utorak, 24. mart 1998.

ISTRAZIVANJE AGENCIJE “MEDIJUM" O TRENUTNOM REJTINGU POLITICKIH PARTIJA

Nijedna stranka ne bi dobila 20 odsto glasova

Istrazivanje je obavljeno izmedju 15. i 20. marta u Beogradu, svim vojvodjanskim izbornim jedinicama, Valjevu, Sapcu, Uzicu, Cacku, Kraljevu, Pozarevcu, Zajecaru, Nisu, Prokuplju, Leskovcu, Vranju, Smederevu, Kragujevcu, Jagodini i Krusevcu. Kosovo tim istrazivanjem nije obuhvaceno

Beograd, Beta. - Socijalisticka partija Srbije (SPS) i Srpska radikalna stranka (SRS) uzivaju najvecu popularnost, proizlazi iz rezultata istrazivanja koje je agencija “Medijum" ovog meseca obavila u Srbiji na uzorku od 1.100 gradjana. Za svaku od tih partija glasalo bi, prema tom istrazivanju, po 19 odsto gradjana Srbije. Istrazivanje je obavljeno izmedju 15. i 20. marta u Beogradu, svim vojvodjanskim izbornim jedinicama, Valjevu, Sapcu, Uzicu, Cacku, Kraljevu, Pozarevcu, Zajecaru, Nisu, Prokuplju, Leskovcu, Vranju, Smederevu, Kragujevcu, Jagodini i Krusevcu. Kosovo tim istrazivanjem nije obuhvaceno.

Za Srpski pokret obnove (SPO) glasalo bi osam odsto gradjana, za Socijaldemokratiju sest odsto, za Demokratsku stranku (DS) i Demokratsku stranku Srbije (DSS) po pet odsto. Za Jugoslovenski levicu bi glasalo tri, a za Koaliciju Vojvodina dva odsto anketiranih.

Na izbore ne bi izaslo 17 odsto gradjana, 11 odsto ih je neopredeljeno, a pet odsto ispitanika bi glasalo za ostale stranke. Najvise apstinenata je u Beogradu, 27 odsto.

SPO bi u Beogradu dobio 2,7 odsto glasova, najmanje od svih partija pomenutih u istrazivanju. U Vojvodini bi, po rezultatima istrazivanja, SRS imala 20,7 odsto glasaca, a SPS 17,7 odsto. Za istocnu Srbiju karakteristicno je da su dve vodece stranke - SPS i SRS, osetno slabije prosle nego u ostalim delovima Srbije. U centralnoj Srbiji SPO ima najbolji rezultat (12,5 odsto), dok DS u tom regionu ima najmanje pristalica (2,6 odsto).

Agencija “Medijum" navodi da poljoprivrednici najvise glasaju za SPS (28 odsto) i natprosecno apstiniraju od izbora (21 odsto), a da penzioneri najvise glasaju za vladajucu stranku (39,9 odsto), dok znatno manje glasaju za radikale (11,7 odsto). Domacice bi 27 odsto glasova dale SPS-u, a 26 odsto SRS-u. Najvise apstinenata ima medju studentima (33 odsto) i nezaposlenima (28 odsto).

Gradjani sa osnovnim i nizim obrazovanjem u 31,5 odsto slucajeva glasali bi za socijaliste, dok bi visoko obrazovani glasali za DS ili DSS. Vladu stranacki neopredeljenih strucnjaka podrzalo bi vise od 50 odsto ispitanika, oko 20 odsto “uglavnom podrzava" tu ideju, oko sedam odsto se “uglavnom protivi", oko pet odsto se potpuno protivi, a oko 15 odsto ne zna.

Pragmaticni socijalisti i “tvrdi" radikali

“Medijum" je u tom ispitivanju, postavio i pitanje da li bi pristalice SPS glasale za svoju stranku i ako bi ona usla u koaliciju sa SPO, na sta je 69 odsto odgovorilo da bi, 22 odsto da ne bi, i 9 odsto da ne zna. Pristalice socijalista bi u 63 odsto slucajeva glasali za tu stranku i kada bi usla u koaliciju sa SRS, 24 odsto ne bi, a 13 odsto je neodlucno. Istrazivanjem je utvrdjeno da bi 39 odsto pristalica SPO glasalo za tu stranku i kada bi usla u koaliciju sa SPS, dok je za njih koalicija sa SRS znatno prihvatljivija (56 odsto). Radikali bi izgubili 51 odsto pristalica ako bi usli u koaliciju sa socijalistima, a 50 odsto ako bi se udruzili sa SPO.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /