petak, 29. maj 1998.

HRONIKA 43. STERIJINOG POZORJA

Zivo ili mrtvo pozoriste

(Okrugli sto kritike o predstavi “Afera neduzne Anabele", pisac Velimir Lukic, reditelj Kokan Mladenovic, Narodno pozoriste, Sombor)

Farsa “Afera neduzne Anabele" Velimira Lukica, koja je 1969. godine na 14. Sterijinom pozorju nagradjena Sterijinom nagradom za tekst savremene drame, izazvala je medju pozorisnim kriticarima polemiku oko toga koliko i kako korespondira s vremenom sadasnjim. Posle uvodne reci voditelja Aleksandra Milosavljevica da je u Lukicevoj drami rec o “samoizdaji" i demistifikaciji nacina na koji funkcionise politika, hvaljena je igra somborskog ansambla, Sase Torlakovica, Tatjane Santa-Torlakovic, Davida Tasica, Biljane Keskenovic i epizodista koji su daleko iznad tog nivoa, scenografija Miodraga Tabackog i kostimi Angeline Atlagic. Razgovor je polemicki usmerio Dejan Pencic Poljanski ocenom da je, uprkos visokim dometima, u slucaju ove predstave rec o “mrtvackom pozoristu" i da tekst Velimira Lukica ni kada je napisan i proizveden, pre 29 godina, nije korespondirao s vremnom jer je prepun “opstih mesta koja ne nude uzbudjenja". Replicirao je Svetislav Jovnaov da su i Vladimir, Estragon i Hamlet takodje “opsta mesta" ljudskih sudbina. Sudbina koje ne otkrivaju nista sto vec nismo znali i ne iritiraju vlast, odgovorio je Poljanski i dodao da je vlast zabranjivala igranje “Hamleta" ali nijednoj ne bi smetala “Afera neduzne Anabele". Zato sto gospodar vlasti ne odlazi u pozoriste, primetio je Zeljko Hubac. Milosav Mirkovic je ansamblu uputio niz pohvala i pesmu, a Lukicevom tekstu pripisao uspesan drugi zivot u razotkrivanju ne mehanizma vlasti, vec mentaliteta vladanja. Jovan Hristic je, nazivajuci sebe jednim od retkih svedoka 14. Pozorja i Lukicevog teksta u inscenaciji Jugoslovenskog dramskog pozorista, podsetio kako je pre trideset godina komesanje u sali izazivao pomen na to da “knez odlazi u lov" a kako je mesto “danasnjeg komesanja", sto je reditelj dobro poentirao video-kadrovima sa studentskih protesta, sudbina profesora Harta. Predstava, znaci, korespondira, zakljucio je Jovan Hristic.

Z. Radovic

PRATECE MANIFESTACIJE 43.STERIJINOG POZORJA

Decji radovi i pozorisni plakat

Izlozbu decjih radova pod nazivom “Scena, maska, lutka, kostim" koju u okviru Pozorja vec godinama uspesno organizuje Centar za likovno vaspitanje dece i omladine Vojvodine, otvorila je juce Ljiljana Dragovic, kostimograf, uz napomenu da su maske i skice najdraza faza u poslu kojim se decenijama bavi. Zadivljen radovima s proslogodisnje izlozbe, Artur Skelton, profesor s Heriot Vat univerziteta u Edinburgu, pozao je Centar da organizuje izlozbu u edinburskoj Cesels galeriji.

Sinoc je otvorena i 9. izlozba pozorisnog plakata i grafickog oblikovanja u okviru koje su i dve samostalne postavke, kolekcije plakata Branislava Dobanovackog i radovi iz poznate radionice Savete i Slobodana Masica.

Pozorisni plakat nikad nije bio voks dei, voks populi ili voks domini, uvek je okrenut samo umetnickom izrazu u pozorista, pise u katalogu za ovu izlozbu Dusan D. Arandjelovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /