petak, 29. maj 1998.

VOJVODINA DOBILA VLADU U SENCI, STA DALJE

Autonomijom do izlaska iz krize

Miodrag Isakov, premijer: Otvoreni smo za sve partije i pokrete radi ostvarivanja pune autonomije

Vek i po nakon proglasenja Srpske Vojvodine, ova pokrajina dobila je svoju prvu vladu u senci. Njen program predstavljen je javnosti u prisustvu rukovodstava Reformske demokratske stranke Vojvodine i Lige socijaldemokrata Vojvodine te predstavnika opstinskih organizacija ove dve stranke iz vise vojvodjanskih opstina, ali bez predstavnika Saveza gradjana Subotice, koji je takodje ucestvovao u njenom sastavljanju.

- Katastrofalno drzavno-pravno, ekonomsko i politicko stanje u Srbiji i Jugoslaviji, koje traje vec citavu deceniju, najzesce se odrazava na Vojvodinu koja je, izgubivsi svoj autonomni status, postala predmet beskrupulozne pljacke, a njeni stanovnici najrazlicitijih oblika sikaniranja. Mada ovaj rezim podjednako ugrozava obe republike, sve regione i gradjane, Vojvodina je ipak najvise izgubila u svakom pogledu, naprosto zato jer je najvise imala. Poljoprivreda i naftna industrija, kao i njene osnovne proizvodne delatnosti, podnele su najveci teret ratova i sankcija, a njeni gradjani najmasovnije su mobilisani i stradalil u ratu - istice Miodrag Isakov, vojvodjanski premijer u senci, naglasavajuci da je Vojvodini oduzeta Televizija, Akademija nauka i mnogobrojne druge javne i kulturne institucije.

Vojvodina je izgubila i mehanizme za zastitu svog novca, svojih interesa i svog dostojanstva, njeno Izvrsno vece nema nikakvih ovlascenja i postoji samo formalno, ona daje u republicki budzet 40 odsto, a u njen budzet se vraca manje od jednog procenta. To su razlozi za formiranje pokrajinske vlade u senci. Sto se tice njenih zadataka, ona ce biti zaduzena da konstatuje stanje, da utvrdi uzroke i posledice i da ponudi program izlaska iz duboke ekonomske, politicke i drustvene krize.

Novoformirana vlada, dakle, treba da definise i ponudi predlog ustavno-pravnog polozaja Vojvodine kao pokrajine sa zakonodavnom, sudskom i izvrsnom vlascu sto ce se, stoji u njenom programu, najlakse postici donosenjem Ustavnog zakona Vojvodine, na osnovu kojeg bi bila sacinjena projekcija vojvodjanskog budzeta. Pored toga, vlada ce poceti izradu Programa ekonomskog oporavka i perspektive razvoja Pokrajine, koji ce obuhvatiti politicke i ekonomske reforme bez kojih nema izlaska iz sadasnjeg stanja.

Vlada je zaduzena da izradi zakonske predloge u oblastima za koje se utvrdi da Vojvodina ima razloga i ptorebe da odnose posebno definise, u skladu sa svojim specificnostima i osnovnim zakonima Srbije i Jugoslavije. Sa svim dokumentima , projektima i inicijativama vlada ce redovno obavestavati javnost i na javnim tribinama otvoriti debatu o ponudjenim resenjima, istice Isakov, dodajuci da je njegova vlada otvorena za sve inicijative svih partija, organizacija i pokreta koje se ticu Vojvodine i u funkcij su ostvarivanja njene pune autonomije.

Posto se republicki premijer Mirko Marjanovic nije odazvao na visekratni poziv RDSV i LSV da dodje na razgovore o statusu Vojvodine, za dijalog s njim o tom pitanju, kad ga prihvati, takodje je zaduzena vlada u senci.

M. Ramac

Sastav kabineta

Vojvodjanska vlada u senci, po recima Isakova, ima cetiri potpredsednika i 20 ministara. Potpredsednici su Aleksandar Ivkovac, Djerdj Ozer, Miroslav Sproh i Stevan Plestovic, a ministri Marija Veger-Demsar (sport), Zdravko Marjanovic (izbeglice), Djordje Randelj (verska pitanja), Milan Simurdic (evropski regionalizam), Djordje Zojkic (privatizacija i privatno preduzetnistvo), Ivan Vojnovic (trgovina), Petar Pejin (finansije), Dusko Jakovljev (kultura), Djoko Buric (ekonomija), Nenad Mirovic (nauka i tehnologija), Dusko Bogdanovic (informisanje), prof. dr Vasilije Topalov (zdravstvo), Petar Skokandic (unutrasnji poslovi), prof. dr Andrija Pejic (poljoprivreda), prof. dr Zarko Milosev (vodoprivreda), mr Gerhard Burbah (urbanizam, saobracaj i veze), Marija Stanojcic-Sraka (socijalna politika), Aleksandar Vranic (turizam i ugostiteljstvo), prof. dr Dejan Janca (ljudska prava) i Vesna Reljin (prosveta).

Iako neki od njih nisu prisustvovali predstavljanju Programa, novinarima je potvrdjeno da su svi prihvatili ucesce u vladi.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /