nedelja, 31. maj 1997.

Zbog cega se srbijanska opozicija vrti u krugu rezimske kontrole i sopstvene nemoci

Cekajuci rascep

Dok se ovde ne desi ono sto se desilo u Crnoj Gori, to jest u nekad jedinstvenoj vladajucoj partiji koja se podelila na reformiste i cuvare status kvoa, a sto bi najpre dovelo do promena, buduci da alternative Milosevicu nema od raspada koalicije Zajedno, opozicija, i to ona demokratska, morala bi da postigne barem minimalni konsenzus oko postovanja principa pravne drzave

Vojislava Vignjevic

Nekad bilo, vise se ne pripoveda...

Iako se uvidom u osmogodisnji period od stvaranja visestranacja u Srbiji moze lako prepoznati kreativni rukopis aktuelnog rezima kroz kontrolu, cepanje ili umnozavanje stranaka pa i osnivanje istih od, za te poslove odredjenih sluzbi, ipak se fenomeni autodestrukcije, frustriranosti, korumpiranosti i politickih laviranja od rata i nacionalizma ka evropejstvu i obratno, ticu nekih od njih samih. Na stranu one stranke ili bolje reci strancice od stotinak clanova uze ili sire familije, prijatelja, poslovnih i inih, koje nicu poput pecuraka uoci izbora, i to ne samo vezanih za srbijansku politicku scenu. Upravo ovih dana stupci kontrolisane stampe prepuni su podugackih tekstova kojima se narod strasi od secesionisticke i izdajnicke podgoricke vlasti, lansiranih iz agitpropovskih radionica Patriotskog saveza Beograda, Demokratskog i patriotskog pokreta Kragujevca, Jugoslovenskog pokreta Crnogoraca...i drugih, slicnih otadzbinskih skupina uoci parlamentarnih izbora u Crnoj Gori.

I spoj takozvane levice i radikalne desnice, prirodan je sled podudarnosti dve totalitarne ideologije koje su ratno saglasje i dejstvovanje tokom krvavog raspada bivse Jugoslavije prenele na mirnodopski teren odrzavajuci nakon podele ministarskih fotelja u novoj/staroj vladi Srbije stanje ni rata ni mira na Kosovu te napadajuci zdruzenim snagama ono malo sto je jos preostalo od demokratskih obelezja drustva - autonomiju univerziteta i slobodu elektronskih medija. Lelujajuci se pod naletima boljsevickofasistickog vetra koji brise sve civilizovane atribute parlamenta, vlade i drzave Srbije, SPO pruza jednu od najkontroverznijih ovdasnjih politickopartijskih slika i prilika. Tako ova stranka glasa protiv ukidanja autonomije univerziteta u republickom parlamentu ali prethodno osudjuje skup na Trgu Republike kojim su se gradjani usprotivili zakonu o univerzitetu i posto je isti organizovala Demokratska stranka, te posto je bio “neuspesan i nepotreban" i time pokazuje da je SPO jedina demokratska snaga u parlamentu i van njega.

Ta ista demokratska snaga (SPO) u jugoslovenskom parlamentu podrzava neustavno postavljenje Bulatovica, Milosevicevog favorita na crnogorskim izborima, za premijera, racunajuci da ce uci u saveznu vladu, zajedno sa radikalima koje optuzuje za fasizam. Stalno potencirajuci opasnost od albanskog nacizma, SPO, koji je podrzao Milosevicev referendum o Kosovu ide i korak dalje, zaboravljajuci kako je u vreme gradjanskog protesta 96/97. pohvalio Adema Demacija sto je pruzio podrsku demokratskim procesima u Srbiji, a zbog cega su toj stranci, pored ostalog prisivani i epiteti izdajnistva i surovanja s velikoalbanskim secesionistima.

Slabosti alternativne politicke scene

Raspad koalicije “Zajedno" i prokockana sansa da se kroz demokratski pokret gradjana izdejstvuje i promena sistema pokazalo je sve slabosti srpske alternativne politicke scene. Ne samo da se na njoj nisu ujedinile sve opozicione partije (mnoge su proteste posmatrale sa bezbedne udaljenosti) nego je i jagma za mrvicama vlasti ucinila svoje. Medjusobna cinkarenja i trvljenja lidera oko raspodele “carstva nebeskog" rezultiralo je smenom Djindjica sa mesta gradonacelnika Beograda, odnosno fijaskom Draskovica na predsednickim izborima. I jedan i drugi su promasili u procenama. Prvi, da ce grad moci da funkcionise uprkos iscrpljenosti sankcijama i izolacijom, a drugi da ce nakon raspada koalicije biraci umeti da cene njegovu mesijansku ulogu u ocuvanju srpstva. No i jedna i druga stranka, DS i SPO, ovajdile su se materijalnim participiranjem u lokalnim upravama koje jos opstaju po srbijanskim gradovima i pod firmom koalicije, ubiranjem renti, poslovnog prostora, itd.

Gradjanski savez Srbije, kao treci clan bivse koalicije, uspeo je da sacuva svoj politicki obraz ne samo zato sto nije bio vise angazovan u lokalnoj upravi nego pre svega zato sto je zapravo jedini na opozicionoj sceni dosledno primenjivao svoj programski koncept gradjanskog, civilnog i otvorenog drustva. Ni GSS, medjutim, nije mogao izbeci stranacke podele kao ni druge stranke, DS, SPO, a kako se najavljuje isti procesi ce zahvatiti i DSS. Gradjanski savez je, medjutim, za razliku od drugih stranaka uspeo da prosiri svoj uticaj na mnoge nevladine organizacije od kojih je neke i sam osnovao, ali i na deo univerziteta, sto je, pored ostalog, i motivisalo julovce da se instalisu u redove “sumnjive inteligencije".

Opozicija je posvadjana i u severnoj pokrajini, Vojvodini - Veselinov stiti srpske interese, Canak vazi za pobornika autonomastva, dok je Isakov kopirajuci DS i GSS u Beogradu, formirao u Novom Sadu vladu u senci.

Domet crnogorske pomoci

Zanimljivo je, medjutim, da iako nisu uspele da se ujedine ovde, neke opozicione stranke koje su bojkotovale proslogodisnje predsednicke i parlamentarne izbore u Srbiji, najavljuju stvaranje sirokog demokratskog bloka u SRJ, nakon pobede Djukanoviceve reformske koalicije u Crnoj Gori. U tom poslu najaktivniji je predsednik Demokratske stranke koji, inace pragmatican politicar, verovatno shvata da bi mu takav savez ne samo povratio bolje pozicije kod kuce nego podigao i nizak rejting u svetu kako se, inace, kotira ovdasnja opozicija nakon raspada koalicije “Zajedno".

Iako nije za poredjenje, valja podsetiti da je svojevremeno Kilibardina Narodna stranka sa Kostunicinom DSS pokusala da napravi savez stvarajuci i zajednicki ustavni koncept uredjenja SRJ. U medjuvremenu je Kilibarda evoluirao priblizivsi se gradjanskim standardima, stvarajuci zajedno s Perovicevim liberalima u Crnoj Gori koaliciju “Narodna sloga". Koalicija nije bila dugog veka ali je pomogla nekim demokratskim procesima u toj republici. Za to vreme predjasnji Kilibardin “saveznik" Kostunica nije se ni za jotu odmakao od svoje rigidne, prevazidjene i vremenu neprimerene nacionalne politike.

Kad ce SPS kao DPS

Nejasno je na koji bi nacin akcije demokratskog bloka u Srbiji mogle nakon crnogorskih izbora uroditi plodom, posebno ako se ima u vidu da Milosevic verovatno nece priznati Bulatovicevu, odnosno svoju gubitnicku poziciju pa bi se i time mogao ne samo produziti nego i ucvrstiti “paralelni" srpsko-srpski politicki zivot u federaciji i u republici. Stoga je zanimljiva poruka koju je nedavno ovde izrekao Dragan Soc, potpredsednik NS CG: “Neka vam se desi DPS" aludirajuci zapravo na rascep u vladajucoj crnogorskoj partiji koji je oznacio definitivnu podelu na reformsko krilo, odnosno krilo status kvoa. A dok se to ne desi ovde, najmanje sto bi mogla da ucini demokratska opozicija bilo bi postizanje konsenzusa oko postovanja principa pravne drzave, civilizovanih i demokratskih standarda razvijenih zemalja, onih istih koje te zemlje stalno traze od Milosevica i njegovog rezima.

U suprotnom, vecina ovdasnjih opozicionih stranaka posebno one koje su opterecene srpskim nacionalnim pitanjem kao etnickim, teritorijalnim i istorijskim a ne demokratskim pitanjem, mogu ostati upamcene i po tome da su ostale i bez drzave i bez naroda saucestvujuci u pogubnoj politici rezima koji upravo ide takvim katastrofalnim putem.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /