petak, 13. mart 1998.

SA TRIBINE FORUMA RODITELJA

U nasoj skoli kao na frontu

Skola je postala mesto koje mladi osecaju kao tudje, smatra prof. dr Ivan Ivic

Domaci i evropski koncept
skole u krizi: Sa protesta
prosvetnih radnika
Foto: N. Stojanovic

Jedna kineska poslovica kaze: "Kad hoces coveku da pomognes na godinu dana, sej zito, ako hoces da mu pomognes na deset godina, zasadi drvo, a ako hoces da pomognes na duze staze, onda organizuj dobro obrazovanje". O tome kakav je obrazovni sistem u Srbiji, sta treba menjati i ko sve treba da ucestvuje u tim promenama, raspravljalo se na Tribini Foruma roditelja o reformi i skoli za 21. vek. Profesor dr Ivan Ivic je upozorio da niko nema pravo na monopol pravljenja novih koncepata, posebno ne drzavna administracija, jer tada "preovladava interes dominantnih drustvenih grupa koje predstavlja".

Po Ivicevom misljenju, svi akteri u obrazovanju, nastavnici, ucenici, roditelji, drzava, istrazivaci, moraju da sednu i da se dogovore sta sve mora da bude na listi gorucih problema obrazovanja mlade generacije. "Neki problemi su zaista veliki, jer u nasim skolama se uveliko puca i gine kao na frontovima, sto opet povlaci niz drugih pitanja. Kako to da se puske i bombe nose u skolu, kako da to nastavnici ne primete? Vec se pojavljuju i spretne firme koje nude usluge, pa ce i ono malo novca sto skola ima da ode na penzionisane policajce i oficire. Da li to znaci da treba da ukinemo i neka profesorska mesta, kako bi imali novca za zandare", pitao je dr Ivic, uz opasku da sa "nasom skolom nesto 'debelo' nije u redu".

Diploma na Internetu

"S obzirom na razvoj informatike i tehnologije, postavlja se pitanje da li ce u buducnosti uopste biti skola koje ce se organizovati na klasican nacin. Pre nekoliko dana dobio sam tekst preko Interneta o virtuelnom univerzitetu. Umesto klasicnog univerziteta i fakulteta preko Interneta ce se organizovati kursevi koje ce drzati najbolji strucnjaci, a takvo znanje moci ce da usvajaju samo oni koji imaju novca. To deluje kao fantazija, ali vec postaje realnost. Ne mislim da to treba da sledimo, ali ne trebaju nam ni reforme koje nemaju perspektivu", upozorio je prof. Ivic.

Po njegovom misljenju jasno je zasto skola "puca", jer je ona postala mesto koje mladi osecaju kao tudje, gde se radi besmisleno i gde nema motivacije. " Mladi me pitaju da im navedem bar jedan ili dva razloga zasto oni moraju da uce. Na to je tesko odgovoriti kad im ne mozete reci "treba uciti zato sto je znanje cenjeno, zato sto se povecava verovatnoca da ce se pre zaposliti, da ce bolje zaradjivati. Sta da ucinimo sa skolom kakvu imamo? Jer mladi uce zbog prisile roditelja ili zbog ocena, a to nema nikakvih efekata. Nasa skola pocinje da deluje kao uredjaj koji radi u prazno, ali to ne znaci da nema dobrih ocena, jer skola ipak mora da pokaze rezultate. Na jesen cemo objaviti rezultate nase stvarne pismenosti. Ono sto sam do sada video, nalikuje na nacionalnu katastrofu", kazao je dr Ivic. Po oceni ovog strucnjaka, svi problemi koji se nadju na listi moraju se dobro pruciti i rasclaniti da se vidi na koji nacin se mogu resiti i za koje vreme se nesto moze uraditi. Po podacima iz '80-ih godina pet odsto ucenika u generaciji nije zavrsilo ni osnovnu skolu, a deset odsto djaka je napustalo srednju skolu pre diplomiranja, a sada su podaci sigurno jos porazniji. Po opstim podacima iz popisa stanovnistva vidi se da 60 odsto populacije u zemlji ima manje od osnovne skole ili samo osnovnu skolu, a to, po oceni prof. dr Ivana Ivica, znaci da nemaju nikakvu kvalifikaciju.

O. Nikolic

Skola kao nasilje

Po misljenju prof. dr Svetomira Bojanina brigu o obrazovanju i mentalnom zdravlju treba udruziti, jer ce samo tako nesto moci da se uradi. On je uveren da je domaci ali i evropski koncept skolstva "ne samo u krizi, vec i u blatu". "Nasoj skoli reforma ne treba, ona je propala, ne postuje principe razvoja licnosti, ne razvija misljenje, ona se dozivljava kao nasilje. U skoli ucenici ne smeju ni da protivrece nastavniku".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /