cetvrtak, 26. mart 1998.

STA (DA) SE RADI

100 dana

Pise: Branislav Milosevic

Kad sam cuo sastav nove srpske vlade, setio sam se lorda Bajrona.On se, kaze legenda, probudio jednog jutra i osetio da je slavan. Mora da su se slicno osecali i novi srpski ministri: probudili se prekjuce i - nasla se vila u cem' nije bila. Verujem da oni to od sebe nisu ocekivali. Ni mi, da budemo iskreni.

Vesti da je ovo najgora srpska vlada, preterane su. Nedostaju nam dokazi, nasuprot dokazima o prethodnim vladama. Kad bi se neko nasao da pedantno sakupi sta je sve receno o vladi koja je prethodila ovoj, morao bi zakljuciti da je goru vladu tesko sastaviti. Posto je stari - novi premijer pokazao da su njegove sposobnosti da izvrsava pogresne naloge jedinstvene, kriticari nove vlade mogli bi, ipak, biti u pravu.

Postoji obicaj da se svakoj novoj vladi ostavi 100 dana postede od kritika da pokaze sta ume i moze. Kriticari nove vlade su pozurili jer se, valjda, plase daova vlada nece preziveti tzv.grace-period. Kako stvari stoje, spolja i iznutra, mogli bi, opet, biti u pravu.

Vec se cuju komentari da je ovo najmasovnija srpska vlada. U njoj narod vlada gotovo bez posrednika. Jednostavno, udje u vladu. Pominje se, nesto, i Kina, u cijoj vladi sedi gotovo trecina ministara manje. Pa ipak se nadje ko ce da primi bivseg predsednika srpske vlade, na primer, i da mu se, u nevolji, nadje.

Kad smo kod broja ministara, on je, u nas , proporcionalan sposobnosti politickog tela da uspostavi konsensus. Posto ova sposobnost neprestano opada, vlade su sve masovnije. Teorijski, odnosno statisticki gledano, vlada punog narodnog jedinstva morala bi imati onoliko ministara, koliko ima aktivnih biraca. Apstinenti na izborima ne bi imali pravo na ministarske fotelje. To bi bila prava narodna demokratija, u kojoj bojkot izbora ne bi imao nikakvog smisla.

Ima i misljenja da je stvarni mandatar srpske vlade sastavio ovakav kabinet da bi poslao poruku Kontakt-grupi u Bonu da se nicega ne plasi. Onaj ko s radikalima kod kuce tikve sadi, nece ni osetiti kad ga sankcije lupe o glavu.To, naravno, olaksava posao ministrima u Bonu, ali i novoj vladi, koja bi unapred mogla biti amnestirana za sve ono sto (ne) bude uradila.

Rasireno je misljenje da je najveci gubitnik SPO. Ostao je bez ministarskih mesta jer se na njih polakomio. Ali, ako je ovo najgora srpska vlada, moglo bi se reci da je SPO najvise dobio jer je iz nje izostao. Ponovo se pridruzio opoziciji, koja ce zasesti na vlast cim ovde bude nastupila demokratija. Koja ce poceti cim ova vlada padne.

Kriticarima nove vlade promakla je, zasad, cinjenica da u njoj nema direktora koji su postali ministri.Ova okolnost mogla bi dovesti do smanjivanja pritisaka na primarnu emisiju, sto nije mala stvar. Sve dalje spekulacije o monetarnoj stabilnosti zasad su preuranjene, bas kao sto su prigodna i svecarska premijerova obecanja o ubrzanom privrednom razvoju zemlje.

Nova vlada ima u ruci mocno oruzje - Deklaraciju o narodnom jedinstvu. U njoj stoji sve sto nam je, u ovom casu, najpotrebnije. Nedostaje, mozda, jos samo recenica da je zdravlje najvaznije. I neka svecana priredba, na stadionu, recimo- Skupstina je mala da primi sve zainteresovane - na kojoj bi mladi izcitave Srbije obecali novoj vladi da ce se vratiti u zemlju sa privremenog rada u inostranstvu cim bude ostvareno ono sto je u Deklaraciji zapisano.

Premijer je, u inauguralnoj besedi, govoreci o ciljevima i zadacima svoje nove vlade, ponovio onih cuvenih 9 tacaka nacionalnog programa, koje su predstavnici politickih stranaka onomad usaglasili sa predsednikom Srbije. Taj program jedino nisu odobrili radikali. Tvrdili su, s pravom, da polovina tih tacaka nije u nadleznosti republicke vlade. Posto su se radikali, ipak, nasli u vladi i posto premijer ne odustaje od onog sto je dobio da procita, reklo bi se da ce vlada sprovoditi neki rezervni program, o kojem, zasad, ne znamo nista. Ili ce se vlada oslanjati na slobodnu procenu svojih ministara koji ce, svako jutro, procenjivati sta je danas najbolje da ucine za narod ?

Prvi utisak o novoj vladi ne bi bio potpun, ako bi se zanemarilo i misljenje jednog od njenih potpredsednika. Ovo je, kaze on, vlada narodne, odnosno Bozje volje. Ko rece da je i Bog Srbin ?

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /