ponedeljak, 30. mart 1998.

PRIVATNICI SPREMNI DA UVEZU SIROVU NAFTU

Ceka se odobrenje NIS

Pet vlasnika benzinskih pumpi koji ce verovatno biti nosioci ovog posla treba da obezbede akreditive za oko cetiri miliona dolara

Da bi se obezbedilo dovoljno benzina i dizela za potrosace u Srbiji uskoro ce i vlasnici privatnih benzinskih pumpi uvoziti sirovu naftu.

Posle dve godine odbijanja da odustanu od monopola iz Naftne industrije Srbije je vlasnicima privatnih benzinskih pumpi, konacno, stigao signal da ce im biti odobrena usluzna prerada sirove nafte u rafineriji u Pancevu. Prema izvorima “Nase Borbe" prvi sastanak privatnih naftasa je sa vrhom NIS odrzan jos 4. marta, u sedistu “Beopetrola". Razgovor “otvorenih karata" je uprilicen na predlog Privredne komore Jugoslavije, odnosno Udruzenja za energetiku pri kome je formirana i Grupacija vlasnika privatnih prometnika naftnih derivata. Posle, ocigledno, prihvatljivog predloga oko usluzne prerade nafte u rafinerijama NIS usledio je, minule nedelje, drugi sastanak, sa koga Upravnom odboru NIS trebalo da stigne pismena ponuda o saradnji.

Rec je o uvozu 50.000 tona sirove nafte. Jedan od ucesnika ovog skupa kaze da je u celoj prici najbitnija pismena potvrda UO NIS, da im se nece desiti da, poput nekih dosadasnjih uvoznika, pod firmom opsteg drzavnog interesa, ostanu “kratkih rukava". Ako ova akcija bude dovedena do kraja koliko - toliko ce biti popravljeno snabdevanje privatnih benzinskih pumpi, a time i kompletnog trzista, tecnim gorivima.

Privatnici, najverovatnije pet vlasnika privatnih benzinskih pumpi, bice nosioci ovog posla. Njihov zadatak je da obezbede finansijsku konstrukciju, odnosno strane akreditive za oko cetiri miliona dolara (kolika je vrednost 50.000 tona sirove nafte “franko Krk ili Konstanca" - u zavisnosti gde bude blizi transport i povoljnija cena). Kako se sirova nafta na svetskom trzistu dobija sa odlozenim placanjem od 90 do 120 dana privatnici garantuju da ce bez problema uspeti da odrade ovaj posao. Sagovornici “Nase Borbe" tvrde da bi ovo mogao biti samo pecetak, jer ima jos privatnika spremnih da sami udju u poslove sa naftom.

Odbijajuci da preciziraju po kojoj ceni ce prodavati benzin i dizel privatnici tvrde da bi im cena od sadasnje (na drzavnim pumpama) visa za izmedju 50 i 60 para po litru dizela i benzina bilo dovoljna da pokriju nabavku sirove nafte, placanje prerade (ponudili su rafinerijama cenu za 50 odsto visu od prosecne u Zapadnoj Evropi), dazbine drzavi, troskove transporta i da im ostane zarada “dovoljna za normalno poslovanje". Isticu, takodje, da su sa NIS spremni da udju u modernizaciju rafinerija, kako bi se obezbedilo vise benzina i dizela na racun sada ekonomski neisplativih velikih kolicina mazuta.

Obrazlazuci svoje zalaganje za povecanjem cena tecnih goriva privatnici tvrde da se sada ni “Jugopetrolu" ne isplati da uvozi gotove naftne derivate. Tvrdeci da oni nece menjati cene goriva na svojim benzinskim pumpama dok to, uz saglasnost Vlade ne ucine NIS i “Beopetrol", privatnici kazu da bi bili zadovoljni ako cena litra dizela bude oko 4,5 dinara a benzina oko 5,5 dinara.

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /