreciti eventualno sirenje kosovskog sukoba i zastiti americke vitalne interese na Balkanu - sto je sema u koju ce (kako se ovde ocekuje) ranije ili kasnije morati da se uklope oni iz Beograda i Pristine o kojima se trenutno brine ambasador iz Skoplja Kristofer Hil, uz povremene intervencije Roberta Gelbarda i Ricarda Holbruka.

Prema izjavi predstavnika za stampu Stejt Departmenta Dzejmsa Rubina, vlada SAD raspolaze, inace, informacijama iz “verodostojnih izvora" da je u jednom albanskom selu na Kosovu tokom proslog vikenda doslo do spaljivanja nekoliko kuca, prilikom akcije srpske vojske i policije, sto - kako je upozoreno u Vasingtonu - predstavlja “zabrinjavajuci signal" i potvrdu vise da se odrzi dijalog dve strane koji je zapocet beogradskim susretom Milosevica i Rugove.

U Vasingtonu je, takodje, potvrdjeno da je americki ambasador u Skoplju Kristofer Hil zadrzan kao oficir za vezu izmedju srpske i albanske strane, direktno zaduzen da olaksava uslove za pregovore za koje se ovde procenjuje da jos nisu poceli da se bave “sustinskim pitanjima" krize na Kosovu. U Stejt Departmentu je tim povodom izneto iscekivanje da ce te prave teme biti pokrenute u pregovorima koji ce se nastaviti u Pristini iduce nedelje, kad se Ibrahim Rugova, Bujar Bukosi, Fehmi Agani i Veton Suroi) budu vratili iz Amerike.

Vasington post: odgovornost na Milosevicu

Uz americki podsticaj iznudjen je pre dve nedelje prvi, dobrodosli susret Slobodana Milosevica i Ibrahima Rugove i tad je, za trenutak, izgledalo da je Ricard Holbruk, glavni pregovarac oko bosanskog mira, na putu da ugasi jos jednu balkansku vatru - konstatovano je u jucerasnjem uvodniku “Vasington Posta".

Naslov ovog komentara glasi “Kosovo na ivici", ispod kojeg je (posle analize sadasnje situacije i podsecanja na kljucna zbivanja u poslednjih par meseci) konstatovano da je vlada SAD pozvala Ibrahima Rugovu u Vasingtonu da se i na taj nacin demonstrira podrska “pregovarackom resenju" za Kosovo.

Zakljucak ovog jucerasnjeg “Postovog" uvodnika zavredjuje, cini se, da bude u potpunosti prenesen citaocima “Nase Borbe":

“Ovo je sezona ratovanja u planinskim predelima Kosova i okolini. Ali, ovo bi morala, isto tako, da bude i sezona razgovora. Glavna odgovornost pociva na Srbiji, regionalnom igracu koji drzi u rukama glavne konce rata i mira. A, to znaci - u rukama Slobodana Milosevica. Kosovari mogu da izazivaju, ali sami ne mogu da odnesu prevagu. G. Milosevic ima veci izbor: moze da nastavi da igra na nacionalisticku kartu, koja je njegovom narodu vec donela sramotu i razocaranje ili da iskoristi Kosovo kao put ka vecem regionalnom pomirenju".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /