ponedeljak, 9. mart 1998.

ZASTO JE ODLOZENA PRIMENA ZAKONA O PLATNOM PROMETU

Za bankarske bolesti nema boljeg leka od novca

Umesto da vec ovog meseca pocne primena Zakona o platnom prometu na sednicama veca Skupstine Jugoslavije taj rok pomeren je za jednu, odnosno dve godine, a za to vreme banke ce morati da se prilagode novim zakonskim resenjima

Sve sto se protekle dve godine dogadjalo sa Predlogom zakona o platnom prometu licilo je na krojenje coveka prema odelu, umesto da se mera za odelo uzima prema coveku. Novi propisi, kako su predlagaci tumacili, trebalo je da “stvari postave na svoje mesto, kao sto je to svuda u svetu", a umesto toga izbacili su na videlo da ovde nista nije na svom mestu i da je zalud ugledati se na svet.

Sve do proslonedeljnog zasedanja Skupstine Jugoslavije skoro da se nije dovodilo u pitanje da ce od marta ove godine platni promet iz Zavoda za obracun i placanje biti prebacen u banke. Narodna banka Jugoslavije je poslednjih nekoliko meseci ispitivala teren, pustajuci probne balone u vidu odluka kojima se zavodio red na bankarskim racunima. Te odluke su samo eksperimentalno primenjivane, jer je odmah po njihovom sprovodjenju postajalo jasno da je poslovnom bankarstvu predugo gledano kroz prste da bi preko noci mogla da se primene pravila o finansijskog disciplini. Toga su, ocigledno, bili svesniji skupstinski poslanici nego oni koji su predlagali Zakon o platnom prometu i bankari koji treba da ga primenjuju.

Nezgoda je u tome sto ni oni nisu bili jednoglasni oko toga na koji rok treba odloziti sprovodjenje zakonskih resenja koja, sve dok su samo na papiru, nisu nimalo sporna. Tako se dogodilo da su poslanici Veca gradjana bili veci optimisti, pa su izglasali odluku da se Zakon primenjuje od iduce godine, dok je na sednici Veca republika taj rok produzen za godinu dana. Pomeranje roka sugerisala je savezna vlada cijim predstavnicima su “otvorene oci" prethodnog dana na sednici ovog veca na kojoj poslanici nisu stedeli reci kojima su kudili Zakon i jugoslovenske banke. Ipak, tekst Zakona koji je nazvan “pogubnim i lopovskim jer se njime sprema pljacka privrede" nije menjan, ali je retko ko od onih koji su glasali da se primeni za dve godine poverovao da ce se to i dogoditi. Bez obzira kakva ce biti dalja sudbina Zakona, prethodno ce morati da se usaglasi datum primene sto ce biti zadatak posebne skupstinske komisije.

Potpredsednik Savezne vlade Vojin Djukanovic, priznao je u Skupstini Jugoslavije da je od 105 banaka samo 30 u ovom trenutku spremno da preuzme platni promet, u narednih sest meseci moze da im se pridruzi 11, a za godinu dana jos 21 banka. Pomeranjem datuma primene Zakona bankama se daje sansa da se sanacijom osposobe i prilagode propisima koji su usaglaseni sa onima koji vaze u Evropi. Medjutim, ovo obrazlozenje ne prihvata Ljubomir Mihajlovic, predsednik Komercijalne banke, koji je rukovodio timom zaduzenim za pripremu Predloga zakona o platnom prometu. Njegovo je misljenje da je pametnije odmah platni promet prebaciti u banke, jer oko 80 banaka bez ikakvog prilagodjavanja moze bez teskoca da obavlja ove poslove. One koje sada nisu u toj grupi, Zakon bi naterao da se dovedu u red, jer za bankarske bolesti nema boljeg leka od novca. Posto primena novih propisa podrazumeva da se vlasnici racuna opredeljuju za likvidne banke, bankarima koji zele da zadrze svoje komitente nece biti svejedno kakvo im je stanje na racunu.

M. Vukovic

Slika za ram

U naredne dve godine, dok ne startuje Zakon o platnom prometu, Narodna banka Jugoslavije ima obavezu da pripremi podzakonske akte koji ce precizirati obaveze banaka u novim finansijskim tokovima. Bankari za to vreme treba da se uklope u ram koji je pravljen prema merama koje im za sada ne odgovaraju. Pokaze li se da pesimizam skupstinskih poslanika nije bio preteran, morace da se uzimaju nove mere ili ce ram popucati, a novi strucni tim platni promet prilagodjavati stanju na bankarskim racunima.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /