utorak, 24. mart 1998.

POTPREDSEDNIK JUGOSLOVENSKE VLADE NIKOLA SAINOVIC U PETODNEVNOJ POSETI KINI

Od dobrih politickih odnosa slaba ekonomska vajda

Za Jugoslovene je uvek neresen problem kako isporuciti ugovorene robe Kini, a za Kineze kako naplatiti isporucene kolicine nafte. SRJ otvorila konzulat u Sangaju u kome radi samo jedan nas privredni predstavnik

Aleksandar Novacic
dopisnik “Nase Borbe" iz Pekinga

Peking. - Potpredsednik jugoslovenske vlade Nikola Sainovic nalazi se u petodnevnoj poseti Kini i juce je razgovarao sa potpredsednikom kineske vlade Li Lancingom.Tema razgovora se moze i pretpostaviti - problemi u jugoslovensko-kineskim ekonomskim odnosima.

Sainovic je najvisi funkcioner jugoslovenske vlade koji dolazi u Kinu posle proslogodisnje, novembarske, posete predsednika Milosevica. Tada je poseta protekla u znaku nastojanja da se pokrene intenzivnija privredna saradnja dve drzave koje inace neguju tradicionalno dobre politicke odnose.Ali privreda od dobrih odnosa do sada nije videla mnogo vajde. Sest meseci posle Miloseviceve posete malo je toga uradjeno i problemi su ostali uglavnom isti kao i do tada.

Jos uvek nereseni problem je za Jugoslovene kako isporuciti ugovorene robe Kini, u okviru vec poznatog “barter aranzmana" ciji “organizatori" i finansijeri su dve nacionalne kompanije za naftu. Za Kineze je glavni problem kako naplatiti isporucene kolicine nafte, jer izgleda da ni oni vise previse ne racunaju na to da ce dobiti (bar u dogledno vreme) hiljadu jugoslovenskih traktora i drugu robu koja je ugovorena. Taj, jugoslovenski , dug medjutim samo otezava druge privredne inicijative za saradnjom.

Miloseviceva poruka Djiang Ceminu

Potpredsednik Sainovic urucio je Li Lancingu poruku predsednika SRJugoslavije Slobodana Milosevica za predsednika Kine Djiang Cemina.

Prema saopstenju jugoslovenske ambasade u Pekingu, poruka se odnosi na "pitanja daljeg jacanja prijateljstva i svestranih odnosa dve zemlje. U poruci se takodje govori o znacaju sire saradnje dve zemlje na medjunarodnom planu u ucvrscivanju mira, bezbednosti i ravnopravne saradnje na principima Povelje UN - postovanju suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nemesanja u poslove drugih zemalja".

Inace, potpredsednik kineske vlade je u susretu sa Nikolom Sainovicem ponovio stav Kine da je "Kosmet unutrasnje pitanje Srbije i Jugoslavije" - navodi se u saopstenju ambasade.

Potpredsednik Sainovic putuje u utorak u Sangaj, najveci industrijski centar Kine u kome, od nedavno, SR Jugoslavija ima svoj prvi konzulat na kineskom tlu.U Sangaju se vec nalazi jugoslovenski konzul,a sa Sainovicem dolazi sada i generalni konzul Jugoslavije.

Iako najveci industrijski centar Kine i najveci grad u cijoj neposrednoj blizini se izgradjuje velika ekonomska slobodna zona (Pudong) Sangaj je velegrad sa velikom perspektivom.On je i veoma skup grad, kazu da je cena poslovnog prostora gotovo izjednacena sa cenama u Tokiju.

Strucnjaci predvidjaju da ce Sangaj postati finansijski centar ovog dela sveta i hiljade stranih firmi i kompanija vec je tamo otvorilo svoja predstavnistva. Samo Amerikanaca ima vise stotina a tu su takodje i Nemci, Japanci, Francuzi, Rusi i drugi sa kojima kineska privreda ostvaruje razmenu od mnogo desetina milijardi dolara. Neki, poput Poljaka, imaju stalne i vrlo frekventne pomorske linije sa Sangajom, drugi stalne avio linije pa je to glavni razlog sto postoje njihovi konzulati.

Sto se tice Jugoslavije slucaj je nesto drugaciji. U Sangaju je stacioniran samo jedan privredni predstavnik ( Energoprojekt), nema stalnih pomorskih linija,nema vazdusnog saobracaja. Ima, naravno, prilicno delegacija iz Jugoslavije, ali to ipak nije razlog za otvaranje konzulata.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /