ponedeljak, 9. mart 1998.

BRATSTVO SVETOG EDJIDIJA I MEDJUNARODNA KRIZNA GRUPA

Nema mira bez posrednika

Na Kosovu su mnogo verovatniji sukobi niskog intenziteta nego rat kakav se vodio u Bosni

Dragan Blagojevic
dopisnik Bete iz Brisela

Puske i automati: Oruzje koje je po
saopstenju policije zaplenjeno u
toku borbi sa albanskim teroristima

Brisel. - Rimsko katolicko bratstvo Svetog Edjidija, koje je uspesno posredovalo u sporazumu Milosevic- Rugova o skolstvu na Kosovu, smatra da je u toj provinciji “mnogo verovatniji sukob niskog intenziteta, a ne rat kao u Bosni", ukoliko uskoro ne dodje do smirivanja situacije i pregovora Beograda i albanskih vodja. Jedan od celnika Svetog Edjidija, univerzitetski profesor istorije Istocne Evrope, Roberto Moroco, koji je nedavno boravio na Kosovu, izjavio je belgijskom listu “Libr Belzik" da je, medjutim, “pojava fantomske Oslobodilacke vojska Kosova razlog za uzbunu". “Libr Belzik" naglasava da je “OVK, grupica koju su besumnje obucili islamski fundamentalisti, pocinila cetrdesetak teroristickih atentata za dve godine, izazvavsi srpsku represiju, ali i koja uziva sipmatije dela albanske omladine, nezadovljne neodrzanim obecanjima". Moroco smatra da vlasti u Beogradu,“koje su pod medjunarodnim pritiskom, u sustini, zbog politicke i ekonomske cene kosovskog problema, zele da sto pre nadju resenje za Kosovo". S druge strane, smatra celnik Svetog Edjidija, “prosecni Albanac u Pristini bi se, uprkos mitu o nezavisnosti, pomirio sa jednom pristojnom autonomijom koja bi mu donela mir".

U Briselu je objavljen i izvestaj Medjunarodne krizne grupe, koji je sacinjen, isto kao i Morocova analiza, neposredno uoci najnovije ofanzive srpske policije protiv albanskih terorista u Drenici. Ovaj medjunarodni lobi za resavanje problema na prostoru bivse Jugoslavije naglasava da ce “medjunarodni pritisak biti presudan da se postigne miroljubivo resenje" i da “je moguce da ce biti neophodan i razmestaj mirovnih snaga i posmatraca UN da bi se zastitila srpska manjina na Kosovu, kao i srpske pravoslavne crkve i manastiri u toj oblasti". Zakljucak ICG glasi da je, “osim u slucaju rata u kojem bi Albanci postigli pobedu, tesko zamislivo da Kosovo bude izmesteno izvan granica Savezne Republike Jugoslavije", uz napomenu da se menjanju granica u regionu “odlucno protivi medjunarodna zajednica".

Kosovo kao Palestina

Rim, Beta-AFP. - Predsednik katolicke zajednice Sveti Edjidio Andrea Rikardi, koji posreduje u normalzaciji skolovanja na Kosovu, ocenio je u subotu da ta pokrajina moze postati nova Palestina. “Situacija na Kosovu ne podseca na Bosnu vec na Palestinu. Poput Palestinaca, stanovnici Kosova zive ne samo pod kontrolom vojske koja se ponasa kao okupaciona snaga, vec se teritorija na kojoj zive smatra nacionalnom teritorijom druge drzae", rekao je Rikardi posle susreta sa americkim drzavnim sekretarom Madlen Olbrajt u Rimu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /