Broj 242-243

Dogadjanja
OTPOR-ni na diplome

Aktivisti Otpora u Kikindi u nekoliko navrata su privodjeni zbog lepljenja plakata iskljucivo na mestima koja su za to predvidjena, a 3. jula doslo je do vec opstepoznatog incidenta kad su otporasi urucili diplomu »za slobodno i objektivno informisanje« Spomenki Jovic, vedeti RTS-a i gl. i odg. urednici nove SPS RTS lokalne televizije u Kikindi.
»Na dan otvaranja nove SPS RTS televizije organizovali smo performans koji smo nazvali ‘Otvori oci’«, izjavila je za Republiku Dijana Suboticki, novinar VK radija i Kikindskih novina. »Napravili smo lutku od nasih plakata, stavili joj flaster preko usta, vezali joj crnu maramu preko ociju, a za nogu joj vezali stilizovani televizor, napravljen od kartonske kutije. Na ekranu je pisalo ‘Generalni sponzor Toza Markovic’, jer smo kutiju zaista dobili iz ‘Tozinog’ diskonta, i na ekranu se nalazila fotografija Spomenke Jovic. Performans smo odrzavali ispred zgrade u kojoj se nalaze nova televizija, OO SPS i klub mladih socijalista. Iz zgrade je izasao predsednik OO SPS, generalni direktor ‘Toze Markovic’, Dmitar Segrt, i poceo da nam prica kako smo mi teroristi i kako ne bi trebalo da radimo to sto radimo. Mi smo odgovorili da nismo teroristi i onda je on, u nemoci da nas otera, pozvao sve nas da udjemo u zgradu na pice. Rekli smo: ne treba, dosta nam je koliko smo vec dobili od socijalista. Zamolila sam ga za izjavu i on je pristao, ali me obezbedjenje nije pustilo u zgradu. Onda ja udjem kroz dvoriste i, vidim, stize Spomenka Jovic! Brzo uzmem jedan plakat, napisem: OTPOR dodeljuje Spomenki Jovic diplomu za ‘slobodno i objektivno informisanje’ i pruzim joj, uz cestitke. Ona je prihvatila diplomu, ogromnu, verovatno najvecu koju je iko ikada dobio, i samo rekla ‘hvala’. Moguce je da nije imala kontakata s aktivistima Otpora, pa se zbunila. Kad sam je, posle, zamolila za izjavu, odgovorila je, vrlo uljudno, da vec pet godina nije dala nijednu izjavu i da nece da narusi taj princip«.

Kada su aktivisti Otpora u sredu 12. jula lepili plakate, policija im je oduzela cetke i kofe, pa su organizovali akciju skupljanja priloga »Dinar za cetku«. Uporedo je organizovan i performans »Skolica policijska akademija«, gde su plakati na kojima pet policajaca premlacuju mladica posluzili kao osnova za igru »skolice«, i Kikindjani su pozvani da se igraju.
Dijana Suboticki (17 godina), pored hapsenja i privodjenja, belezi i svoj prvi »crveni karton«: u gimnaziji koju pohadja zaradila je dvojku iz vladanja, iako nema nijedan neopravdani izostanak.
»Najteze mi je bilo prilikom prvog hapsenja otporasa u Kikindi: tada je petoro mojih drugova, cetiri mladica i jedna devojka, bilo u stanici, satima, i nikako nisam mogla da doprem do njih, niti da nadjem ikoga ko bi ih odande izvukao! To je bilo porazno! Vrtela sam sve moguce telefone kojih sam mogla da se setim, a vreme je prolazilo. Nadam se da ce nase akcije trgnuti ljude iz apatije u koju su zapali gledajuci Drugi dnevnik RTS-a, sa svim onim pcelicama i cveticima«, kaze Dijana Suboticki. Akcija Otpora »JUL je kul«, sa organizovanim dobrovoljnim davanjem krvi, tokom celog meseca trenirace gradjansku hrabrost Kikindjana.
Gordana Perunovic Fijat  

© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar