petak, 29. maj 1998.

MINISTARSKI SAVET NATO USVOJIO PLAN ZA OGRANICAVANJE KRIZE NA KOSOVU

Preventivno rasporedjivanje snaga u Albaniji i Makedoniji

U zavrsnom saopstenju ministarskog Saveta NATO, zapadni saveznici porucuju da ce budno pratiti zbivanja u Crnoj Gori, kako bi bili sigurni da se niko i nista "ne uplice" u tamosnje predstojece izbore

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Luksemburga

Sefovi diplomatije atlantske "sesnaestorice" nalozili su juce svojim vojnim vlastima da razmotre mogucnost preventivnog rasporedjivanje snaga NATO u Albaniji i Makedoniji, a u cilju doprinosa mirnom resenju kosovske krizi i ucvrscivanja bezbednosti i stabilnosti u regionu. Pored toga, ministri su od svojih stalnih predstavnika u Briselu zatrazili da razmotre "politicke, pravne i, bude li neophodno, vojne implikacije mogucih daljih mera odvracanja, ukoliko to situacija (na Kosovu) bude zahtevala."

To bi, u najkracem, bile najznacajnije dugorocne mere za suocavanje sa kosovskom krizom, o kojima je juce u Luksemburgu odlucio ministarski Savet NATO. Pored dugorocnih, usvojena i serija neposrednih mera, cijom bi primenom trebalo da se ojaca bezbednost susednih drzava, Albanije i Makedonije. Odluceno je da se intenzivira saradnja sa tim zemljama u okviru programa Partnerstvo za mir; da se avgusta u Albaniji i septembra u Makedoniji odrze opsezni vojni manevri NATO i njihovih partnera; zatim da se u Tirani otvori predstavnistvo zapadnog saveza u cilju bolje koordinacije pomoci albanskim oruzanim snagama; da se podrzi produzavanje medjunarodnog vojnog prisustva u Makedoniji; da mediteranska flota NATO u julu poseti albansku luku Drac; kao i da se pripreme planovi za podrsku Visokom komesarijatu za izbeglice, za slucaj humanitarne krize kakvu bi izazvao veci talas kosovskih izbeglica.

Sve ove mere, istice se u saopstenju sa ministarskog sastanka u Luksemburgu, preduzimaju se sa ciljem da se doprinese mirnom resenju kosovske krize, ojaca bezbednost i stabilnost susednih drzava i, istovremeno, jasno demonstrira interes zapadnih saveznika za razvoj situacije u regionu. Ne samo zbog bezbednosti "partnerskih zemalja", vec i zato sto bi, kako se naglasava, nasilje i nestabilnost na Kosovu mogli da ugroze i mir u Bosni, za cije odrzavanje zapadni saveznici imaju posebnu odgovornost. U skladu sa tom odgovornoscu, ministri su danas odobrili operativne planove za produzenu operaciju Sfor u Bosni, nakon isteka njegovog sadasnjeg mandata u junu ove godine. Novoj misiji nije odredjen nikakav rok trajanja, ali je definisan cilj: da se, naime, obezbede uslovi u kojima vise nece biti neophodno strano vojno prisustvo da bi se odrzao mir u - kako je naglaseno ; "jedinstvenoj, demokratskoj i multietnickoj drzavi."

Konacno, u zavrsnom saopstenju ministarskog Saveta NATO, zapadni saveznici porucuju da ce budno pratiti zbivanja u Crnoj Gori, kako bi bili sigurni da se niko i nista "ne uplice" u tamosnje predstojece izbore. Ministri, medjutim, ne kazu sta bi, ako ista, ucinili u slucaju takvog "uplitanja."

Zabrinutost zbog nasilja na Kosovu

U posebnom saopstenju ministarskog Saveta NATO posvecenom Kosovu, zapadni saveznici izrazavaju duboku zabrinutost zbog produzene upotrebe nasilja i onemogucavanja prisustva medjunarodnim posmatracima i humanitarnim organizacijama. "Sesnaestorica" su ubedjeni, kako se navodi, da je resenje kosovske krize moguce jedino u "otvorenom i bezuslovnom dijalogu." To resenje bi, po njima, trebalo da "ucvrsti status Kosova i sacuva teritorijalni integritet SRJ", garantujuci ljudska i gradjanska prava svim stanovnicima te pokrajine. Posebnu odgovornost za takvo resenje, naglasavaju ministri, ima predsednik Milosevic, a u tom procesu "kljucna uloga" pripada lideru kosovskih Albanaca, Ibrahimu Rugovi.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /