ponedeljak, 30. mart 1998.

ZASTO JE UNIVERZITETSKOM DELU SAVETA BEOGRADSKOG UNIVERZITETA "SUMNJIV" IZVESTAJ O RADU FONDACIJE ZA RESAVANJE STAMBENOG PITANJA

Nedostaje deo o finansijama

Predsednik Ivkovic iznosi jedne cifre, ja sam u medjuvremenu cuo druge, a trece se nalaze u materijalu. To je jos jedan razlog vise za sumnju, ocenio je dr Milic Milovanovic, profesor Ekonomskog fakulteta

Clanovi Saveta Univerziteta u Beogradu komuniciraju na srpskom jeziku, ali se, utisak je, ipak ne razumeju i ne cuju. Ovako ostar sud proizlazi iz dosadasnjeg jednoipogodisnjeg rada u kome skoro da i nije bilo kompromisnih resenja izmedju predstavnika fakulteta i instituta sa jedne strane i delegata koje je imenovala Vlada Republike Srbije. Najnoviji kamen spoticanja je Izvestaj o radu Fondacije za resavanje stambenih potreba mladih naucnih radnika, koji nije prihvacen na poslednjoj sesiji Saveta. Iako je na ovom materijalu insistirano na prethodnoj sednici, iz zestoke debate prekjucerasnjeg zasedanja izostao je epilog, jer su predstavnici fakulteta i instituta zamerili sto je dokumentacija podeljena tek na pocetku sesije i zatrazili odlaganje rasprave, kako bi na miru procitali dostavljeni tekst, razmislili o njemu, neke navode proverili i tek onda odlucili kako da glasaju.

Ovakav stav vladini delegati protumacili su kao opstrukciju i nebrigu za stambene muke naucnog podmlatka, jer je drugi deo Saveta odbijao da bira clanove u Upravni odbor Fondacije iz svog sastava, pre nego sto se prihvati izvestaj o radu uprave u prethodnom mandatu. Nije bas jasno zasto se sadasnji predsednik Upravnog odbora prof. dr Branislav Ivkovic toliko ljutio na kolege koje su insistirale na "tajm autu" za razmisljanje, kad je i sam priznao kako Odbor ima kvorum i bez predstavnika Saveta, sto znaci da moze da donosi punovazne odluke. Pored te cinjenice, stoje i podaci da, iako Fondacija postoji od 12. jula '95.- do sada "kljuc u ruke" nije dobio nijedan asistent ili mladi istrazivac. To autoru izvestaja ipak nije smetalo da u tesktu, na trecoj stranici, zabelezi ocenu kako je na sednici odrzanoj 1. septembra '97. konstatovano da je akcija donatorstva postigla zadovoljavajuci uspeh". Ako do sada nije bio izgradjen nijedan stan i to u vreme kad je predsednik Upravnog odbora bio ministar gradjevine, zasto se sada toliko zuri, pitaju predstavnici Univerziteta.

Iz nekoliko dijaloga i replika koje slede moze se videti u kakvoj atmosferi je u cetvrtak uvece vise od dva sata raspravljano o radu Fondacije na cijem je celu dve godine bila prof. dr Mira Markovic - za koju kolege kazu da je upravo njena ideja bila da se osnuje telo za resavanje stambenih pitanja akademskog podmlatka.

"Veliki nedostatak izvestaja koji smo dobili je u tome sto nedostaje najvazniji deo o finansijama. Ponudjeni materijal predstavlja samo reklamni materijal i nista vise. Predsednik Ivkovic iznosi jedne cifre, ja sam u medjuvremenu cuo druge, a trece se nalaze u materijalu. To je jos jedan razlog vise za sumnju, ocenio je dr Milic Milovanovic, profesor Ekonomskog fakulteta.

"Onima koji imaju obicaj da po komandi izadju je vazno ko se koliko puta sastajao i ko je kome dao ostavku, a nije vazno koliko ce stanova biti izgradjeno", kazao je dr Ivkovic, reagujuci na sumnjicavost izazvanu izvestajem koji je pripremio kao predsednik UO Fondacije.

"Iz Izvestaja sledi da upravo Fondacija nije nista radila, a predsednik Ivkovic je poznat po demagogiji i to je i danas demonstrirao", odgovorio je dr Milicevic. "Kuca se ne gradi izvestajima i brojem sastanaka, izaberite clanove Upravnog odbora, a posle izigravajte NKVD i islednike dokle hocete", replicirao je novoizabrani ministar za nauku Ivkovic.

Predstavljajuci izvestaj o radu dr Ivkovic je kazao da su clanovi Fondacije u prethodnom sazivu poslali molbe za donaciju na 545 adresa, a da je 185 direktora raznih firmi odgovorilo "pozitivno". Skupljeno je 3.500.000 dinara, a zahvaljujuci poslovnom umecu "Beobanke", ta suma je narasla na 9.217.000 dinara, objasnio je predsednik UO Fondacije. Lokacija za univerzitetsko naselje vec je obezbedjena u 32. novobeogradskom bloku i sve ce krajem maja ili najkasnije pocetkom juna biti "verifikovano".

Sumnja

Profesori sa Ekonomskog fakulteta analizirali su predoceni podatak iz izvestaja po kome je "Beobanka" za godinu dana uspela da "oplodi" prikupljeni kapital za 150 puta. "Mora se ozbiljno posumnjati u ovu cinjenicu jer se dobro zna da nasa najveca banka nema para. Takvu pricu vi ne mozete ispricati ljudima sa univerzitetskim diplomama", porucio je dr Milovanovic.

Iz ponudjenog izvestaja vidi se da je upravni odbor u ime Fondacije poslao poziv za saradnju na 596 adresa na kojima se nalaze "ugledni privrednici u zemlji i inostranstvu", a donaciju je, prema tabeli iz materijala, obecalo 105 organizacija. Od tog broja na spisku se nalaze imena tek 32 institucije koje su datu rec i ispostovale, ali posto su neki direktori imali vise uplata, ispada da je svega petnaestak darodavaca uplatilo novcanu pomoc u kasu Fondacije. Svi zajedno su skupili 3.456.327,82 dinara, s tim sto je najvise novca - 2.000.000 dinara - odvojeno iz blagajne Ministarstva za nauku (onda kad je za taj resor bio zaduzen akademik Dusan Kanazir).

Direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" Milovan Bojic, novopeceni potpredsednik vlade, sledeci je veliki sponzor Fondacije sa 450.000 dinara, a izdasne ruke su bili i direktori Zavoda za izdavanje udzbenika Dobroslav Bjeletic, (150.000) i Beogradskih elektrana, koje su u vise navrata uplatile sumu od 100.000 dinara...

O. Nikolic

Lista sponzora

Na listi sponzora, koji su obecali pomoc u materijalu i kroz razne usluge, nalazi se 16 predstavnika raznih firmi poput "Eurosalona", "Srbija suma", Administrativne komisije Skupstine Jugoslavije (nadlezni su obecali stan od 112 m2), PTT, Gudaca sv. Djordja... Iz Izvestaja se vidi da mnogi privrednici nisu postupili onako kako su "otpisali" na poziv za saradnju, neki mozda i zato sto su se u medjuvremenu nasli iza resetaka (na primer, Milan Zogovic iz NIS Energogasa obecao je 300.000 dinara).

Iz materijala se ne vide razlozi za odustajanje od namere da se pomogne mladima, pa je tako izostalo i objasnjenje politicara - privrednika zasto nisu ispunili obavezu koju su prihvatili. Recimo, premijer Mirko Marjanovic je kao direktor "Progresa" dao pristanak za donatorstvo, ali do realizacije jos uvek nije doslo. Slicno je uradio i Dragan Tomic, direktor "Simpa"...

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /